Mesazhe përkrahëse nga e gjithë bota për legjendën Pele pas lajmit të fundit nga spitali - NACIONALE

Mesazhe përkrahëse nga e gjithë bota për legjendën Pele pas lajmit të fundit nga spitali

9 muaj më parë

nga NACIONALE

Mesazhe mbështetjeje për të legjendën braziliane, Pele, janë dërguar nga e gjithë bota, ndërsa tre herë fituesi i Kupës së Botës po trajtohet në spital dhe gjendet në kujdesin shëndetësor për fundin e jetës.

82-vjeçari u shtrua në spital në Sao Paulo të martën, për të cilin vetë ai tha se ishte vetëm një vizitë rutinë mujore.

Megjithatë, një raportim nga Brazili, i cili nuk është konfirmuar ende, thotë se ai tani po fillon kujdesin në fund të jetës pasi nuk iu përgjigj kimioterapisë.

“Lutuni për Mbretin”, shkroi sulmuesi francez Kylian Mbappe në Twitter.

Tre herë fituesi i Kupës së Botës iu hoq një tumor nga zorra e trashë në shtator të vitit 2021 dhe që atëherë ka pasur trajtim të rregullt.

Pele u diagnostikua me një infeksion të frymëmarrjes dhe të premten, Spitali i Sao Paulos, Albert Einstein, tha se ai ishte në një gjendje të qëndrueshme.

Duke folur të shtunën, kapiteni i Anglisë, Harry Kane, tha: "Jemi shumë të trishtuar kur dëgjojmë lajmet se ai është i sëmurë, por i urojmë më të mirën, jo vetëm unë, por gjithë grupi i Anglisë. Ai është një frymëzim, një person i jashtëzakonshëm."

Ish-sulmuesi gjerman fitues i Kupës së Botës, Jurgen Klinsmann, duke folur në mbulimin e Kupës Botërore të BBC One të shtunën, shtoi: "Pele është thjesht një person kaq i mrekullueshëm. Personaliteti i jashtëzakonshëm i futbollit botëror. Ne thjesht mund të lutemi dhe të shpresojmë për më të mirën, por është shumë lajm i hidhur”.

Shqetësimet fillimisht u ngritën të mërkurën kur ESPN Brasil raportoi se Pele ishte pranuar, me vajzën e tij Kely Nascimento, duke u thënë se nuk kishte "asnjë emergjencë" të përfshirë.

Pele falënderoi dashamirësit të Premten për dërgimin e mesazheve mbështetëse dhe tha se qëndrimi i tij në spital ishte "një vizitë rutinë".

Ish-sulmuesi i Santosit e Brazilit, është golashënuesi më i mirë i të gjitha kohërave i Seleçaos me 77 gola në 92 ndeshje dhe ka shënuar në katër turne të Kupës së Botës.

Santos, klubi i tij i vetëm brazilian, shkroi në Twitter: "Është e gjithë bota që të uron mbarësi, mbreti Pele".

Lajme të ngjashme