Guardiola: Cole Palmer kërkoi për dy sezone radhazi të largohej nga Manchester City - NACIONALE

Guardiola: Cole Palmer kërkoi për dy sezone radhazi të largohej nga Manchester City

1 muaj më parë

nga NACIONALE

Ylli i Chelseat, Cole Palmer, ka tentuar të largohet nga Manchester City për dy sezone radhazi para se t'i bashkohej skuadrës londineze, tha sot trajneri i Qytetarëve, Pep Guardiola.

Palmer u transferua në Stamford Bridge në një marrëveshje prej 42.5 milionë funte (53 milion dollarë) në verë dhe është bërë një nga nënshkrimet më të mira të këtij sezoni pasi shënoi 23 gola në të gjitha garat, përfshirë 20 në Premierligë.

Guardiola ngriti supet kur u pyet nëse ishte gabim që e la Palmerin të lëvizte, por tha se 21-vjeçari donte të largohej nga Etihad Stadium shumë përpara se të bashkohej me Chelsean.

“Ai është një lojtar i jashtëzakonshëm”, tha Guardiola në një konferencë për shtyp.

“E kam thënë shumë herë, nuk i kam dhënë minutat që ndoshta i meritonte dhe tani i ka te Chelsea. E kuptoj plotësisht. Ai është një djalë i turpshëm me shumë potencial. Është ai që është. Ai po luan në mënyrë fantastike, kështu që çfarë mund të them? Vendimi është marrë për shumë arsye. Ai po kërkonte për dy sezone për t'u larguar dhe unë i thashë të qëndronte. Ai tha se donte të largohej. Çfarë mund të bënim ne? Unë thashë të qëndronte sepse Riyad [Mahrez] u largua, por për dy sezone ai donte të largohej."

City do të përballet me Chelsean e Palmerit në gjysmëfinalen e Kupës FA në Wembley të shtunën, ndërsa ata kërkojnë të rikthehen nga eliminimi prej Ligës së Kampionëve nga Real Madridi. Guardiola pret që Kevin De Bruyne të jetë i disponueshëm pavarësisht se doli më herët kundër gjigantëve spanjollë, por Erling Haaland do të monitorohet përpara ndeshjes pasi ai u zëvendësua edhe kundër Real Madridit.

"Kevin ndihet mirë”, tha Guardiola.

“Me Erling do të shohim. Ishte një lojë e vështirë, 120 minuta. Shumë aksion, intensitet i lartë nga të dyja palët. Erling ndjeu diçka, një problem muskulor dhe kjo është arsyeja pse ai tha se nuk mund të vazhdonte. Kevin u ndje i rraskapitur dhe pas asaj që ndodhi me një dëmtim për pesë muaj, kjo është normale."

Lajme të ngjashme