A është Lufta e Tretë Botërore në letra? - NACIONALE

A është Lufta e Tretë Botërore në letra?

1 javë më parë

nga The Economist

Shefi i OKB-së paralajmëron se bota është 'një keqkuptim' larg 'asgjësimit bërthamor'

Kreu i OKB-së ka paralajmëruar se bota është "vetëm një keqkuptim, një llogaritje e gabuar larg asgjësimit bërthamor".

Duke folur të hënën në një konferencë mbi traktatin e mospërhapjes së armëve bërthamore (NPT) në Nju Jork, Antonio Guterres tha: “Ne kemi qenë jashtëzakonisht me fat deri më tani. Por fati nuk është një strategji. As nuk është një mburojë nga tensionet gjeopolitike që kalojnë në konflikt bërthamor”.

Me gati 13,000 armë bërthamore në arsenalet shtetërore, Guterres paralajmëroi: "Rreziqet e përhapjes po rriten dhe parmakët për të parandaluar përshkallëzimin po dobësohen".

Guterres tha se takimi katër-javor i NPT-së u ofroi vendeve një "shans për të forcuar" angazhimet e tyre për të parandaluar përhapjen e armëve dhe teknologjisë bërthamore, me qëllim arritjen e çarmatimit bërthamor.

Shefi i OKB-së do të udhëtojë gjithashtu në Hiroshima më vonë këtë javë për të marrë pjesë në 77-vjetorin e sulmit të qytetit nga një bombë atomike.

Për më shumë analiza të lajmeve ndërkombëtare, regjistrohuni në buletinin Global Digest të Javës.

Rusia

Forcat ruse mendohet se po përdorin termocentralin bërthamor të Zaporizhzhia, në Ukrainën jugore, si një bazë për të nisur sulmet, me raporte për "predha që janë gjuajtur... drejt forcave ukrainase", raportoi France 24 javën e kaluar. Termocentrali, i cili është më i madhi në Evropë, ka qenë nën kontrollin rus që nga marsi dhe "është i vetmi termocentral bërthamor që funksionon në histori që është pushtuar nga një ushtri pushtuese".

Një banor vendas i tha kanalit të lajmeve se forcat ukrainase nuk ishin në gjendje të qëllonin kundër "në rast se godasin centralin".

Sulmi i fundit vjen disa javë pasi Vladimir Putin kërcënoi se do të vendoste raketat e reja balistike ndërkontinentale Sarmat të Rusisë – të afta për të arritur Britaninë në tre minuta – deri në fund të vitit.

E njohur gjithashtu si Satan II, raketa "ka një rreze prej 18,000 kilometrash (11,000 milje) dhe mund të japë nga dhjetë deri në 15 koka bërthamore me një shpejtësi hipersonike duke anashkaluar shumicën e sistemeve të radarëve dhe të mbrojtjes raketore", raportoi The Economist.

Duke iu drejtuar të diplomuarve të akademisë ushtarake në një ceremoni në Kremlin në fund të qershorit, udhëheqësi rus përshëndeti trupat e vendit të tij për luftimin "me guxim, profesionalizëm: si heronj të vërtetë" gjatë "operacionit special ushtarak" në Ukrainë.

“Ne do të vazhdojmë të zhvillojmë dhe forcojmë forcat tona të armatosura, duke marrë parasysh kërcënimet dhe rreziqet e mundshme ushtarake”, tha Putin.

Duke shkruar në konferencën e NPT-së të hënën, presidenti rus tha se "nuk mund të ketë fitues në një luftë bërthamore dhe ajo nuk duhet të lëshohet kurrë". Por Rusia ishte "kritikuar" për "shpërthyerje" nga Sekretari amerikan i Shtetit Antony Blinken, tha BBC .

Ministri i Jashtëm rus Sergei Lavrov paralajmëroi në prill për një rrezik "real" të shndërrimit të konfliktit në Ukrainë në një luftë të tretë botërore.

“Vullneti i mirë ka kufijtë e tij. Por nëse nuk është reciproke, kjo nuk e ndihmon procesin e negociatave”, tha Lavrov për agjencitë ruse të lajmeve pas sulmeve në tokën ruse, me sa duket nga forcat ukrainase, të cilat rezultuan në zjarre të ndezura në objektet e karburantit në qytetin e Bryansk.

Moska po përpiqej të parandalonte luftën bërthamore, tha ai, por rreziku ishte "serioz" dhe "real".

Disa besojnë se një konflikt i tretë global tashmë mund të jetë duke u zhvilluar. Tre javë pas luftës, Volodymyr Zelenskyy i tha NBC News se Putin "mund ta ketë filluar tashmë" Luftën e Tretë Botërore. “Ne e kemi parë këtë 80 vjet më parë, kur kishte filluar Lufta e Dytë Botërore… askush nuk do të ishte në gjendje të parashikonte se kur do të fillonte lufta në shkallë të gjerë”, tha presidenti ukrainas.

Gazetarja me bazë në Kiev, Veronika Melkorzervoa sugjeroi se një konflikt global mund të ketë qenë duke u zhvilluar prej vitesh. Ukrainasit “nuk besonin se Putini do të guxonte të niste një pushtim në shkallë të plotë. Por ai e bëri. Sepse në Moldavi, Gjeorgji, Siri dhe Ukrainë, Rusia u largua me krimet e saj”, shkroi ajo në The Atlantic.

Në të ardhmen, pushtimi i Ukrainës mund të “mos shihet si fillimi, por si një pikë kthese kyçe”, vazhdoi ajo. Dhe "ndoshta duke thënë "kjo nuk është lufta jonë", vendet kryesore demokratike të botës thjesht po tregojnë se janë në mohim të asaj që do të ndodhë më pas".

Vendet aleate “po përpiqen të gjurmojnë një vijë të mesme midis ndërhyrjes së drejtpërdrejtë dhe mosbërjes së asgjëje”, tha redaktorja e sigurisë dhe mbrojtjes e Sky News, Deborah Haynes.

Dërgimi i armëve mbrojtëse në Ukrainë "nuk është aq efektiv sa NATO-ja që mbron drejtpërdrejt hapësirën ajrore të Ukrainës", por "është duke ndihmuar Ukrainën të bëjë atë që përbën të njëjtën gjë", vazhdoi ajo. drejtpërdrejt?"

Kinë

Shefi i MI6 Richard Moore paralajmëroi nëntorin e kaluar se ngritja e Kinës ishte "përparësia e vetme më e madhe" e Shërbimit Informativ Sekret, ndërsa Pekini vazhdon të "kryejë operacione spiunazhi në shkallë të gjerë kundër Britanisë së Madhe dhe aleatëve tanë".

Duke folur në Institutin Ndërkombëtar për Studime Strategjike me qendër në Londër në fjalimin e tij të parë publik si shef i MI6, Moore tha se "forca ushtarake në rritje" e Pekinit dhe dëshira për ribashkim me Tajvanin, me forcë nëse është e nevojshme, "paraqesin një sfidë serioze për stabilitetin global dhe paqe”.

Analistët tani kishin frikë se tensionet që përfshinin ishullin kanë arritur "pikën e tyre më të rrezikshme në dekada" pas raportimeve të mediave në qershor se Kryetarja ie Dhomës së Përfaqësuesve të SHBA Pelosi po planifikonte një udhëtim në Tajvan, tha The Guardian .

Zëdhënësi i Shtëpisë së Bardhë, John Kirby tha të hënën se vizita, nëse do të ndodhte, mund të shihte Kinën të ndërmerrte "veprime të rëndësishme nxitëse në përgjigje", tha Washington Post dhe "i kërkoi" Pekinit të mos e shihte udhëtimin "si një pretekst për provokim”.

Deklarata u bë pas një telefonate dy-orëshe midis Biden dhe Presidentit Xi Jinping të enjten e kaluar, në të cilën presidenti amerikan "e bëri shumë të qartë se Kongresi është një degë e pavarur e qeverisë dhe kryetarja Pelosi merr vendimet e saj", tha Kirby.

Tensionet u rritën shumë pasi Nancy Pelosi bëri vizitën e saj në Tajvan. Pekini e sheh hapësirën jashtë brigjeve të Azisë Lindore si territor sovran, ndërsa Uashingtoni e konsideron "militarizimin e zonës nga ana e Kinës si një rishkrim transparent të rregullave ndërkombëtare", tha The National Interest. “Asnjëra palë nuk po tërhiqet – as asnjë vend nuk duket i interesuar për një kompromis”, shtoi revista amerikane.

Biden zhvilloi bisedime virtuale me Xi vitin e kaluar, pjesërisht, për të siguruar që konkurrenca mes tyre "të mos kalojë në konflikt të armatosur për shkak të një keqkuptimi në një pikë të nxehtë globale", tha korrespondenti i BBC -së për Kinën, Stephen McDonnell.

Konferenca dukej një "përpjekje e vërtetë për një rivendosje" dhe mund të "ndryshojë marrëdhëniet gjeopolitike globale në një mënyrë konkrete", vazhdoi ai.

Por zyrtarët e Pentagonit mbeten të kujdesshëm se Kina mund të nisë një konflikt ushtarak në ngushticën e Tajvanit ose pika të tjera të nxehta "diku në dekadën e ardhshme", thanë Michael Beckley, një profesor i asociuar në Universitetin Tufts dhe Hal Brands, profesor i çështjeve globale në Johns Hopkins.

Pekini ka “mbajtur presion mbi ishullin demokratik” gjatë viteve të fundit, me “fluturime të shpeshta të avionëve luftarakë” në zonën e vetëshpallur të identifikimit të mbrojtjes ajrore të vendit (ADIZ), tha CNN.

Irani

Inteligjenca britanike është “e fokusuar në mënyrë aktive” në Iran, tha shefi i MI6 Moore në nëntor. Udhëheqja iraniane ka "përqafuar një doktrinë të qartë të konfliktit me Izraelin dhe Perëndimin" që nga revolucioni islamik në 1979, tha ai një audiencë në Institutin Ndërkombëtar për Studime Strategjike.

Irani përdor Hezbollahun për të nxitur "trazira politike" në vende të tjera, ka ndërtuar një "aftësi të konsiderueshme kibernetike" për të përdorur kundër rivalëve të tij dhe vazhdon të zhvillojë teknologjinë bërthamore "e cila nuk ka përdorim të mundshëm civil", tha Moore.

Në një sinjal të qartë të shqetësimit në rritje mbi aktivitetet e Iranit, shtetet e Gjirit iu bashkuan Izraelit për herë të parë në një stërvitje të përbashkët ushtarake të organizuar nga Marina e SHBA-së vitin e kaluar. Lëvizja ishte "pothuajse e paimagjinueshme" vetëm tre vjet më parë, shkroi korrespondenti i sigurisë i BBC, Frank Gardner, por pasoi nënshkrimin e Marrëveshjeve të Abrahamit në shtator 2020, kur Emiratet e Bashkuara Arabe dhe Bahreini normalizuan marrëdhëniet e tyre me Jerusalemin.

Që atëherë, ka pasur "një shkëmbim intensiv të kontakteve diplomatike, ushtarake dhe inteligjente midis Izraelit dhe atyre shteteve të Gjirit", pasi rajoni është gjithnjë e më i shqetësuar për aktivitetet e Iranit.

Wall Street Journal raportoi në qershor se Izraeli po "intensifikon fushatën e tij për të penguar" programet bërthamore dhe raketore të Iranit "me një seri operacionesh të fshehta" të dizajnuara për të synuar një gamë më të gjerë objektivash kyçe në vend.

Është pjesë e "evolucionit më të fundit" të të ashtuquajturës "Doktrina e Oktapodit" të kryeministrit izraelit Naftali Bennett, e cila synon "të sjellë betejën e Izraelit kundër Iranit në territorin iranian. Izraeli e ka "rritur" fushatën e tij vitin e kaluar, me sulme në objektet bërthamore iraniane dhe një sulm në një bazë iraniane të dronëve.

Bisedimet e shumëpritura për të rivendosur marrëveshjen bërthamore të Iranit të vitit 2015 filluan në Vjenë në fund të vitit të kaluar, tre vjet pasi Donald Trump tërhoqi SHBA-në nga marrëveshja. Irani iu përgjigj tërheqjes me "një rritje publike, hap pas hapi të makinerive të përdorura për pasurimin e uraniumit - karburanti bërthamor i nevojshëm për një bombë", tha NPR.

Disa burime sigurie kanë ngritur dyshime se marrëveshja e re do të ishte aq e dobishme sa mund të kishte shpresuar administrata e Biden, por Sekretari amerikan i Shtetit Blinken tha në prill se marrëveshja do të ishte "mënyra më e mirë për të adresuar sfidën bërthamore të paraqitur nga Irani".

Pas më shumë se një viti "bisedime pa ndërprerje", shefi i politikës së jashtme të Bashkimit Evropian tha më 26 korrik se ai kishte propozuar një projekt-tekst të ri për të ringjallur marrëveshjen, "duke thënë se nuk ka vend për kompromise të mëtejshme të mëdha".

Negociatori kryesor bërthamor i Iranit, Ali Bagheri, shkroi në një postim në Twitter të dielën se "idetë e propozuara të kombit, si në thelb ashtu edhe në formë" ishin ndarë si përgjigje "për të hapur rrugën për një përfundim të shpejtë" të negociatave.

Në korrik, Putin udhëtoi për në Teheran për të takuar Udhëheqësin Suprem të vendit Ayatollah Ali Khamenei, vizita e tij e parë ndërkombëtare që nga pushtimi i Rusisë në Ukrainë në shkurt. Udhëtimi dërgoi "një mesazh të fortë për Perëndimin në lidhje me planet e Moskës për të krijuar lidhje më të ngushta me Iranin, Kinën dhe Indinë", tha Reuters. /Nacionale/

Lajme të ngjashme