77 vjet më parë, bomba atomike u hodh në Hiroshima - NACIONALE

77 vjet më parë, bomba atomike u hodh në Hiroshima

1 javë më parë

nga Lirim Krasniqi

Këmbanat ranë në Hiroshima të shtunën, ndërsa qyteti shënoi 77-vjetorin e bombardimit të parë atomik në histori dhe zyrtarët, përfshirë sekretarin e përgjithshëm të Kombeve të Bashkuara, paralajmëruan për një garë të re armësh pas pushtimit rus të Ukrainës.

Rusia pushtoi Ukrainën më 24 shkurt dhe jo shumë kohë më vonë, presidenti rus Vladimir Putin haptas ngriti mundësinë e një sulmi bërthamor. Konflikti ka ngritur gjithashtu shqetësime për sigurinë e objekteve bërthamore të Ukrainës. Sekretari i Përgjithshëm i OKB-së Antonio Guterres iu bashkua mijërave të mbledhur në Parkun e Paqes në Hiroshiman qendrore për të shënuar përvjetorin e bombardimit që vrau 140,000 njerëz para fundit të vitit 1945.

Kjo është vetëm hera e dytë që Sekretari i Përgjithshëm i OKB-së merr pjesë në ceremoninë vjetore në Hiroshima. "Armët bërthamore janë të pakuptimta. Ato nuk garantojnë siguri - vetëm vdekje dhe shkatërrim", tha Guterres. “Tre çerek shekulli më vonë, ne duhet të pyesim veten se çfarë mësuam nga reja e kërpudhave që varej mbi këtë qytet në vitin 1945”.

"Një botë paqësore pa armë bërthamore"

Guterres shmangu përmendjen e drejtpërdrejtë të Rusisë, e cila e quan pushtimin e saj në Ukrainë një "operacion special ushtarak".

Kryebashkiaku i Hiroshimës, Kazumi Matsui, qyteti i të cilit nuk e ftoi ambasadorin rus në ceremoni këtë vit, ishte më i ashpër dhe më kritik ndaj veprimeve ushtarake të Moskës në Ukrainë. “Në pushtimin e Ukrainës, udhëheqësi rus, i zgjedhur për të mbrojtur jetën dhe pronën e popullit të tij, po i përdor ato si instrumente lufte, duke marrë jetë dhe duke vjedhur jetesën e civilëve në një vend tjetër”, tha Matsui.

"Këto gabime tradhtuan dëshirën e njerëzimit, të lindur nga përvojat tona të luftës, për të arritur një botë paqësore pa armë bërthamore. Të pranosh status quo-në dhe të braktisësh idealin e paqes të ruajtur pa forcë ushtarake është një kërcënim për vetë mbijetesën e racës njerëzore".

Në orën 8:15 të mëngjesit të 6 gushtit 1945, një avion luftarak amerikan B-29 Enola Gay hodhi bombën me nofkën "Djali i vogël" dhe shkatërroi qytetin me rreth 350,000 njerëz. Të shtunën, Këmbana e Paqes u ra dhe një turmë njerëzish u mblodhën, duke përfshirë kryeministrin japonez Fumi Kishida, i cili është nga Hiroshima, mbajti një minutë heshtje pikërisht kur shpërtheu bomba.

"Lufta bërthamore nuk mund të fitohet dhe nuk duhet të luftohet kurrë"

"Në fillim të këtij viti, pesë shtetet me armë bërthamore lëshuan një deklaratë të përbashkët: Lufta bërthamore është e pafitueshme dhe nuk duhet të luftohet kurrë, shtoi Matsui. "Pse ata nuk po përpiqen të përmbushin premtimet e tyre? Pse disa madje lënë të kuptohet për përdorimin e armëve bërthamore?"

Të enjten, ambasadori i Rusisë në Japoni, Mikhail Galuzin, vendosi lule në një gur përkujtimor në park dhe u tha gazetarëve se kombi i tij nuk do të përdorte kurrë armë bërthamore. Kishida, i cili zgjodhi Hiroshimën si vendin e samitit të G7 të vitit të ardhshëm, i bëri thirrje botës të heqë dorë nga armët bërthamore.

Në fillim të kësaj jave, ai u bë udhëheqësi i parë japonez që mori pjesë në Konferencën e Rishikimit të Palëve në Traktatin për Mospërhapjen e Armëve Bërthamore (NPT). "Ne do të vazhdojmë drejt idealit të çarmatimit bërthamor edhe duke pasur parasysh mjedisin aktual të vështirë të sigurisë", tha ai.

Fatkeqësia në Hiroshima u pasua nga bombardimi atomik i Nagasakit nga ushtria amerikane më 9 gusht, i cili vrau më shumë se 75,000 njerëz. Japonia u dorëzua gjashtë ditë më vonë, duke i dhënë fund Luftës së Dytë Botërore. /Nacionale/

Lajme të ngjashme