Pochettino i nervozuar me lojtarët e tij për përplasjen, Palmer konfirmohet si gjuajtës i penalltive - NACIONALE

Pochettino i nervozuar me lojtarët e tij për përplasjen, Palmer konfirmohet si gjuajtës i penalltive

1 muaj më parë

nga NACIONALE

Mauricio Pochettino u shfaq shumë i nervozuar me Nicolas Jackson dhe Noni Madueken pas përplasjes së tyre me Cole Pamer për gjuajtjen e penalltisë, teksa i paralajmëroi dy të parët.

Ndeshja kundër Everton doli të ishte një natë lavdie për Cole Palmer pasi ai siguroi një hat-trick të përsosur brenda një periudhe të jashtëzakonshme 16-minutëshe. Duke shtuar performancën e tij mbresëlënëse, Palmer më vonë konvertoi një penallti për të shënuar golin e tij të katërt në ndeshje pasi Chelsea përfundimisht doli fitues 6:0. Megjithatë, në qendër të vëmendjes u zhvendos për një çast nga heroizmi i Palmerit në një mosmarrëveshje të nxehtë midis tij, Jackson dhe Madueke mbi gjuajtjen e penalltisë.

Incidenti u shpalos pasi Madueke dhe Jackson nxituan për të marrë topin nga Malo Gusto, duke shkaktuar një shkëmbim të tensionuar prej 30 sekondash mes dy lojtarëve. Thiago Silva ndërhyri, duke arritur të qetësojë situatën për momentin ndërsa Jackson u largua. Megjithatë, konflikti u përshkallëzua kur Madueke mbeti i bindur se do të ekzekutonte penalltinë, përpara se kapiteni Conor Gallagher t'i kërkonte sulmuesit t'ia dorëzonte topin Palmerit. Pavarësisht udhëzimeve të Gallagher, Madueke refuzoi, duke bërë që Gallagher të merrte gjërat në duart e tij duke e tërhequr me forcë topin dhe ia dorëzoi Palmerit.

Cole-Palmer

Duke folur për gazetarët pas ndeshjes, Pochettino tha: "Unë nuk mund ta pranoj këtë lloj sjelljeje. U thashë atyre se është hera e fundit që dua të shoh këtë lloj sjelljeje. Është e pamundur të ketë një sjellje të tillë pas kësaj paraqitje. Nëse duam të jemi një ekip i mrekullueshëm, duhet të ndryshojmë dhe të mendojmë në mënyrë kolektive."

Pochettino përsëriti se Palmer është i caktuar për ekipin si gjuajtës dhe theksoi nevojën për qartësi dhe respektim të roleve të vendosura brenda skuadrës.

"Gjuajtësi i penalltisë është Palmer. Është Palmer ai që duhet të vendosë nëse dëshiron t'i japë topin një shoku të skuadrës. Është e rëndësishme të rregullohet. Ata e kuptojnë tani," tha argjentinasi.

"Është një turp. Është një proces për një ekip të ri që duhet të mësojë shumë. Dua t'u kërkoj falje tifozëve. Duhet të jemi të fokusuar te kolektivi. Është sikur jemi në një shkollë dhe detyra jonë është të tregojmë që ishin gabim dhe të mësojnë nga kjo. Ata gabuan por nuk do të ketë ndëshkim, por kjo nuk mund të ndodhë përsëri. Nëse Palmer është në fushë, ai është ekzekutuesi i penalltive."

Me një rekord të përsosur të konvertimit të të nëntë penalltive që ai ka realizuar në Premierligë, aftësia e Palmerit nga pika është e padiskutueshme. Kjo arritje e jashtëzakonshme e vendos atë në një nivel me ish-mesfushorin legjendar të Manchester Cityt, Yaya Toure, i cili krenohet me një përqindje 100 për qind konvertimi nga 11 penallti në historinë e Premierligës.

Pochettino

Performanca e jashtëzakonshme e Palmerit kundër Evertonit shënoi hat-trickun e tij të dytë radhazi në shtëpi, me atë të mëparshëm kundër Manchester United, duke e forcuar më tej statusin e tij si një yll në rritje në futbollin anglez. Ai do të kërkojë të vazhdojë me formën e tij kundër Manchester Cityt në gjysmëfinalen e FA Kupës të shtunën e ardhshme për të mbajtur gjallë shpresat e Chelseat, për së paku një trofe këtë sezon.

Lajme të ngjashme