Ministri ukrainas: Krimi më i tmerrshëm është se Rusia vjedh fëmijët ukrainas - NACIONALE

Ministri ukrainas: Krimi më i tmerrshëm është se Rusia vjedh fëmijët ukrainas

3 muaj më parë

nga Lirim Krasniqi

Transferimi i dyshuar i detyruar i mijëra fëmijëve nga Ukraina nga Rusia është "ndoshta dëbimi më i madh i detyruar në historinë moderne", tha sot ministri i Jashtëm ukrainas Dmytro Kuleba në një ngjarje në margjinat e Këshillit të të Drejtave të Njeriut në Gjenevë.

"Krimi më i tmerrshëm është se Rusia po vjedh fëmijët ukrainas," tha Kuleba në një video-mesazh të transmetuar në një dhomë të mbushur plot në ditën e parë të një takimi të këshillit në Gjenevë për të diskutuar mbi krimet e dyshuara të luftës të Rusisë në Ukrainë.

“Është një krim gjenocidal”, shtoi ai.

Mijëra fëmijë ukrainas i nënshtrohen "riedukimit politik"

Një raport i fundit nga ekspertët në Universitetin Yale thotë se Rusia po mban të paktën 6,000 fëmijë ukrainas, dhe ndoshta shumë të tjerë, në vende në Krime të kontrolluar nga Rusia dhe në Rusi për qëllimin kryesor të "riedukimit politik".

Raporti tha se të paktën 43 kampe dhe lloje të tjera objektesh që mbajnë fëmijë ukrainas janë identifikuar si pjesë e një "rrjeti sistemik në shkallë të gjerë" të operuar nga Moska që nga pushtimi i saj i Ukrainës në shkurt të vitit 2022.

Fëmijët përfshijnë ata me prindër ose me kujdestari të qartë, ata që konsiderohen jetimë nga Rusia, fëmijë që ishin nën kujdestarinë e institucioneve shtetërore ukrainase përpara pushtimit dhe ata kujdestaria e të cilëve është e paqartë ose e pasigurt për shkak të luftës, tha ai.

Disa fëmijë u futën në sistemin dhe u adoptuan nga familjet ruse ose u transferuan në kujdestari në Rusi, thuhet në raport. /Nacionale/

Lajme të ngjashme