Manchester United mbetet klubi më i vlefshëm në Premierligë, e ndjekur nga Liverpooli e Manchester City - NACIONALE

Manchester United mbetet klubi më i vlefshëm në Premierligë, e ndjekur nga Liverpooli e Manchester City

1 javë më parë

nga NACIONALE

Gjiganti anglez, Manchester United, vazhdon të mbetet klubi më i vlefshëm në Premierligë, sipas studimeve më të reja. Djajtë e kuq qëndrojnë larg nga skuadrat tjera, me Liverpoolin dhe Manchester Cityn që janë në pozitë të dytë dhe të tretë respektivisht.

Djajtë e Kuq kanë qenë prej kohësh klubi më i vlefshëm në futbollin anglez dhe do ta vazhdojnë këtë seri pasi panë rritjen e vlerës së tyre me 28 për qind gjatë një periudhe dyvjeçare.

Antony Manchester United 2022-23

Pavarësisht rritjes së tyre mbresëlënëse në vlerë gjatë asaj kohe, skuadra e Erik ten Hag nuk është ajo që aksionet janë rritur më shumë - dhe përgjigja e vërtetë mund t'ju habisë.

Sipas një studimi të Sportico, vlerësimi i Manchester United prej 4.8 miliardë funtesh i la ata në krye të listës.

Rivalët e United, Liverpool dhe Man City ishin respektivisht i dyti dhe i treti me vlerësime prej 3,8 miliardë £ dhe 3,5 miliardë £.

Liderët aktualë të Premierligës, Arsenali gjenden në pozitën e katërt me vlerën e tyre prej 2.9 miliardë £, ndërsa Chelsea mbeti në vendin e pestë me 2.8 miliardë £.

Dhe, midis vitit 2021 dhe 2023, ishte Newcastle United skuadra që e pa të rritet në vlerë më së shumti - me një rritje prej 63 për qind duke i sjellë ata në një vlerë totale prej 357 milionë funte.

Rritja e Newcastle gjatë dy viteve vjen si rrjedhojë e pronarëve të rinj nga Arabia Saudite, që morën klubin në dorë në vitin 2021.

Pozita e Manchester Cityt në vendin e tretë vjen pavarësisht se ka fituar katër nga pesë titujt e fundit të Premierligës.

Arsenali është në krye të tabelës së Premierligës dhe nëse fiton titullin, pritet që ata të lëvizin për një pozitë, për t’u afruar me Liverpoolin dhe Manchester Cityn.

Lajme të ngjashme