Pamje: Alex Pereira e mposht Israel Adesanyan me nokaut mahnitës për t'u bërë kampion bote në UFC - NACIONALE

Pamje: Alex Pereira e mposht Israel Adesanyan me nokaut mahnitës për t'u bërë kampion bote në UFC

2 javë më parë

nga NACIONALE

Braziliani Alex Pereira e ka nokautuar kundërshtarin e tij Israel Adesanyan, për t’u bërë kampion në UFC në kategorinë e peshave të mesme në UFC.

35-vjeçari fitoi në mënyrë sensacionale kundër, Adesanya, në raundin e pestë, me një mori grushtash që çuan në ndërprerjen e meçit nga gjyqtari.

Braziliani siguroi titullin, të cilin Adesanya e mbante që nga viti 2018, vetëm në luftën e tij të katërt në UFC dhe të tetin në artet marciale të përziera.

Image

"Unë kam stërvitur gjithë jetën time për këtë. Kam punuar shumë", tha Pereira.

Në ndeshjen kryesore, Zhang Weili mundi Carla Esparza për t'u bërë kampionia e re në UFC.

Weili kontrolloi ritmin e betejës përpara se kundërshtarja të dorëzonte meçin në raundin e dytë.

Ndërkohë, britanikja Molly McCann u mposht plotësisht nga Erin Blanchfield në raundin e parë të garës së tyre.

Rikthimi i Pereiras mahniti Adesanyan

Boksieri brazilian i arteve marciale, mahniti të pranishmit në Madison Square Garden të New Yorkit, me fitoren që erdhi vetëm dy minuta para se të meçi të shkonte në raundin e fundit.

Adesanya, i cili po përpiqej të regjistronte gjashtë mbrojtje radhazi të titullit, ishte në rrugën e duhur për të ruajtur titullin e tij derisa Pereira filloi me breshëri grushtash me dorën e djathtë për ta çuar në tokë.

Image

Duke kuptuar se Adesanya ishte në telashe, Pereira ushtroi presion dhe gjuajtje të konsiderueshme, të cilat panë gjyqtarin, Marc Goddard të ndërhynte dhe të përfundonte meçin.

Adesanya i lindur në Nigeri, i cili është rezident në Zelandën e Re, nuk ishte i kënaqur me ndalimin ndërsa Pereira mbante lart një shenjë '3-0', një shenjë për dy fitoret e tij të mëparshme ndaj 33-vjeçarit në kikboks përpara se dyshja të bashkohej në UFC.

Lufta ishte intriguese që në fillim.

Adesanya tronditi Pereiran me pak sekonda të mbetura nga raundi i parë, duke dhënë dorën e djathtë të ndjekur nga një goditje e majtë, por gongu shpëtoi brazilianin.

Pereira u kthye në raundin e radhës, duke goditur me gjuajtje të rënda që e lanë Adesanyan të përplasej në tokë.

Image

Zilja u lëkund edhe një herë në raundin e tretë me Adesanya që e kontrolloi edhe një raund tjetër e Pereira nuk kishte asnjë përgjigje për luftën e Adesanya nga pozicioni kryesor.

Ndërsa ndeshja vazhdonte, Adesanya dukej se ishte në kontroll, duke përdorur distancën dhe goditjet e qarta për të mënjanuar goditjet e Pereiras.

Por Pereira pas pesë raundeve ia doli për të marrë fitoren me nokaut kundër një rivali të vjetër të tij.

Lajme të ngjashme