Presidenti i WBC-së: Meçi Fury – Usyk i mirëpritur, e mbështesim - NACIONALE

Presidenti i WBC-së: Meçi Fury – Usyk i mirëpritur, e mbështesim

1 javë më parë

nga NACIONALE

Tyson Fury dhe Oleksandr Usyk mund të përballen në fillim të vitit 2023 në një meç për unifikimin e kampionit në peshat e rënda, ku në garë do të ishin të gjithë titujt. Këtë meç e mirëpresin edhe nga WBC.

Që kjo luftë të zhvillohet, Fury do të duhet që fillimisht të kalojë pengesën e parë gjatë javës së ardhshme kundër Derek Chisoras, në një ndeshje që boksieri britanik e dëshiroi vet.

Por ai nuk do të detyrohet të boksojë një tjetër sfidues të detyrueshëm përpara një lufte me Usyk, për mbrojtjen e titujve të peshave të rënda WBO, IBF dhe WBA, nëse ajo ndeshje mund të zhvillohet më pas gjatë fillimit të vitit 2023.

Well done Mauricio Sulaiman! Seventh Anniversary of His WBC Presidency – World Boxing Council

Presidenti i WBC, Mauricio Sulaiman tha për Sky Sports: "Ka pasur interes të vërtetë për të përballur Fury kundër Usyk, kjo do të ishte një mundësi e madhe dhe më pas fituesi do të duhej të luftonte për titullin WBC, pasi të konfirmohej."

Sulaiman thekson se WBC ka mbështetur përpjekjet e mëparshme të dështuara për të bërë luftën e padiskutueshme të kampionatit të peshave të rënda. Kur Deontay Wilder dhe Anthony Joshua mbajtën të gjithë titujt kryesorë mes tyre, u zhvilluan bisedime për t'u përputhur me ata dy luftëtarë. Këto negociata përfundimisht dështuan dhe përpjekjet për të bërë meçin Joshua kundër Furyt për të gjithë rripat gjithashtu dështuan kohët e fundit.

Tyson Fury declares he will destroy "middleweight" Oleksandr Usyk - Ring News 24 | Boxing News

"WBC ka qenë jashtëzakonisht mbështetës i meçeve për unifikim të titujve," shpjegoi Sulaiman.

"Ne e mbështetëm Wilderin në atë kohë kundër Joshuas, nuk ndodhi. Pastaj ne mbështetëm kur mund të ishte koha për Fury kundër Joshuas përsëri dhe pastaj mbështesim Fury kundër Usyk.

"Nëse ndodh, do të jetë një luftë e jashtëzakonshme për botën dhe WBC e mbështet atë për sa kohë që të drejtat e kandidatit të detyrueshëm nuk shkelen. Kështu që koha tani duket shumë e mirë që kjo të ndodhë", përfundoi ai.

Lajme të ngjashme