Çfarë do të ndodhte në Kosovë, nëse një bombë bërthamore do të hidhej në qendër të saj - NACIONALE

Çfarë do të ndodhte në Kosovë, nëse një bombë bërthamore do të hidhej në qendër të saj

1 muaj më parë

nga Lirim Krasniqi

Ne jetojmë në atë që duket si një botë gjithnjë e më armiqësore.

Konflikti në Ukrainë ka qenë një alarm i ashpër për shumë njerëz se superfuqitë e mëdha si Rusia kanë aftësitë për të nisur një sulm ndaj kombeve të tyre fqinje dhe kanë treguar indikacione se nuk janë të gatshëm të ndalen me kaq.

Vetëm javën e kaluar, aleati i Vladimir Putinit, Andrey Gurulyov, tha në televizionin shtetëror rus se nëse do të donin të shkaktonin Luftën e Tretë Botërore , fillimisht do të hidhnin bombat në Londër.

Gurulyov, një anëtar i partisë pro-Putin Rusia e Bashkuar tha: "Ne do të shkatërrojmë të gjithë grupin e satelitëve hapësinorë të armikut gjatë operacionit të parë ajror.

“Askush nuk do t'i interesojë nëse janë amerikanë apo britanikë; ne do t'i shihnim të gjithë si NATO.

“Së dyti, ne do të zbusim të gjithë sistemin e mbrojtjes kundër raketave, kudo dhe 100 për qind. Së treti, sigurisht që nuk do të fillojmë nga Varshava, Parisi apo Berlini. E para që do të goditet do të jetë Londra".

Për më tepër, ju keni edhe Korenë e Veriut e cila nuk po heq qafe asnjë nga krahët e saj. Me gjithë këtë në mendje, ju duhet të pyesni se çfarë të bëni në një skenar të rastit më të keq si një luftë bërthamore.

Për fat të mirë, ka mjete të disponueshme që do të tregojnë se çfarë do të ndodhte nëse një bombë bërthamore do të hidhej në qytetin tuaj. Një nga këto është 'Nukemap' i cili mat efektet e goditjeve me bomba bërthamore me madhësi të ndryshme të ngarkesës. Ajo u krijua nga Alex Wellerstein, një historian bërthamor në Institutin e Teknologjisë Stevens.

E tëra çfarë ju duhet të bëni është të tërhiqni pikën në vendndodhjen tuaj specifike ose të zgjidhni nga një nga paracaktimet dhe më pas të zgjidhni nga cila bombë do të hidhet. Opsionet variojnë nga bomba 'Davy Crockett' e prodhuar nga SHBA deri te 'Tsar Bomba' bomba më e madhe ruse e prodhuar ndonjëherë.

Shkoni në Nukemap këtu dhe shikoni se për çfarë bëhet fjalë.

Ne e kemi testuar bombën bërthamore më të fuqishme në historinë e njerëzimit, e cila quhet Tsar Bomba dhe është prodhim rus.

Tsar Bomba, e njohur gjithashtu me emërtimin alfanumerik "AN602", është një bombë ajrore me hidrogjen dhe arma bërthamore më e fuqishme e krijuar dhe e testuar ndonjëherë. Tsar Bomba u zhvillua në Bashkimin Sovjetik (BRSS) nga një grup fizikantësh bërthamorë nën udhëheqjen e Igor Kurchatov, një akademik i Akademisë së Shkencave të Bashkimit Sovjetik.

Testuar më 30 tetor 1961, rezultati shkencor i testit ishte verifikimi eksperimental i parimeve të llogaritjes dhe ngarkesave termonukleare me shumë faza. Bomba u hodh me parashutë nga një avion Tu-95V dhe shpërtheu në mënyrë autonome 4,000 metra mbi kepin Sukhoy Nos të Severny Island, Novaya Zemlya, 15 km nga Gjiri Mityushikha, në veri të ngushticës Matochkin.

Shpërthimi synohej të ishte sekret, por u zbulua nga agjencitë e inteligjencës së Shteteve të Bashkuara, nëpërmjet një avioni KC-135A (Operation SpeedLight ) në zonë në atë kohë.

Një avion sekretquajtur "Speed ​​Light Alpha" monitoroi shpërthimin, duke iu afruar mjaftueshëm për t'i djegur bojën kundër rrezatimit.

Nëse në Kosovë hidhet bomba më e fuqishme e krijuar ndonjëherë nga njeriu (larg qoftë) i gjithë vendi ynë do të shkatërrohej.

Çdo gjë brenda rrethit me ngjyrë të verdhë të ndezur avullohet në mënyrë efektive. Lartësia minimale e shpërthimit për rënie të papërfillshme: 5.49 km.

Pastaj çdo person që është brenda rrethit me ngjyrë të verdhë të lehtë do të ketë djegie e shkallës së 3-të.
Djegiet e shkallës së tretë shtrihen në të gjithë shtresat e lëkurës dhe shpesh janë pa dhimbje sepse shkatërrojnë nervat e dhimbjes. Ato mund të shkaktojnë dhëmbëza të rënda ose paaftësi dhe mund të kërkojnë amputim.

Probabiliteti 100% për djegie të shkallës së tretë në këtë rendiment është 13,9 cal/cm 2. /Nacionale/

Lajme të ngjashme