Raportohet se legjenda Pele është transferuar në kujdesin shëndetësor për fundin e jetës - NACIONALE

Raportohet se legjenda Pele është transferuar në kujdesin shëndetësor për fundin e jetës

3 muaj më parë

nga NACIONALE

Legjenda e futbollit brazilian Pelé po merr kujdes paliativ pasi trajtimi me kimioterapi për kancerin e zorrës së trashë nuk kishte rezultatet e pritura, siç është raportuar nga mediat botërore.

Pelé, 82 vjeç, i cili konsiderohet gjerësisht si një nga futbollistët më të mëdhenj të, të gjitha kohërave, u shtrua në spital të martën për të rivlerësuar trajtimin e tij të kancerit dhe më vonë u diagnostikua me një infeksion të frymëmarrjes, sipas raporteve mjekësore.

Folha de S. Paulo raportoi se kimioterapia tani ishte pezulluar dhe se Pelé ishte nën kujdesin paliativ, duke u trajtuar vetëm për simptoma të tilla si dhimbje dhe gulçim.

Menaxheri i tij dhe spitali Albert Einstein, në São Paulo, nuk iu përgjigjën menjëherë kërkesave për koment.

Një raport mjekësor i lëshuar të premten tha se Pelé kishte reaguar ndaj një trajtimi me antibiotik dhe ishte në një gjendje të qëndrueshme "me përmirësim të përgjithshëm në gjendjen shëndetësore".

Fußball-Legende Pelé grüßt mit Rad-Video aus Krankenhaus - GrenzEcho

Atij iu hoq një tumor nga zorra e trashë në shtator 2021 dhe ka marrë trajtim spitalor rregullisht.

Pelé tha në një postim në Instagram të enjten se ishte në spital për një "vizitë mujore" dhe falënderoi mbështetësit e tij për mesazhet pozitive që kishte marrë.

Ish-sulmuesi i Brazilit, Santos dhe New York Cosmos postoi një foto të fytyrës së tij të projektuar në një ndërtesë në Katar, ku po mbahet Kupa e Botës, pranë një mesazhi që thoshte: "Shërohu shpejt".

Brazilian football legend Pele thanks Qatar for tribute | The Peninsula Qatar

Një shenjë me të njëjtin mesazh u shfaq nga tifozët brazilianë në stadiumin Lusail të premten përpara humbjes 1-0 të kombëtares kundër Kamerunit.

Lajme të ngjashme