Legjenda Pele bëhet 'i gjallë', konfirmon gjendjen e mirë pas raportimeve se është në prag të vdekjes - NACIONALE

Legjenda Pele bëhet 'i gjallë', konfirmon gjendjen e mirë pas raportimeve se është në prag të vdekjes

2 muaj më parë

nga NACIONALE

Pele thotë se ndihet "i fortë" dhe ka "shumë shpresë" teksa merr trajtim spitalor në betejën e tij me kancerin e zorrës së trashë.

Legjenda e Brazilit po reagon mirë dhe gjendja e tij shëndetësore nuk është përkeqësuar gjatë 24 orëve të fundit, tha të shtunën spitali Albert Einstein në Sao Paulo.

Ky reagim u pasua pas një raportimi nga gazeta e përditshme braziliane Folha de S.Paulo që thoshte se Pele ishte transferuar në kujdesin shëndetësor për fundin e jetës dhe po trajtohej vetëm për simptoma të tilla si dhimbje dhe gulçim.

82-vjeçari iu nënshtrua një operacioni për të hequr një tumor gjatë shtatorit të vitit 2021.

Ai ka qenë në spital që nga e marta për një "rivlerësim të terapisë me kimioterapi" të tumorit të tij të zorrës së trashë.

“Ai është ende në trajtim dhe mbetet stabil”, shtoi spitali.

Deklarata u postua në Instagramin zyrtar të Peles së bashku me një mesazh ku thuhej: “Dua t’i mbaj të gjithë të qetë dhe pozitivë.

“Jam i fortë, me shumë shpresë dhe po e ndjek trajtimin si zakonisht, dua të falënderoj të gjithë ekipin mjekësor dhe infermieror për gjithë kujdesin që kam marrë.

Unë kam shumë besim te Zoti dhe çdo mesazh dashurie që marr nga ju në të gjithë botën më mban plot energji. Dhe shikoni Brazilin në Kupën e Botës gjithashtu."

Kapiteni i Anglisë, Harry Kane, ishte ndër ata që i uruan shërim Peles të shtunën, duke e quajtur atë "një frymëzim në lojën tonë, një futbollist i jashtëzakonshëm dhe një person i jashtëzakonshëm".

Pele fitoi Kupat e Botës 1958, 1962 dhe 1970 dhe mbetet golashënuesi më i mirë i Brazilit me 77 gola në 92 ndeshje.

Edhe sulmuesi francez Kylian Mbappe, i cili u bë adoleshenti i parë që nga Pele që fitoi Kupën e Botës katër vjet më parë në Rusi, shkroi të shtunën në Twitter: "Lutuni për Mbretin Pele" si një nderim për legjendën e Brazilit.

Lajme të ngjashme