Një person i armatosur vret tre njerëz në një qendër tregtare në Rusi, pastaj vret veten - NACIONALE

Një person i armatosur vret tre njerëz në një qendër tregtare në Rusi, pastaj vret veten

1 javë më parë

nga Lirim Krasniqi

Ky është momenti i tmerrshëm kur një person i armatosur hapi zjarr në rrugët e një qyteti rus, duke vrarë tre persona përpara se të kthente armën kundër vetes.

Personi i quajtur Vladimir Zhirov, 66 vjeç, shkoi në një sulm të tërbuar në një lagje tregtare në qytetin jugor rus të Krymsk, vetëm 90 milje (144 km) nga Krimea.

Ai u pa në rrugë duke hapur zjarr me një pushkë gjuetie VPO-209 për të cilën ishte përdorues i regjistruar.

Pamjet që qarkullojnë në mediat sociale tregojnë Zhirov duke qëlluar me armë teksa kalon pranë makinave të parkuara.

Zhirov, i maskuar me një copë pëlhure të gjelbër, vazhdon të qëllojë teksa ecën në rrugë. Më pas ai qëllon nga afër dikujt i shtrirë në tokë.

Zhirov thuhet se filloi tërbimin e tij për vrasje pas një grindjeje me ish-gruan e tij.

I vdekuri që u qëllua nga një distancë e afërt quhej Mikhail Tunguliadi, një roje sigurie e qendrës tregtare.

Roja heroike me sa duket i kishte shpëtuar jetën ish-gruas së sulmuesit.

Sulmuesi thuhet se kishte humbur një betejë gjyqësore për një banesë që përfshinte djalin e tij që shkaktoi grindjen në familje.

Fillimisht ka qëlluar në këmbë rojen e sigurisë dhe më pas e ka vrarë me një plumb nga afër në kokë.

Ish-gruaja e Zhirov arriti të arratisej.

Një tjetër video që qarkullon në internet duket se tregon Zhirov duke vazhduar të qëllojë në zonën tregtare përpara se të hyjë në një makinë gri.

Ish-gruaja e tij mbeti e padëmtuar nga të shtënat në një rajon që kufizohet me Ukrainën.

Krymsk është një qytet i vogël në rajonin jugor të Krasnodarit të Rusisë pranë Gadishullit të Krimesë, të cilin Rusia e aneksoi në mënyrë të njëanshme nga Ukraina në vitin 2014. Qyteti është 1200 kilometra (750 milje) në jug të Moskës. /Nacionale/

Lajme të ngjashme