Debati për shaminë kalon në statistika: Matematikanti i shpjegon ato - NACIONALE

live:

Debati për shaminë kalon në statistika: Matematikanti i shpjegon ato

Përditësuar 52 minuta më parë
1 orë më parë

nga NACIONALE

Debati për shaminë kalon në statistika: Matematikanti i shpjegon ato

Matematikanti, Vlamir Krasniqi ka kritkuar mënyrën e prezantimi të statisikave sa i përket nënshkruesve të peticionit për lejimin e bartjes së shamisë fetare në shkolla.

Ai ka thënë se të dhënat janë të njëjta siç i kanë publikuar organizuesit e peticionit.

Shkrimi i plotë i tij:

Ja nje shembull i sharlatanizmit nga kryesharlatani i publikimeve t‘statistikave.

Sipas t‘dhenave n’faqe serioze n’internet, n’twitter jane rreth 29% t’perdoruesve femra ndersa rreth 71% jane meshkuj.

Pas nje perpunimi e normalizimi statistikor, rezultati qe ka publikuar Agron Demi rezulton t’jete i peraferte me rezultatin qe eshte publikuar nga pericioni i organizuar nga udheheqesit e kampanjes per ndryshimin e udhezimit administrativ per shamine.

13 orë më parë

nga NACIONALE

Mushkolaj: Për Prishtinën kaotike dhe të ndotur trotinetët elektrikë janë shpëtim

Komuna e Prishtinës sot ka marrë vendim që të ndalojë përdorimin e trotinetëve në sheshet e kryeqytetit dhe vendet që frekuentohen më shumë nga këmbësorët.

Në lidhje me këtë, ka reaguar analisti Imer Mushkolaj, i cili tha se për Prishtinën kaotike dhe të ndotur, trotinetët elektrik janë shpëtim.

“Komuna do të duhej të stimulojë, e jo të ndalojë përdorimin e tyre, sikurse edhe të biçikletave”, ka thënë tutje ai.

Postimi i plotë i Mushkolajt:

Për Prishtinën kaotike dhe të ndotur trotinetët elektrikë janë shpëtim. Komuna do të duhej të stimulojë, e jo të ndalojë përdorimin e tyre, sikurse edhe të biçikletave. Çka kanë faj ata që i ngasin këto mjete që komuna nuk u ka krijuar infrastrukturë e kushte të duhura për të lëvizur?

Për Prishtinën kaotike dhe të ndotur trotinetët elektrikë janë shpëtim. Komuna do të duhej të stimulojë, e jo të ndalojë...

Posted by Imer A. Mushkolaj on Saturday, August 13, 2022
16 orë më parë

nga NACIONALE

Gjinovci: Kjo fushatë s'kishte t'bënte me shkollimin e vajzave po me kontrollimin e gruas

Aktivisti, Rron Gjinovci, në një postim në Facebook ka reaguar pas mbylljes së peticionit që synonte ndryshimin e udhëzimit administrativ për shaminë.

“Peticioni online për 48 orë ka mbledhur mbi 20 000 nënshkrime nga të cilat 45% femra. Të dhënat personale do të asgjësohen në bazë të legjislacionit në fuqi”

Referuar këtyre shifrave, Gjinovci tha se ata nuk u mbështeten në asnjë burim.

Ai ka thënë se nuk i beson këto statistika pa i parë faktet.

Postimi:

17 orë më parë

nga NACIONALE

Mirena: Ku janë mshefë feministet që s'po guxojnë me folë për shaminë

Edhe pas përmbylljes së kampanjës për lejimin e shamisë për vajzat minorene në shkolla kanë vazhduar reagimet.

Gazetari i njohur, Ilir Mirena përmes një postimi në Facebook ka pyetur se ku janë aktivistet për të drejtat e grave për ta thënë fjalën e tyre në këtë debat.

Mirena me tutje ka shkruar se feministët nuk po guxojnë të shprehen as pro as kundër bartjes së shamisë në shkolla.

Postimi i tij i plotë:

Ku jane more k’to grate e kauzave te medha, k’to feministet e zeshme, k’to “marshojm s’festojme? Ku jane mshef?

Meqe s’po guxojne me u shpreh as pro e as kontra per punen e shamise, kta burrat qe po luftojne per shamia te tyre, duhet me dal ne te ardhmen ne k’so protesta.

E k’to le te trusin n’shpi. Ka kush lufton per to…

21 orë më parë

nga NACIONALE

Syla: Kërkesa për bartje të shamisë është islam politik, jo përmbushje e të drejtave fetare

Gazetari, Valon Syla, ka komentuar sërish për iniciativën e bartjes së shamisë në shkolla.

Ne një postim në Facebook, Syla ka thënë se kërkesa për bartje të shamisë është islam politik dhe jo përmbushje e të drejtave fetare.

POSTIMI:

Për shaminë... sipas islamit dhe librit të shenjtë gratë janë të obliguara të bartin edhe shami, përpos mbulimit të pjesëve të tjera të trupit.

Por atyre ju ndalohet që edhe me shami të shkojnë në shkollë bashkë me një klasë me meshkuj... pra aty ku po e kerkojnë shaminë ta bartin vet islamikët e Kosovës. Andaj kërkesa për bartje të shamisë, është islam politik, dhe jo përmbushje e të drejtave fetare, sepse gruan islamike nuk e rahaton brenda fesë së vet dhe shkollimit kjo kërkesë për bartje të shamisë sepse e drejta e saj përsëri shkelet duke mos i ndarë gratë nga meshkujt nëpër klasa mësimore.

Pas shamisë, çfarë kërkese do të keni, ti ndajmë gratë dhe burrat në klasa shkollore?

Më mirë është të mendoni për shkolla private qe ja u plotësojnë kriteret këtij komuniteti. Në shkolla publike gratë me rite islamike, gjithëqysh dalin me shkelje dhe ndalime nga vet feja e tyre.

Thjeshtë atyre nuk ju lejohet, qoftë edhe të mbuluara të mësojnë bashkë me meshkuj dhe këtë kërkesë islamike mos e shkelni fenë e juaj me rregullin tjetrër që e kërkoni për implementim.

Pra ju komuniteti islamik e politik bashkë me disa klerikë, ose lene krejt, ose implementone qysh duhet këtë nevojë, nëse pernime e keni për fe, e jo për politikë.

Kaq.

1 ditë më parë

nga NACIONALE

Olluri ironizon me ‘luftën’: Armend Muja po i regjistron statistikat e dëmeve të armikut

Analisti Parim Olluri, ka ironizuar sërish me deklaratat e kryeministrit të Kosovës rreth luftës.

Ai ka shkruar se situata aktualisht është në “armëpushim”

“Qitash me doket jemi ne armepushim. Armend Muja ish kah i regjistron statistikat e demeve te armikut”, ka shkruar Olluri.

Kryeministri i Kosovës disa herë me radhë, ka vlerësuar se situata mund të tensionohet pas zhvillimeve në veri.

1 ditë më parë

nga NACIONALE

Profesori nga Shqipëria: Në sezon të bikinit, hapet debati për shamitë

Profesori hulumtues ne Institutin e Historisë në Shqipëri, është përfshirë në debatin e shamisë i cili tashmë është bërë viral tash e disa ditë në Kosovë.

Ai ka thënë se tek ne, paradokset duket se nuk kanë fund pasi sipas tij, në kohën e bikineve, hapet debati i shamisë.

“Paradokset tona nuk kane fund... ne sezonin e bikinise hapet debati i shamisë...?!”- shkroi ai në Facebook.

1 ditë më parë

nga NACIONALE

Zogaj: Sa mirë po sqarohen gjërat, Liberali Krasniqi i ekzaltuar me zgjerimin e lirive për vajzat dhe gratë në Kosovë

Hoxhë Shefqet Kransiqi i ka reaguar kryeministrit të Kosovës Albin Kurti i cili tha se pragu purti i cili tha se pragu për shamia duhet të jetë mosha 16-vjeçare.

Krasniqi këtë deklaratë të Kurtit e ka quajtur diskriminim në vete, shkelje e të drejtave të gruas.

Pas kësaj, analisti Petrit Zogaj i ka reaguar zotit Krasniqi duke thënë se ai po e tregon se është ekzaltuar me zgjerimin e lirive për vajzat dhe gratë në Kosovë.

“Sa mirë po sqarohen gjërat: liberali Shefqet Krasniqi i ekzaltuar me zgjerimin e lirive per vajzat dhe gratë ne Kosove.”- shkroi ai në Facebook.

1 ditë më parë

nga NACIONALE

Pozhari ironizon me Baljen: Nale dorën Dude se gjithë këtë dashni e kishe pas

Analisti, Xhevdet Pozhari, në një postim në Facebook ka ironizuar me deputeten e Kuvendit të Kosovës, Dude Balja, bashkangjitur me një fotografi të saj.

Zonja Balje përmes kësaj ‘selfie’ ku shihet e veshur sipas kodit islam të veshjes që njihet ndryshe si ‘hijab’, ka përshëndetur juriste e analistë të ndryshëm.

Pozhari me shaka ka kërkuar nga Balje të ‘ndalë dorën’ se dashuri të tjerët.

1 ditë më parë

nga NACIONALE

Ridvan Berisha me një apel serioz për mediat: Mos shkelni në kurthet e Kurtit për shaminë

Metropol Magazine - Ridvan Berisha i uron martesën Ylber Kusarit, ka një porosi

Gazetari Ridvan Berisha, ka apeluar tek kolegët e tij dhe mediat që të mos e mediatizojnë çështjen e shamisë, duke e quajtur kurth të Kurtit.

Ai ka thënë se po përhapet islami politik.

POSTIMI:

Kolegë gazetarë, drejtues mediesh, ju lutem mos shkelni në kurthet e kryeministrit Kurti duke e mediatizuar çështjen e shamisë! Kosova ka me bollëk brengash të tjera, i dijmë dhe i përjetojmë të gjithë ne. Më së paku çështja e bartjes së shamisë për fëmijët nëpër shkolla ka ta bëjë me të drejtat dhe liritë themelore të njeriut. Grupe mirë të organizuara dhe edhe politikanë të ndryshëm gradualisht po e ndërtojnë shtratin e viktimizimit. Bilanci i tyre është ekspozimi i zhvillimit të doktrinës së islamit politik, bartjen e shamisë po e përdorin vetëm si siguresë, kamuflazh ashiqare. Leksion i keq për shtetin laik!

2 ditë më parë

nga NACIONALE

Latifi për shaminë: Të drejtat e grave në dorë të talebanëve, si të drejtat e deleve në gojë të ujqërve

Debati mbi lejimin e shamisë ka përfshirë edhe filozofin Blerim Latifi, i cili nuk përton të flasë kur në pyetje është e kripur me fenë islame.

Latifi ka thënë se të drejtat e njeriut dhe të grave janë po gjenden në gojën e talebanëve dhe vehabëve.

Kjo sepse bartja e shamisë është e drejtë themelore e njeriut.

E krahasimin tjetër e bëri duke thënë se këto të drejta janë si të drejtat e deleve në gojë të ujqërve.

2 ditë më parë

nga NACIONALE

Mushkolaj: Kosova ka zgjidhur të gjitha problemet, i ka mbetur vetëm çështja e shamisë

Analisti politik Imer Mushkolaj ka ironizuar me debatin për shfuqizimin e udhëzimit administrativ për shaminë.

Në profilin e tij në “Facebook”, ai ka shkruar se Kosova i ka zgjidhur të gjitha problemet dhe i ka mbetur të rregullojë vetëm çështjen e shamisë.

Krejt problemet i kemi zgjidhë: edhe n'shëndetësi, edhe n'arsim, edhe krizën ekonomike, edhe çmimet e larta, edhe krizën me rrymë të paralajmëruar për dimër - veç kjo puna e lejimit ose jo të shamisë në shkolla na ka mbetë. Kërkah s'jemi për besë”, ka shkruar Mushkolaj.

2 ditë më parë

nga NACIONALE

Vazhdojnë përplasjet për çështjen e shamisë, ish-ambasadori kërcënohet me padi

Tema më e diskutuar ditëve të fundit mbetet iniciativa për lejimin e shamisë në shkolla.

Së fundmi, ka pasur edhe përplasje nëpër rrjete sociale. Debati i fundit është ndërmjet ish-ambasadorit të Kosovës në Suedi, Lulzim Peci dhe njërit prej iniciatorëve të kësaj ideje, Durim Berishës.

Një koment i Pecit në facebook, nxiti reagime. Ai tha se lejimi i shamisë në shkolla, është pjesë e projektit për islamin politik.

E menjëherë kishte reaguar Durim Berisha.

“Lulzim Peci do t'i ofroje Gjykates deshmite sapo kampanja #ndryshojeni_ua_për_shaminë te perfundoje. Ne fakt do te denohet per shpifjet dhe akuzat e pabaza. Ka ardhe koha qe gjykatat me i eduku keta perhapes te shpifjeve dhe urrejtjes”, kishte shkruar Berisha.

Nuk mungoi as reagimi nga Lulzim Peci.

POSTIMI:

Nese mendoni se permes kercenimit me gjykate do te me ndalni qe te merrem me kete ceshtje qe ka te beje me te ardhmen e gjeneratave te reja dhe shoqerise ne vendin tone, shume gabim e keni.

Per sa i perket gjykates, shihemi kur te doni, se atje ka cfare te tregohet edhe per kercenimet deri me jete te perkrahesve tuaj, per te cilat ju, si protagoniste te kesaj kampanje keni pergjegjesi direkte!

2 ditë më parë

nga NACIONALE

Pozhari: Veriu kërcënohet nga Serbia, neve na preokupon shamia

Opinionisti Xhevdet Pozhari ka reaguar sërish për çështjen e shamisë.

Përmes një tjetër postimi në rrjetin social "Facebook", Pozhari ka thënë se atëherë kur veriu kërcënohet nga Serbia, neve na preokupon shamia.

Tutje ai vazhdoi se kështu kanë dëshirë t'i shohin ata shqiptarët.

Më poshtë edhe postimi i plotë.

2 ditë më parë

nga NACIONALE

Tomë Gashi: Pse Duda Balje nuk mbulohet?

Edhe avokati Tomë Gashi është përfshirë në debatin për shaminë.

Në një koment të një postimi të analistit Xhevdet Pozhari, që praktikisht përmban doza racizmi, Gashi ka pyetur se pse Duda Balje nuk është mbuluar tash e 18 vjet, pikërisht atëherë kur i kishte 18 vjet, kurse që nga ajo kohë ka qenë deputete.

Ndërkaq, këtij përshkrimi ia ka bashkangjitur edhe një pozë pak më ndryshe të Baljes, të marrë në një prej kafiterive.

Më poshtë edhe komenti i plotë i Gashit.

Vërejtje: Gjuha e përdorur nga z. Pozhari mund të lëndojë ndjenjat e komuniteteve të ndryshme etnike në Kosovë dhe nuk përkon me politikat redaktoriale të Nacionales.

2 ditë më parë

nga NACIONALE

Mirena: Burrat po merren me shamia t’çikave, kjo situatë është ideale me kry Zajednicën

Analisti Ilir Mirena, ka komentuar rreth debatit të ditëve të fundit për lejimin e mbulesës në shkolla.

Mirena thotë se “burrat po merren me shamia t’çikave” kurse sipas tij, gratë janë bërë “spektatore”.

Për analistin, kjo situatë është ideale për kryeministrin Albin Kurti që ta implementojë marrëveshjen e Asociacionit për Komunat me shumicë serbe.

Burrat jane kah merren me shamia t’çikave, grate jane ba spektatore t’burrave kah luftojne per to e per çika t’tyre - kjo situate eshte ideale per Albin Kurtin me e kry Zajednicen si shpejt e shpejt…”, ka shkruar Mirena në llogarinë e tij në Facebook.

Burrat jane kah merren me shamia t’çikave, grate jane ba spektatore t’burrave kah luftojne per to e per çika t’tyre - kjo situate eshte ideale per Albin Kurtin me e kry Zajednicen si shpejt e shpejt…😊

Posted by Ilir Mirena on Thursday, August 11, 2022
2 ditë më parë

nga NACIONALE

Kryeziu i KDI-së: Po përpiqen ti vënë përballë njëra-tjetrës, martesat e të njëjtit seks dhe mbulimin e fëmijëve me shami

Ismet Kryeziu nga Instituti Demokratik i Kosovës thotë se po përpiqen ti vënë përballë njëra-tjetrës, martesat e të njëjtit seks dhe mbulimin e fëmijëve me shami, raporton GazetaBlic.

Përmes një shkrimi në “Facebook”, Kryeziu thotë se kanë po të njëjtë logjikë pozicioni në favor i martesave të gjinive të njëjta dhe qëndrimi kundër mbulesës për fëmijët.

“Në rastin e parë, qëndrimi pro, është në favor të së drejtës së të rriturve për të vendosur për zgjedhjen ose orientimin e tyre seksual. Në rastin e dytë, qëndrimi kundër shamisë, është në favor të drejtave të fëmijve – që pa qenë të zonjat e vetës, vajzat të mos mbulohen me shami si imponim apo ndikim i rrethit dhe familjës”, shkruan Kryeziu ndër tjerash.

Postimi i plotë

Po përpiqen ti vënë përballë njëra-tjetrës, martesat e të njëjtit seks dhe mbulimin e fëmijëve me shami. Pozicioni në favor të martesave të të njëjtit seks dhe qëndrimi kundër mbulesës për fëmijët e ka të njëjtën logjikë, respekt dhe angazhim për të drejtat e njeriut. Respektimin e shtetit laik, i cili ka në qendër të drejtat e qytetarëve dhe rregullimin e jetës bazuar në këto parime.

Në rastin e parë, qëndrimi pro, është në favor të së drejtës së të rriturve për të vendosur për zgjedhjen ose orientimin e tyre seksual. Në rastin e dytë, qëndrimi kundër shamisë, është në favor të drejtave të fëmijve – që pa qenë të zonjat e vetës, vajzat të mos mbulohen me shami si imponim apo ndikim i rrethit dhe familjës.

Përndryshe, nuk po lexoj askënd kundër shamisë si të drejtë zgjedhjeje, nëse zgjedh të mbulohesh si e rritur pas moshës 18 vjeçare.

Të drejtat janë shumë të thjeshta. Vetëm respektoni ato.

2 ditë më parë

nga NACIONALE

Zeka: Jam kundër bartjes së shamisë nëpër shkolla, ata që janë për le ta vendosin nëpër ambiente private

Gazetari Milaim Zeka ka thënë se është kundër bartjes së shamisë nëpër shkolla.

Zeka përmes një reagimi në llogarinë e tij në Facebook, ka thënë se ata që janë për që të ndryshohet udhëzimi administrativ që ndalon bartjen e shamisë nëpër shkolla, mund ta vendosin atë nëpër ambiente të tyre private, apo në shkolla të te dedikuara.

“Ata qe e duan Kombin, ata qe e duan Shqiptarine dhe vendin e tyre, ata qe e duan Ameriken dhe Europen qe na kane çliruar, ata qe e dine se i Madhi Zot na ka kriju brenda nje hapesire gjeografike qe i takon Europes, Perendimit, dhe as Turqise e Arabise, duhet me i ruajt vlerat tona kulturore, historike, dhe etnografike. Asnje rrobe e huaj nuk i ka hije, as nuk i rrin bukur pemes tone Pellazge e Ilire vec kostumeve tona tradicionale”, ka thënë ai.

Postimi i plotë i Zekës:

Lidhur me shamine

Arif Sherifi - Zeka, studiues i njohur i gjuhes arabe, hoxhe i shkolluar, qysh ne vitet e pasluftes, ka qene kunder shamise. Ai ka luftuar me te gjitha energjite e me gjithe shpirtin per shkollimin e femrave shqiptare. Kjo deshmohet me pese motrat e mia, te gjitha te shkolluara.

Halla ime, Dada Sabri, e bija e hoxhes, pra, e babgjyshit tim, akome e gjalle, kurre shami nuk ka vene ne koke.

Mbi bazen e kesaj edukate, nga gjyshi dhe babai im, kam qene, jam, dhe do te jem, KUNDER bartjes se shamise neper shkolla.

Ata qe jane per, munden me e vendos vetem per ambientete e tyre private, ne oborrin e tyre, shtepite apo banesat e tyre, apo ne shkolla te dedikuara!

Ata qe e duan Kombin, ata qe e duan Shqiptarine dhe vendin e tyre, ata qe e duan Ameriken dhe Europen qe na kane çliruar, ata qe e dine se i Madhi Zot na ka kriju brenda nje hapesire gjeografike qe i takon Europes, Perendimit, dhe as Turqise e Arabise, duhet me i ruajt vlerat tona kulturore, historike, dhe etnografike. Asnje rrobe e huaj nuk i ka hije, as nuk i rrin bukur pemes tone Pellazge e Ilire vec kostumeve tona tradicionale.

Duhet me respektu rrenjet tona per me lyp respekt prej botes dhe per me mujt me kerku ato qe jemi tu i kerku prej pas luftes. E sot kur po kerkohet me te madhe liberalizimi i vizave, ia nisin edhe debatet per shamia. Nje hap para e tre mbrapa.

Keshtu mendoje une. Keshtu jam i gatuar!

Lidhur me shamine Arif Sherifi - Zeka, studiues i njohur i gjuhes arabe, hoxhe i shkolluar, qysh ne vitet e pasluftes,...

Posted by Milaim Zeka on Thursday, August 11, 2022
2 ditë më parë

nga NACIONALE

Maliqi: Liria e grave në Kosovë është rritur më shpejt se kapaciteti pranues i burrnisë

Politologu Agon Maliqi është përfshirë në debatin për shaminë.

Në profilin e tij në “Facebook”, ai ka shkruar se liria e vajzave dhe grave në Kosovë në dy dekadat e fundit është rritur shumëfish më shpejt se kapaciteti pranues i burrnisë.

Liria e vajzave dhe grave në Kosovë në dy dhjetëvjeçarët e fundit është rritur shumëfish më shpejt se kapaciteti pranues i burrnisë me mendësi skllavopronare. Këta të fundit janë ka dojnë me lujt mendsh nga humbja e kontrollit dhe pushtetit mbi gratë dhe moralin publik”, ka shkruar ai.

2 ditë më parë

nga NACIONALE

Gjinovci: Edhe Kodin Civil pe bojmë për martesa mes gjinisë së njejtë edhe shamiat po i lejojmë

Analisti i zhvillimeve politike, Rron Gjinovci thotë se në Kosovë ka vullnet për të drejtat e njeriut.

Gjinovci këtë e ka ndërlidhur me rastin e kërkesës së qindra qytetarëve që të ndryshohet udhëzimi administrativ që lejon bartjen e shamisë në shkolla.

Sipas tij, me lejimin e bartjes së shamisë duhe të miratohet edhe Kodi Civil që lejon martesat e gjinisë së njejtë për të respektuar 'full' të drejtat e njeriut.

Sa mirë në Kosovë qysh ka vullnet për Të Drejtat e Njeriut. Edhe Kodin Civil pe bojmë për martesa mes gjinisë së njejtë edhe shamiat po i lejojmë. A po bre? Po i respektojmë të drejtat e njeriut full”, ka shkruar ai në profilin e tij në Facebook.

Kutjojmë se këtyre ditëve, në Kosovë, ka nisur një fushatë e cila bën thirrje që të ndryshohet udhëzimi administrativ i Ministrisë së Arsimit me anë të së cilit lejohet bartja e shamisë në shkollat e vendit.

3 ditë më parë

nga NACIONALE

Pozhari: Ndryshoi ose jo UA për shaminë, disa gjëra nuk do të ndryshojnë edhe këtë vit

Analisti i politikës, ka treguar se cilat gjëra nuk do të ndryshojnë këtë vit pavarësisht nëse ndryshon udhëzimi administrativ që lejon bartjen e shamisë në shkolla.

Sipas Pozharit, rritja e çmimeve, kriza energjetike, kriza për punëtorë dhe trazirat në vend, janë disa nga gjërat që nuk do të ndryshojnë edhe po ndryshoi udhëzimi për bartjen e shamisë.

Në këto rrethana, ma shumë kisha pas qejf mu heq UA për shaminë në shkolla se e di që ndoshta shumica keni me u gëzu. Edhe keni me e duatrokitë Qeverinë. Por, në fund, me asgjë nuk ka me u lehtësu jeta në Kosovë. Së paku jo në këto rrethana kur çdo njeri i ndershëm e ndjen krizën.”, ka shkruar ai.

Shkrimi i plotë i z. Pozhari:

Ndryshoi ose jo UA për shaminë, disa gjëra kanë me mbet të pandryshueshme edhe sivjet:

- Çmimi i lartë i artikujve ushqimorë dhe jo vetëm;

- Kriza me energji elektrike;

- Ikja e stafit shëndetësor;

- Kriza e firmave me gjetë punëtorë;

- Potenciali i trazirave të nxitura në veri... etj.

Në këto rrethana, ma shumë kisha pas qejf mu heq UA për shaminë në shkolla se e di që ndoshta shumica keni me u gëzu. Edhe keni me e duatrokitë Qeverinë.

Por, në fund, me asgjë nuk ka me u lehtësu jeta në Kosovë. Së paku jo në këto rrethana kur çdo njeri i ndershëm e ndjen krizën.

Aq më tepër, kur reagimi ynë kolektiv rrezikon të reduktohet në kërkesa minimale.

E, atëherë pyesin pse nuk shohin perspektivë të rinjtë këtu?! Pse de!

3 ditë më parë

nga NACIONALE

Tallet Olluri: Pas fotografisë së Bajqinovcit me ushtarë, Serbia anuloi aksionin drejt Kosovës

Analisti Parim Olluri, ka ironizuar me fotografinë e deputetit të VV-së, Mefail Bajqinovci, me ushtarët e FSK-së.

Olluri ka thënë se pas kësaj fotografie Serbia e ka anuluar aksionin ushtarak drejt Kosovës.

POSTIMI:

Fotografite qe kane bere historine,

Ka mjaftuar publikimi i kesaj fotografie per ta shmangur nje lufte te re ne Ballkan. Serbia qe kishte synimin per ta sulmuar Kosoven, pas postimit te kesaj fotografie thirri Keshillin e Sigurise dhe anuloi aksionin ushtarak drejt Kosoves.

3 ditë më parë

nga NACIONALE

Xhevdet Pozhari i reagon Duda Baljes: Flet për shami me ymytin me mbledhë naj votë

Analisti Xhevdet Pozhari ka reaguar pas deklaratës së deputetes, Duda Balje, e cila tha se “vajzat myslimane nuk dinë të jetojnë pa shami”.

Pozhari përmes një shkrimi në llogarinë e tij në Facebook, ka ironizuar duke thënë se “ajo është shembulli i përkryer”.

“Po, dhe ti je shembulli i përkryer! Rekordmene e shpenzimit të karburanteve, rekordmene e mungesave në komisione parlamentare, rekordmene e udhëtimeve zyrtare. Pa i "zhdryp" pushtetit kurrë”, ka thënë ai.

Postimi i plotë i Pozharit në Facebook:

Duda Balje: Vajzat myslimane nuk dinë të jetojnë pa shami

Po, dhe ti je shembulli i përkryer! Rekordmene e shpenzimit të karburanteve, rekordmene e mungesave në komisione parlamentare, rekordmene e udhëtimeve zyrtare. Pa i "zhdryp" pushtetit kurrë.

Dhe, del e fol për shami me ymytin me mbledh naj votë.

Mashtruese ordinere.

Duda Balje: Vajzat myslimane nuk dinë të jetojnë pa shami Po, dhe ti je shembulli i përkryer! Rekordmene e shpenzimit...

Posted by Xhevdet Pozhari on Wednesday, August 10, 2022
3 ditë më parë

nga NACIONALE

Mirena: Nuk njoh politikan shqiptar që bën statuse më palidhje se sa Ilir Meta

Gazetari Ilir Mirena ka ironizuar me tashmë ish-presidentin shqiptar, njëherit emnakun e tij, Ilir Metën.

Përmes një postimi në rrjetin social "Facebook", Mirena ka thënë se nuk ka politikan shqiptar që bën statuse më palidhje se sa Meta.

Teksa, këtij përshkrimi ia ka bashkangjitur edhe postimin e fundit të vet Metës, e që kishte të bënte me boronica tropoje.

Më poshtë edhe postimi i plotë i gazetarit kosovar.

4 ditë më parë

nga NACIONALE

Syla: Lufta e kosovarëve sot është për mbijetesë të ekonomive

Analisti i politikës, Valon Syla ka renditur rritjen e çmimeve të disa prej produkteve në Kosovë.

Syla për rritjen e çmimeve e ka kritikuar Qeverinë Kurti, duke thënë se kryeministri, Albin Kurti po mban fjalime për targa.

Shkrimi i plotë i z. Syla:

Dje i numrova dështimet kryesore, por vjeshta po vjen dhe lista e dështimeve dhe keqmenaxhimit të qeverise Kurti do t’ju kushton tepër shumë kosovarëve. Sa i verifikova disa nga çmimet.

⛔️

Çmimi i peletit 410€ - më i shtrenjti në Ballkan.

⛔️

Çmimi i drurit 70€/m - dyfishim për një vit.

⛔️

Rritja e rrogave - zero; ndërsa inflacioni për 15% e ka hanger vlerën e rrogave.

⛔️

Qindra miliona euro investime ende të bllokuara në OSHP... vonesat aty tregojnë vetëm tendenca për korrupsion, ose me vjedh diçka.

⛔️

Buxhetet komunale të bllokuara nga paaftësia apo inati I pushtetit qendror, duke ju hakmarrë komunave që i humbi në zgjedhjet lokale.

Çdo njëra nga këta pika po shkakton humbje serioze për kosovarët dhe ufta e tyre sot është për mbijetesë të ekonomive të tyre. Ndërsa, Albini bën fjalime për luftë për targa.

Nginu Vetëvendosje.

4 ditë më parë

nga NACIONALE

Mirena ironizon me ministrin e Shëndetësisë: Mjekët kthehen për pushime, si krejt diaspora

Analisti Ilir Mirena, ka ironizuar me një deklaratë të ministrit të Shëndetësisë, Rifat Latifi.

Ky i fundit kishte thënë se kirurgët do t’i dërgojnë jashtë vendit për trajnim, e pastaj ata të kthehen për shërbim në Kosovë.

Megjithatë, Mirena ka thënë se këta mjekë do të kthehen në Kosovë vetëm për pushime sikur gjithë diaspora.

POSTIMI:

“Do te dergojme kirurge jashte vendit per trajnim e pastaj ata do te kthehen te sherbejne ne Kosove”, paska thane ministri i Shendetesis, Rifat Latifi…

Jaa dost, s’ke nevoje hiç ti me i dergu. Ata po shkojne vet, e per me u kthy kthehen kshtu veres, per pushime, si krejt diaspora…

4 ditë më parë

nga NACIONALE

Ramaj ironizon me ministrin që i kërkoi stafit ta linin cigaren në mënyrë që ato para t'i investojnë në projekte

Gazetarja Saranda Ramaj ka ironizuar me ministrin e shëndetësisë, Rifat Latifi, që duket t'i ketë udhëzuar stafin e tij ta lënë cigaren.

Sipas një statusi të Ramajt, e që shihet qartë se thumbon direkt kreun e një prej dikasterëve më të rëndësishëm në vend, ka treguar storien duke u bazuar në infot që ajo i posedon.

Mes të tjerash tregoi se si stafi iu ankua ministrit se po mungojnë investimet dhe disa projekte janë të pamundura që të realizohen, kurse ministri iu kthye me idenë që ta lënë cigaren e ato para të shkojnë diku tjetër.

Në fund Rama e përmbylli ironinë duke përgëzuar zyrtarët për maturinë e treguar në këtë takim.

4 ditë më parë

nga NACIONALE

Paçarizi: Nëse zgjidhja është afër, do të ketë tensione (jo luftë) - nëse zgjidhja është larg, ulen tensionet

Analisti Rrahman Paçarizi ka rikthyer temën e tensioneve në veri.

Sipas tij, nëse zgjidhja është afër, do të ketë tensione, por jo luftë.

Tutje ai shtoi se nëse zgjidhja nuk është afër, tensionet do të ulen.

Këto deklarime i bëri përmes një postimi në rrjetin social "Facebook", postim të cilin mund ta lexoni më poshtë.

4 ditë më parë

nga NACIONALE

Matoshi për hapjen e kanalit të VV-së në Telegram: Kjo platformë është armë e luftës hibride ruse

Publicisti Halil Matoshi ka reaguar lidhur me hapjen e kanalit të Vetëvendosjes në Telegram.

Përmes një postimi në rrjetin social "Facebook", Matoshi ka thënë se VV-ja pa(vetëdijëshëm) është vënë në skemat e shtrirjes së ndikimit rus në rajon.

Kjo pasi, sipas tij, platforma në fjalë është armë e luftës hibride ruse.

Më poshtë edhe postimi i plotë i Matoshit.

4 ditë më parë

nga NACIONALE

Xhevdet Pozhari: Pas deklaratës së Kurtit, investitorët potencialë nuk i sheh këtu

Analisti Xhevdet Pozhari ka reaguar pas deklaratës së kryeministrit Albin Kurti i cili përmendi potencialitetin e luftës për shkak të tensioneve në veri, duke e futur brenda një konteksti të invazionit të Rusisë në Ukrainë.

Pozhari përmes një shkrimi në llogarinë e tij në Faceboo, ka thënë se kur fton investitorë dhe në një moment deklaron se Serbia mund të fillojë luftë, janë dy gjëra të kundërta.

“Pas kësaj deklarate qata investitorë potencial nuk i sheh këtu”, ka shkruar ai.

Postimi i plotë i Pozharit:

Dikush duhet me i tregu kryeministrit se kur rrin 20 ditë në Amerikë dhe fton investitorë dhe në një moment deklaron se Serbia mundet me fillu luftë, janë dy gjëra të kundërta.

Pas kësaj deklarate qata investitorë potencial nuk i sheh këtu!

4 ditë më parë

nga NACIONALE

Gazetari e analisti Valon Syla, ka bërë listimin e dështimeve të qeverisë Kurti.

Sipas tij, tani që po hyjmë në muajin shtator, suficiti i pashpenzuar i investimeve qeveritare në shkolla, çerdhe e rrugë, është i barabartë me 90 për qind.

Tutje ai vazhdon se inflacioni është i barabartë me 15 për qind, përderisa 60 mijë qytetarë gjatë mandatit të tij kanë ikur nga Kosova.

5 ditë më parë

nga NACIONALE

Ibrahimi: Kosova nuk rrezikohet nga lufta, Kosova rrezikohet nga një krizë ekonomike

Analisti Ilir Ibrahimi ka komentuar deklarata e kryeministrit Albin Kurti, i cili ka paralajmëruar se Kosova mund të kërcënohet nga lufta.

Në profilin e tij në “Facebook”, ai ka shkruar se nuk është normale që kryeministri në të njëjtën ditë të deklaroi se vendi kërcënohet nga lufta dhe ndërkohë në mbrëmje të shkojë të vallëzojë.

Sipas tij, Kosova nuk rrezikohet nga lufta, pro nga një krizë ekonomike dhe një kollaps energjetik.

Postimi i tij i plotë:

Nuk e kuptoj se si kryeministri në të njejtën ditë mund të deklaroj se vendi kërcënohet nga lufta, dhe ndërkohë në mbrëmje të shkojë dhe të vallëzoj në një festival ndërkombëtar, i cili përveç të rinjëve kosovarë, ka sjellur edhe vizitorë nga mbarë bota.

Deklarimet e kryeministrit merren seriozisht sepse sypozohet se ai ka informata të dorës së parë. Ato kanë efekt te qytetarët por edhe në arenën ndërkombëtare, si te vizitorët, ashtu edhe te investitorët.

Nëse do të kishte ndonjë rrezik lufte, reagimin e parë për ndonjë mobilizim do ta kishte bërë KFOR. Një gjë të tillë nuk e kemi parë.

Atëherë pse bëhen këto deklarata nga kryeministri kur dihet që ato kanë vetëm efekte negative, sidomos kur janë të pabaza?

Kosova nuk rrezikohet nga lufta. Kosova rrezikohet nga një krizë ekonomike dhe një kollaps energjetik.

Te dyja këto kërkojnë menaxhim dhe lidership dhe nuk mund të tejkalohen me gjuhë luftënxitëse.

5 ditë më parë

nga NACIONALE

Avdiu i reagon Kurtit: Lufta ka mbaruar 23 vjet më parë, grahni punëve e leni fjalët

Analistja Zana Avdiu i ka reaguarë kryeministrit të Kosovës, Albin Kurti, rreth deklarimeve të tij se mund të ketë luftë në mes Kosovës e Serbisë.

Avdiu ka shkruar në profilin e saj në Facebook, se lufta ka mbaruar para 23 viteve. Sipas saj, tash është koha për zhvillimi e ndërtimi.

5 ditë më parë

nga NACIONALE

Mirena: Me secilin që rri të ankohet për jetesën, a Kurti përhap panik me lajme të rreme

Ilir Mirena ka kritikuar kryeministrin Kurti për qasjen e tij lidhur me përhapjen e panikut të panevojshëm.

Përmes një postimi në rrjetin social "Facebook", Mirena ka përmendur faktin se me secilin që rri sot ka për të shprehur shqetësimin për rritjen e kostos së jetesës, kurse Kurti përhap panik me lajme të rreme se vendi ndodhet në prag lufte.

Më poshtë edhe postimi i plotë.

5 ditë më parë

nga NACIONALE

Parim Olluri: “Fitore, boll mo” — Argëtimi im për këtë verë

Një replikë e kryetarit të Kuvendit, Glauk Konjufcës, drejtuar deputetes, Fitore Pacolli, po shërben si argëtim për gazetarin Parim Olluri.

Ky i fundit tha se kjo shprehje e Konjufcë; “Boll mo”, është argëtimi i Ollurit për verën e këtij viti.

Madje me ironi tha se nëse dikush e pyet se si është kënaqur këtë verë, gazetari do të përgjigjej me rastin kur Konjufca i tha Pacolli “Boll mo”.

6 ditë më parë

nga NACIONALE

Berisha i bën thirrje Avokatit të Popullit: Vepro për shaminë e vajzave në shkolla

Opinionisti Durim Berisha që së fundmi ka inicuar, çështjen e shamisë në shkolla për vajzat, duke kërkuar ndryshimin e udhëzimit administrative që e ndalon një gjë të tillë.

Në një postim të rradhës në facebook, në lidhje me këtë çështje, i ka bër thirrje Avokatit të Popullit që në mënyrë Ex-officio, të merret me këtë rast.

Miremengjesi Avokati i Popullit z. Naim Qelaj

Thash te zgjoj pak prej gjumit, sepse ne baze te Kushtetutes dhe Ligjit per Avokatin e Popullit je i obliguar me hulumtu sipas detyres zyrtare shkeljen e lirive dhe te drejtave themelore.

Krejt Kosova po diskuton sesi vajzave muslimane po ju pamundesohet qe 14 vite pjesemarrja e barabarte ne shkollim dhe institucioni qe ju udhehiqni, nuk ben za.

Paguheni qe ex officio me i iniciu procedurat per evitimin e shkeljes se lirive dhe te drejtave te njeriut.” Ka shkruar ndër të tjera Berisha.

6 ditë më parë

nga NACIONALE

Ahmeti: Që nga kthimi prej ShBA-së, Kurti ka mbajtur dy mbledhje qeverie dhe 9 tubime elektorale

Gazetari Arben Ahmeti ka thënë se kryeministri Kurti që nga rikthimi prej ShBA-së ka mbajtur vetëm dy mbledhje.

Tutje ai ironinë e vazhdoi duke shtuar se krahas këtij numri të vogël mbledhjesh, ka organizuar edhe nëntë tubime elektorale.

Ndërkaq, siç shkruan ai në degët e VV-së kanë filluar prezantimet e aderimeve.

Më poshtë edhe postimi i plotë.

6 ditë më parë

nga NACIONALE

Avdiu: Kryeministri e injoroi një yll si Dua Lipa

Aktivistja Zana Avdiu ka reaguar pas injorimit që i bëri kryeministri Kurti ardhjes dhe paraqitjes së Dua Lipës në Sunny Hill.

Sipas Avdiut, kreu i ekzekutivit injoroi një yll siç është Dua Lipa për të shkuar në "Ndejën e Shtalbave".

Më poshtë edhe postimi i plotë.

6 ditë më parë

nga NACIONALE

Sadiku përqesh Shemin: “Cka do qe po pin Shemi, pe du edhe une do”

Opinionisti Ermal Sadiku, ka komentuar situatën e krijuar ndërmjet këngëtarit të grupit “Ilirët”, Shemit dhe organizatorëve të festivalit “Sunny Hill”, pasi ky i fundit tentoi të këndonte në festival pa ftesë.

“Cka do qe po pin Shemi, pe du edhe une do.” Ka shkruar Sadiku në Facebook.

Kujtojmë se Shemi u arrestua mbëmë pasi tenoti që me forcë të ngjitet në skenën e festivalit, e një gjë të tillë e ka paralajëmruar edhe për sonte, ani pse ai vet i tha Gazetës se ftesën për festival ia bëri një punëtore e sigurimit.

6 ditë më parë

nga NACIONALE

Olluri tallet me Shemin: “Po nisna per “Sunny Hill” për me knu një kengë për Azem Bejten”

Gazetari Parim Olluri, ka ironizuar me situatën e krijuar së fundmi në mes këngëtarit “Shemi”, dhe organizatorëve të festivalit “Sunny Hill”.

“Po nisna per “Sunny Hill” per me knu nje kenge per Azem Bejten. Mos gaboni me më ndalë” ka shkruar Olluri.

Kujtojmë se këngëtari Shemi, ishte arrestuar mbrëmë, sepse u nis për në binën e festivalit, aty ku këndojnë vetëm këngëtarët që marrin ftesë, e që Shemi nuk e kish.

Këngëtari i hitit “Xhamadani vija vija” ka paralajmëruar për Nacionalen, se do të ia mësyj edhe sot binës së festivalit ndërkombëtar.

1 javë më parë

nga NACIONALE

Ish këshilltari i kryeministrit Kurti, Durim Berisha ka komentuar udhëzimin administrative për shaminë në shkolla.

Sipas tij Qeveria e Kosovës në një analizë për nenin 3 paragrafi 1.13 te UA nr. 06/2014 kishte ardhur në përfundim se jo vetëm ky nen, por tërë Udhëzimi Administrativ është nxjerrë pa bazë ligjore.

Qeveria e Kosoves ne nje analize per nenin 3 paragrafi 1.13 te UA nr. 06/2014 kishte ardhur ne perfundim se jo vetem ky nen, por tere Udhezimi Administrativ eshte nxjerre pa baze ligjore.

Ne vend qe ne perputhje me ligjin, te urdherohej Ministria e Arsimit qe ky UA te anulohet, ata vendosin qe ta lejne ne fuqi kete UA.

Pra shteti me vetedije dhe me qellim te qarte diskriminimin, e mohon te drejten per arsimim permes akteve nenligjore pakushtetuese e te paligjshme.

E nderuar ministre znj. Arbërie Nagavci ,

çka duhet te ofrojme me shume qe Ju te permbushni detyrimin tuaj ligjor dhe te anuloninkete akt juridik te paligjshem. Ne presim qe ne perputhje me parimin e shtetit te se drejtes te evitoni kete paligjshmeri!

#ndryshojeni_ua_për_shaminë qe ky skandal t'merr fund!”, ka shkruar Berisha.

1 javë më parë

nga NACIONALE

Krasniqi: Dihet rezultati i dialogut, dështim fillim e mbarim

Profesori i gazetarisë, Milazim Krasniqi ka thënë se rezultati i dialogut në Bruksel është i ditur, e që sipas tij, do të jetë dështim.

Krasniqi përmes një shkrimi në llogarinë e tij në Facebook, ka thënë se kjo do të ndodhë për shkak se dialogun e ndërmjetësojnë përfaqësuesit e dy shteteve që nuk e njohin Kosovën, Spanja e Sllovakia.

“E dyta, BE nuk e don Ballkanin Perëndimor brenda vetes. E do disi në paqe, por me influencën ruse brenda”, ka thënë mes tjerash ai.

Postimi i plotë i Krasniqit:

Rezultati i dialogut në Bruksel është i ditur: do të jetë dështim fillim e mbarim. Pse? Sepse dialogun e ndërmjetësojnë përfaqësues të dy shteteve që nuk e njohin Kosovën si shtet, (Spanjës e Sllovakisë.) E dyta, BE nuk e don Ballkanin Perëndimor brenda vetes. E do disi në paqe, por me influencën ruse brenda. Me i thanë hipokrizi, asht shprehje e butë. Gjergj Fishta e ka pasur një shprehje adekuate për këtë punë.

1 javë më parë

nga NACIONALE

Olluri: A pati njerëz hiç në festivalin e VV-së?

Gazetari Parim Olluri ka ironizuar me Lëvizjen Vetëvendosje, e cila sonte parashihej që në Ferizaj, ta organizonte “Ndejën e Shtalbave”.

Olluri përmes një postimi në llogarinë e tij në Facebook, ka pyetur se “a pati njerëz në festivalin e VV-së”.

“A pati njerez hic ne festivalin e VV’se? Ndejen e Shtalbave”, ka pyetur Olluri.

Ndryshe, LVV në Ferizaj ka paralajmëruar se këtij organizimi, pritet t’i bashkohet edhe kryeministri Kurti me ministra e deputetë.

A pati njerez hic ne festivalin e VV’se? Ndejen e Shtalbave 🤣

Posted by Parim Olluri on Saturday, August 6, 2022
1 javë më parë

nga NACIONALE

Ahmeti: SHBA-ja asnjëherë s’ka kërkuar që Asociacioni të jetë shtet brenda shtetit

Analisti Arben Ahmeti ka vlerësuar se Shtetet e Bashkuara të Amerikës asnjëherë nuk kanë kërkuar që Asociacioni i komunave të Kosovës të jetë shtet brenda shtetit.

Në profilin e tij në “Facebook”, ai ka shkruar se Kosovës asgjë e keqe nuk i vije prej SHBA-së.

“Asnjëherë ShBA nuk ka kërkuar shtet në formë asociacioni brenda Kosovës. As atëherë kur politika jonë për një grusht votash i thonin Zajednicë. Nuk e kërkon as tash. Asnjë e keqe nuk na vijë nga Shtëpia e Bardhe. Duhet unitet, lidership dhe marrëveshje përfundimtare. Shtëpia e Bardhe është adresa”, ka shkruar Ahmeti.

1 javë më parë

nga NACIONALE

Mushkolaj: Paramendoni çfarë studentësh përgatitin profesorët hajna

Analisti politik, Imer Mushkolaj, ka kritikuar profesorët universitar për plagjiaturë.

Në profilin e tij në “Facebok”, ai ka shkruar se profesorët e tillë nuk mund t’i përgatisin studentët në mënyrën e duhur.

Paramendoni çfarë studentësh përgatitin profesorët hajna, plagjiatorë”, ka shkruar ai.

Se fundi, edhe katër profesorë të Universitetit të Prishtinës “Hasan Prishtina” po dyshohen se punimet e tyre janë plagjiaturë.

1 javë më parë

nga NACIONALE

Maloku: E pështirë me pa refuzuesin duke u marrë me gjetjen e modeleve për zbatimin e marrëveshjes për AKS

Analisti Albinot Maloku ka thënë se edhe “bosnjizimi” i Bosnje e Hercegovinës u diskutua, para se të jetësohej me Marrëveshjen e Deytonit.

Maloku përmes një shkrimi në llogarinë e tij në Facebook, ka thënë se është e pështirë të shohësh refuzuesin, duke u marrë me gjetjen e modeleve për zbatimin e marrëveshjes.

“Po mësohemi me adoptimin në të vjetren të asaj që ishte menduar të ishte e ndryshme”, ka thënë tutje ai.

Postimi i plotë i Malokut në Facebook:

Edhe 'bosnjizimi' i Bosnje dhe Hercegovinës ishte një lloj modeli i cili u diskutua para se të jetësohej me Marrëveshjen e Deytonit! E pështirë me pa refuzuesin (me të drejtë) duke u marr me gjetjen e modeleve e udhërrefyesve për zbatimin e marrëveshjes për AKS! Po mësohemi me adoptimin në të vjetren të asaj që ishte menduar të ishte e ndryshme.

1 javë më parë

nga NACIONALE

Krasniqi: Duhet maturi e mençuri, Serbia do të tentojë ta riaktivizojë konfliktin më 1 shtator

Profesori Milazim Krasniqi ka thënë se Serbia mund të tentojë që ta riaktivizojë konfliktin më 1 shtator, kur hyn në fuqi vendimi i reciprocitetit.

Krasniqi përmes një shkrimi në llogarinë e tij në Facebook, ka thënë se Vuçiq një ditë pas tensioneve në veri të Kosovës, u takua me ambasadorin rus në Beograd, Aleksandar Bocan Harqenkon.

“Mbetet që kjo të kuptohet nga Kurti e të mos futet në skemat e tyre subversive. Ata konfliktin e kanë projekt, do të tentojnë ta riaktivizojnë më 1 shtator. Prandaj duhet maturi e mençuri”, ka thënë ai.

Postimi i plotë i Krasniqit në Facebook:

Një ditë pas deeskalimit të radhës të situatës në veri të Kosovës, Vuqiqi e priti në takim special ambasadorin rus në Beograd, Aleksander Bocan Harqenkon. Mediet njoftuan se ata patën qëndrime unike ndaj situatës dhe se ambasadori rus premtoi përkrahjen e Rusisë për Serbinë. Më qartë nuk ka si bëhet: Rusia është sponsor i destabilizimit të Kosovës dhe Vuçiqi zbatues. Mbetet që kjo të kuptohet nga Kurti e të mos futet në skemat e tyre subversive. Ata konfliktin e kanë projekt, do të tentojnë ta riaktivizojnë më 1 shtator. Prandaj duhet maturi e mençuri.

1 javë më parë

nga NACIONALE

Ish-deputeti i LVV-së: Ndoshta ditën tjetër opozita deklarohet për Asociacionin, sonte mund të jenë në Sunny Hill

Ish-deputeti i Lëvizjes Vetëvendosje, Afrim Kasolli ka thënë se opozita në Kosovë, do të duhej të dilte në konferencë për media, pasi sipas tij, po shihet se negociatat për Asociacionin kanë filluar.

Kasolli përmes një shkrimi në llogarinë e tij në Facebook, ka thënë se opozita do të duhej të shprehej kundër këtij procesi, të cilin e konsideron jotransparent.

“Nejse ndoshta ndonjë ditën tjetër deklarohen, sepse sonte mund të jenë në Sunny Hill duke u argëtuar. Të mos keqkuptohem nuk jam kundër për të marrë pjesë në këtë event, por pasi ti kenë bërë detyrat opozitare. Të dihet se cili është qëndrimi i tyre për këtë që po ndodh”, ka thënë ai.

Postimi i plotë i Kasollit në Facebook:

Po të kishte Kosova opozitë tash do te dilte ne konferncë për shtyp lideri i saj. Do t'i drejtohej opinionit duke e kumtuar qëndrimin e partisë së tij për negociata për Asociacionin që po shihet se paskan filluar. Dhe do të shprehej qartë se partia e tij eshtë kundër këtij procesi jo transparent. Dhe më kryesorja për ta forcuar pozicionin e Kosovës do të tregonte se partia e tij do ta kundërshtojë me të gjitha mjetet e mundshme çdo formulë për zbatimin e këtij projekti, që nuk e përfshin edhe njohjen reciproke nga Serbia. Sepese vetëm në këtë mënyrë duhet të marrë fund njëherë e përgjithmonë ky proces rraskapitës për shtetin e Kosovës.

Nejse ndoshta ndonjë ditën tjetër deklarohen, sepse sonte mund të jenë në Sunny Hill duke u argëtuar. Të mos keqkuptohem nuk jam kundër për të marrë pjesë në këtë event, por pasi ti kenë bërë detyrat opozitare. Të dihet se cili është qëndrimi i tyre për këtë që po ndodh,,,,,,

1 javë më parë

nga NACIONALE

Xhevdet Pozhari për mbulesën islame: Dikush merr fonde për t’i mbuluar femrat shqiptare

Analisti Xhevdet Pozhari përmes një shkrimi në facebook, ka komentuar fushatën për lejimin e bartjen së shamisë në shkolla.

Pozhari diku kah mesi i shkrimit tha se dikush po merr fonde për t’i mbuluar femrat shqiptare.

Por, fillimisht Pozhari kërkoi të mos përmendet emri i tij në këtë fushatë. E analogji mori shtetet perëndimore ku analisti tha se bartja e shamisë lejohet, por aty lejohen edhe prostitucioni e kazinotë.

Më poshtë gjeni shkrimin e plotë të Pozharit:

1 javë më parë

nga NACIONALE

Valon Syla e rikthen temën e vajit të ullirit që u shpik nga gazetari i Shqipërisë

Gazetari Valon Syla e riktheu temën e vajit të ullirit pak ditë pasi filloi të harrohej, e që erdhi nga gazetari i Shqipërisë, Bledi Mane.

Syla tha se a po e përdor ndokush vajin e ullirit, tash pas deklaratave fyese të Bledi Manes.

Ky i fundit gjatë një debati në një nga studiot e Shqipërisë, ku në panel ishte edhe Milaim Zeka, shfaqi superioritet kulturor duke thënë se Kosova ende s’përdor vaj të ullirit.

Pas kësaj deklarate, Zeka u lëshua në ofendime ndaj Manes, e më pas kjo gjë u bë e madhe në Kosovë e Shqipëri.

1 javë më parë

nga NACIONALE

Olluri për Ndejën e Shtalbave: Vitin tjetër “Ndeja e Kepës së Shkupit”

Analisti Parim Olluri, ka ironizuar për “Ndejën e Shtalbave” që po e organizon Vetëvendosje e Ferizajt me mërgimtarë.

Ai ka shkruar se vitin tjetër do të organizohet ndeja të cilën e ka quajtur “Ndeja e Kepës së Shkupit”.

“Edhe sivjet Ndeja e Shtalbave. Vitin tjeter ‘Ndeja e Kepes se Shkupit’”, ka shkruar Olluri.

Ndryshe, kjo ndejë në Ferizaj ka nxitur shumë reagime në rrjete sociale.

1 javë më parë

nga NACIONALE

Zogiani për profesorët plagjiatorë të UP-së: Po i dënojnë me më pak punë e me pagë të njejtë

Organizata për Rritjen e Cilësisë në Arsim (ORCA) të enjëtën ka publikuar edhe pesë emrat e profesorëve të këtij fakulteti të shpallur plagjiatorë. Ditë më parë nga kjo organizatë plagjiatotë ishin shpallur edhe profesorët e Faklutetit Filozofik, Ardian Kastrati dhe Bujar Dugolli.

ORCA ka sqaruar se për dy vjet profesorët lirohen nga obligimi i mentorimit të diplomave ndërkohë që paga e tyre mbetet e njëjtë.

Për këtë ka reaguar edhe opinionisti Avni Zogiani. Përmes një statusi në Facebook, Zogiani ka shkruar se profesorët po dënohen “me ma pak punë, e pagë të njëjtë”

“I këputen tu i denu këta profesorët e Universitetit për hajninë akademike...P'i dënojnë me ma pak punë, e pagë të njejtë!”, ka shkruar Zogiani.

1 javë më parë

nga NACIONALE

Olluri ironizon me kontratën për këshillim të Prishtinës: A po jep dorëheqje Përparim Rama a?

Gazetari Parim Olluri ka ironizuar me kontratën e re të nënshkruar nga Komuna e Prishtinës, kontratë kjo për konsulencë e që kapë shifrën prej 12 milionë eurove.

Përmes një postimi në rrjetin social "Facebook", Olluri ka pyetur me ironi nëse Rama ka dhënë dorëheqje.

Tutje ai tha se e di që njerëzit e kanë votuar për t'i kursyer këto 12 milionë.

Më poshtë edhe postimi i plotë.

1 javë më parë

nga NACIONALE

Pas pamjeve të Kastratit në kuvend, Gjinovci: Deputetëve duhet të iu bëhet testi i alkoolit

Rron Gjinovci publikon fotografinë e babait të tij me Kadri Veselin: Mua kurrë s'më ka puthur si atë – Epoka e Re

Analisti, Rron Gjinovci, nëpërmjet një postimi në Facebook ka reaguar në lidhje me sjelljen e deputetit Ardian Kastratit në Kuvendin e Kosovës.

Testin e alkoolit duhet me bo te detyrushem per deputetet ne Kuvend. Persona te dehun s’duhen me u leju me marre vendime per popullin”, shkroi Gjinovci.

1 javë më parë

nga NACIONALE

Olluri: A po ikë hala qashtu si lepuri Radojçiqi prej Mefit

Gazetari Parim Olluri është tallur pak me disa deputetë të Vetëvendosjes për deklarata e tyre për nënkryetarin e Listës Serbe, Milan Radojçiqi që është në listën e zezë të Amerikës.

Olluri duke ironizuar ka pyetur nëse Radojçiq po ikë nga depueti i VV-së, Mefail Bajqinovci

“A po ike hala qashtu si lepuri Radojçiqi prej Mefit? Po vetke neper hallk Radojçiqi: A jane hala ne pupa ata fortit: Mefi, Dimali e Armend Muja? Se s'po guxoj me hy ne veri prej tyne”, ka shkruar ai në Facebook.

Kujtojmë se javë më parë, Radojçiq u fut në Kosovë nga ku bëri një video duke thënë se nuk do largohet më.

1 javë më parë

nga NACIONALE

Mirena: Kurrgjë ma mirë se në Podujevë, VV-ja s’e ka gjendjen në as Qeveri, as në Kuvend, e as në parti

Pas zhvillimeve në Podujevë ku Bulliqi i VV-së po shkarkon drejtorë djathtas e majtas, gazetari Ilir MIrena tha se kjo parti kurrgjë më mirë s’e ka gjendjen as në fushat tjera.

Sipas gazetarit, VV-ja s’është gjë më mirë se në Podujevë as në Qeveri, as në Kuvend, as në grup parlamentar e as brenda partisë.

Gazeta Nacionale ka raportuar lidhur me këto përçarje të VV-së edhe brenda grupit të afërt me Albin Kurtin.

Ndasia më e madhe në VV është në mes të Liburn Aliut dhe Besnik Bislimit, garda e vjetër vs ‘Qeveria e AUK-ut’.

Më poshtë gjeni shkrimin e plotë të Mirenës:

1 javë më parë

nga NACIONALE

Spahiu: Albin Kurti duhet t’i ndryshoj 70 për qind të ministrave

Profesori i shkencave politike, Nexhmedin Spahiu, përmes një postimi në llogarinë e tij në Facebook ka shkruar se Qeveria Kurti ka nevojë për një riformatim rrënjësor.

Sipas tij, kushdo që thotë se qeveria bie në shtator ka për qëllim që të mos ndodhë ky riformatim.

“Të gjithë ata që thonë se qeveria Kurti bjen në shtator kanë një qëllim të vetëm: ta frikësojnë atë që të mos bëjë riformatimin e qeverisë së tij. Ai duhet t'i ndryshojë 70% të ministrave. Opozita ka frikë nga ky riformatim. Përkundër kësaj Albin Kurti duhet ta bëjë riformatimin”, ka shkruar Spahiu.

1 javë më parë

nga NACIONALE

Kajtazi për Abazoviq: Tradhtari më i madh i shtetit dhe kombit

Kryeministri Dritan Abazovi është cilësuar si tradhtar i shtetit dhe popullit të Malit të Zi nga gazetari Vehbi Kajtazi.

Ndërsa ky i fundit nënshkroi sot një marrëveshje me Kishën Serbe që duket të jetë një shtet brenda shtetit, Kajtazi e quajti atë si tradhtarin më të madh të shtetit në një postim në Twitter.

"Vjen një shqiptar në pushtet në Mal të Zi, e bëhet tradhtari ma i madh i shtetit dhe kombit malazias. Ky është Dritan Abazoviq!", shkroi ai në Twitter.

1 javë më parë

nga NACIONALE

Baraliu: S’bashku me shaminë, të lejohen edhe martesat njëgjinore e marijuana

Analisti Bleron Baraliu ka shkruar një status rreth nismës për të lejuar shaminë për vajzat në shkolla.

Ai ka thënë se krahas shamisë, duhet të lejohen edhe martesat një gjinore e përdorimin e marihuanës.

1 javë më parë

nga NACIONALE

Ibrahimi: Po bëhen përpjekje që veriu të shfytëzohet për poena politik

Opinionisti, Ilir Ibrahimi pretendon se Qeveria Kurti po bën përpjekje për të shfrytëzuar veriun për poena politik.

Ibrahimi thotë se nuk duhet të përdoret veriu për poena politike pasi që është kthyer boomerang.

Shkrimi i plotë i tij:

Çdo lëvizje në veri është bërë dhe duhet bërë në koordinim të plotë me faktorin ndërkombëtar.

Problemi i veriut është problem politik dhe jo teknik, prandaj duhet ky koordinim.

Në të kaluarën, ka pasur përpjekje për ta shfrytëzuar veriun për poena politik, por zakonisht është kthyer si boomerang.

Edhe tash, ka shenja se po bëhen përpjekje të tilla,

por këtë herë era po i vie që veriu të përdoret si pretekst për një rrëzim të mundshëm të qeverisë.

Kjo është një aventurë e rrezikshme me pasoja të rënda.

Shumë më mirë e shumë më lehtë është të gjendet një pretekst si Agim Veliu herën e parë, se sa të luhet me zjarr.

1 javë më parë

nga NACIONALE

Latifi për vdekjen e 5-vjeçares: Ka 30 vjet që Shqipëria nuk ia del dot t'i japë fund anarkisë bregdetare

Profesori dhe analisti politik, Blerim Latifi ka reaguar pas ngjarjes së rëndë që ndodhi në bregdetin shqiptar, ku një vajzë 5-vjeçare gjeti vdekjen nga nja motor i ujit (skaf).

Ai thotë se në Shqipëri një peshkaqenë me fytyrë njerëzore ka shkaktërruar një familje.

Kjo tragjedi është vetëm njëri nga treguesit e shumtë të faktit se ka tridhjetë vjet që shteti shqiptar nuk ia del dot t'i japë fund anarkisë bregdetare, e cilat në çdo sezonë shkakton edhe viktima.”, ka shkruar ai ndër të tjera.

Shkrimi i plotë i tij:

Në bregdetin shqiptar nuk ndodh të shfaqen peshkaqenë që të tmerrojnë apo sulmojnë pushuesit, por ka disa peshkaqenë të tjerë, me fytyra njerëzore, që të hipur mbi skafe apo skuterë uji tërë kohën bëjnë numra nëpër det, m'u pranë pushuesve.

Sot një prej këtyre peshkaqenëve me fytyrë njerëzore i paska marrë jetën një voglusheje dhe për pasojë edhe shkatërrimin e një familje.

Kjo tragjedi është vetëm njëri nga treguesit e shumtë të faktit se ka tridhjetë vjet që shteti shqiptar nuk ia del dot t'i japë fund anarkisë bregdetare, e cilat në çdo sezonë shkakton edhe viktima.

Dhe kur përballesh me këtë anarki nuk ka se si të mos kujtohet mendimi i Faik Konicës:

"Shqipëria është një vend i bekuar me njëmijë bukuri, por i shkelur nga një turmë e cila ushqen njëfarë urrejtje ndaj të bukurës".

1 javë më parë

nga NACIONALE

Gazetari shqiptar për vrasjen e 7-vjeçares: Pushteti jo vetëm të vret, s'të lë as të bëzash

Gazetari Ermal Mulosmani ka qenë goxha kritik ndaj kryeministrit Rama pas rastit të fundit ku një 7-vjeçare u vra në Himarë.

Ai përmes një postimi në rrjetin social "Facebook" ka thënë se pushteti përmes kriminelëve me uniformë jo vetëm që të vret, por s'të lë as të bëzash.

"Pak më parë thashë që nuk di se çfarë mund tu bëjë pushteti më shumë të qeverisurve të vet sesa ti vrasë me uniformë polici dhe arrogancë e kapardisje maskarai e hajduti të neveritshëm. Por e kisha gabim. Pushteti jo vetëm të vret me kriminelë me uniformë por nuk të lë as të bëzash", shkroi ndër të tjerash ai.

Më poshtë edhe postimi i plotë:

1 javë më parë

nga NACIONALE

Xhevdet Pozhari për Hisen Berishën: Me e pyetë për politikë, thotë unë kam luftu

Analisti Xhevdet Pozhari i ka reaguar deputetit të PDK-së, Hisen Berisha, pasi ky i fundit deklaroi se Kuvendi do ta rrëzojë Qeverinë në shtator.

Pozhari përmes një shkrimi në llogarinë e tij në Facebook, ka thënë se nëse Hisenaj pyetet për politike, “thotë shkurt, unë kam luftu”.

Postimi i plotë i Pozharit:

Qe qifti i këtij me çka merret!

Me e pyet naj sen për politikë, thotë shkurt - unë kam luftu!

1 javë më parë

nga NACIONALE

Baraliu i reagon zëdhënësit të Qeverisë: Përparim, kjo nuk është në rregull

Matematikani që jo rrallë herë i përshtatet politikave të VV-së në studiot televizive, Bleron Baraliu, i ka reaguar zëdhënësi të Qeverisë, Përparim Kryeziut.

Baraliu i tha Kryeziut se ajo çfarë ka bërë “nuk është në rregull”.

E ky reagim erdhi pasi Kryeziu u fut në konspiracion kur etiketoi disa figura politike me pretendimin se të njëjtit po e informonin Grenellin për zhvillimet në Kosovë, e pastaj i njëjti po e sulmon Kurtin në twitter.

Nacionale e kontaktoi Kryeziun, por zëdhënësi nuk ishte në gjendje ta thoshte se si e ka konfirmuar pretendimin e tij të pabazuar, për të mos thënë të rrejshëm.

1 javë më parë

nga NACIONALE

Kabashi: Vetëvendosje më parë ka qenë çdoherë kundër koordinimit me ShBA

May be an image of 1 person

Analisti Bekim Kabashi nëpërmjet një postimi në Facebook ka komentuar situatën e krijuar në veri të Kosovës.

Sipas Kabashit, Vetëvendosjes në të kaluarën kishte kritikuar çdo koordinim të politikës me ShBA-në, ndërsa tani ka ndryshuar.

"Kosova sa herë ka qenë e koordinume me Amerikën, ka fitu. VV ka qenë çdoherë kundër atyre veprimeve të koordinuara e edhe rezultateve të tyre. Madje edhe kundër shpalljes se pavarësisë së 2008", shkruan Kabashi.

Megjithatë, ky ndryshim sipas Kabashit, meriton një vlerësim pozitiv.

Më poshtë mund të gjeni postimin e plotë:

1 javë më parë

nga NACIONALE

Mirena: Kurti po hy në brazë, ndërkombëtarët po i japin herë karrota e herë shpulla

Analisti Ilir Mirena ka komentuar deklaratën e ambasadorit amerikan në Kosovë, i cili deklaroi se vendosja e masës së reciprocitetit nga Qeveria e Kosovës është në koordinim me bashkësinë ndërkombëtare.

Tutje, ai ka shkruar se Kurti tashmë është duke u përshtatur me ndërkombëtarët.

Postimi i plotë i Mirenës:

1 javë më parë

nga NACIONALE

Ironizon Astrit Gashi: Hovenier po e kryen punën që do të duhej ta kryente qeveria jonë

Analisti, Astrit Gashi ka shkruar në Facebook pas postimit të ambasadorit amerikan, Jeff Hovenier i cili tha se qeveria është koordinuar për vendosjen e reciprocitetit.

Gashi ka thënë se ambasadori po e kryen punën, që do të duhej ta kryente Qeveria e Kosovës.

POSTIMI:

Ambasadori amerikan sot na njoftoi se reciprociteti ka qene i koordinuar me miqte nderkombetar.

Lajm padyshim i mire. Falenderime ndaj Ambasadorit Hovenier, qe po e mban te informuar qytetarin e Kosoves per qeshtje te rendesishme, pune qe do duhej ta kryente qeveria jone!

1 javë më parë

nga NACIONALE

Gjinovci pas deklaratës së ambasadorit amerikan për reciprocitetin: Ju ka sosë

Rron Gjinovci shoqërohet në polici - Lajmi.net

Analisti Rron Gjinovci ka reaguar në lidhje me deklaratën e ambasadorit amerikan Jeffrey Hovenier, i cili pohoi se vendimi për reciprocitetin ka qenë i kordinuar me ndërkombetarët.

Deklartës së ambasadorit Hovenier, Gjinovci i ka bashkangjitur edhe komentin e tij: ju ka sosë Bini e hajt.

Më poshtë mund ta gjeni postimin e plotë:

1 javë më parë

nga NACIONALE

Lulzim Peci: Grenell ka bërë një gabim të rëndë me cilësimin ndaj Kurtit, është fyerje kolektive

Udhëheqësi i Instituti Kosovar për Hulumtim dhe Zhvillim të Politikave, Lulzim Peci, ka kritikuar ish-ushtruesin e detyrës për inteligjencë kombëtare të SHBA-së, Richard Grenell, lidhur me cilësimin e këtij të fundit që i ka bërë kryeministrit Albin Kurti.

Peci ka thënë se Grenell ka gabuar rëndë me cilësimin e tij, sepse kjo përbën edhe ofendim kolektiv për të gjithë ne.

Tutje, Peci përmendi edhe fashizmin ende prezent në Ballkan, i cili sipas tij është ndezur me Millosheviqin edhe nuk është shuar edhe sot e kësaj ditë, me ndryshimin e vetëm që ndonjëherë ndriçon më shumë e ndonjëherë më pak duke iu referuar adresimeve me terma pezhorativ ndaj kombeve tjera nga udhëheqësit aktual të shtetit serb.

Postimi i plotë:

1 javë më parë

nga NACIONALE

Ahmeti thumbon Kurtin: Aksionet e papërfunduara të Thaçit i konsideronte tradhti kombëtare

Aktivisti Arbër Ahmeti ka thumbuar kryeministrin Kurti pas siç e ka quajtur ai mospërmbylljes së plotë të aksionit mbi reciprocitetin.

Ahmeti, përmes një postimi në rrjetin social "Facebook" ia kujtoi kryeministrit Kurti kur aksionet e papërfunduara të Thaçit i etiketonte si tradhti kombëtare.

Më poshtë edhe postimi i plotë:

1 javë më parë

nga NACIONALE

Djali i Fatmir Limajt thotë se ai dhe babai i tij janë të gatshëm ta japin jetën për Kosovën

Durim Limaj, djali i kryetarit të Nismës Socialdemokrate, Fatmir Limajt, përmes një postimi në llogarinë e tij në Facebook, ka shkruar se familja e tij “gjeneratë pas gjenerate” janë të gatshëm të flijohen për Kosovën.

Këtij statusi, Limaj i ka bashkangjitur një fotografi ku shihet ai dhe babai i tij të veshur me rroba të Forcës së Sigurisë së Kosovës (FSK).

“Sa herë ka nevoj ky vend, gjithmonë të gatshëm për të dhënë jetën për të, gjeneratë pas gjenerate!”, shkruan me krenari Limaj

1 javë më parë

nga NACIONALE

Mushkolaj: Gabim të diskutohet në Bruksel për situatën në veri

Analisti, Imer Mushkolaj, ka shkruar rreth vendimit të qeverisë së Kosovës për shtyrjen e datës së vendosjes së reciprocitetit të Kosovës me Serbinë për dokumenta identifikimi.

Për Mushkolajn, është gabim që situata në veri të diskutohet në Bruksel.

“Gabim të diskutohet në Bruksel për situatën në veri. Thjeshtë, nuk ka çfarë dialogohet me Vuçiqin luftënxitës. Shtyrja e vendimit për reciprocitet është kompromisi që ka bërë Kosova”, ka shkruar Mushkolaj.

1 javë më parë

nga NACIONALE

Milaim Zeka e krahason deklaratën e Albin Kurtit me gruan e virgjër që do të bëjë seks

Milaim Zeka ka bërë një analogji lidhur me zhvillimet në veri të vendit.

Gazetari tha se deklarata e Kurtit për heqje reciprociteti për 30 ditë, është pak a shumë e njëjtë më një grua e cila do që të bëjë seks, por pa humbur virgjërinë.

Krejt në fund, Zeka me ironi thotë “S’ka bre me Albinin”.

1 javë më parë

nga NACIONALE

Miftaraj: Amerika një gabim e ka bë mbrëmë që nuk i ka kërkuar qeverisë rritje të pagave për policët

Drejtori ekzekutiv në organizatën Instituti i Kosovës për Drejtësi (IKD) Ehat Miftaraj ka thënë Amerika është dashur që t’i bëjë kërkësë qeverisë për rritjen e pagave për policët krahas kërkesës për shtyrjen e zbatimit të reciprociteti.

Miftaraj shkruan se nuk është normale që policët me u nis për front të luftës pa asnjë siguri dhe mbështetje shtetërore.

Shkrimi i plotë i z. Miftaraj:

Amerika një gabim e ka ba mbramë. Përveq kërkesës për me shty zbatimin e vendimit për një muaj ka qenë mirë me kërku nga qeveria e Kosovës që deri me 1 shtator me marr masa per me fillu proceduren e rritjes se pagave per police, si dhe fillimin e procedurave per sigurim shendetesor dhe sigurim jetesor.

Nuk eshte normale polici mu nis ne front te luftes, pa pas asnje siguri ose mbeshtetje shteterore. Kur polici po plagoset apo po vdes ne krye te detyres, po mbushen rrjetet sociale me thirrje per ndihme financiare me sheru jashte shtetit ose me ndihmu financiarisht familjen e te njejtit.

Ne po e dojme policine tone vetem me fjale! Ne jemi krenar me policine tone vetem kur nisen per veri.

1 javë më parë

nga NACIONALE

Astrit Gashi thumbon ekzekutivin: Qeveria është për të zhbllokuar, OJQ-të e ambasadat dënojnë

Gazetari Astrit Gashi ka ironizuar me deklarimin e qeverisë së Kosovës, me këtë të fundit që dënoi bllokimin e rrugëve.

Sipas Gashit, dënojnë OJQ-të e ambasadat ose edhe ndonjë komentator profesionist, kurse qeveria zhbllokon.

Më poshtë edhe postimi i plotë.

1 javë më parë

nga NACIONALE

Ish-këshilltari i Kurtit: U bëj thirrje organeve të rendit që ta përcjellin Zotëriun e Parë, se ai është gjaknxehtë

Ish-këshilltari i Kurtit ka ironizuar paksa me bashkëshortin e presidentes Osmani.

Ai përmes një postimi në rrjetin social "Facebook" i ftoi organet e rendit që ta përcjellin Zotëriun e Parë, se ka qëlluar gjaknxehtë.

Më poshtë edhe postimi i plotë:

2 javë më parë

nga NACIONALE

Syla: Po ku jeni o popull që hani keksa fshehtë

Analisti, Valon Syla, ka ironizuar me deputetin e VV-së, Luan Aliu.

Një video ku Aliu shihej në Kuvend duke ngrënë keksa tinëz, ka nxitur reagime të shumta.

Valon Syla duket se ende nuk e ka harruar atë moment.

“Po ku jeni o popull që hani keksa msheft... bre dreqi në bark ja u honktë”, ka shkruar Syla.

2 javë më parë

nga NACIONALE

“Amelika, Amelika” – Mirena rikujton fjalimin e famshëm të Kurtit

Analisti, Ilir Mirena, e ka publikuar një video në rrjetin social facebook.

Aty, kryeministri aktual Albin Kurti, sa ishte lider opozitar, fliste në një protestë për politikanët e Kosovës dhe Amerikën.

“Kur ta dëgjoni një politikan tu thanë Amelika, Amelika, dijeni që është korruptu”, dëgjohet Kurti duke thënë në video.

E Mirena, këtë video ka zgjedhur ta publikojë pas konferencës së Kurtit në aeroport, ku ai foli për raportet e Kosovës me Amerikën.

POSTIMI:

2 javë më parë

nga NACIONALE

Olluri: Ne në Kosovë e kemi kryer më herët këtë temë

Gazetari Parim Olluri përmes një statusi në Facebook, ka ironizuar më debatin sa i përket bashkëpunëtorit të regjimit komunist me iniciale I.M.

Olluri ka thënë se në Shqipëri ende është duke u diskutuar për ketë qeshtje përderisa në Kosovë është kryer shumë më herët ky diskutim.

“Ne Shqiperi hala po diskutojne se kush eshte bashkepunetori i regjimit komunist me inicialet I.M. Ne ne Kosove e patem kry ma heret diskutimin per bashkepunetorin me qito iniciale”, ka thënë Olluri.

Tash e disa ditë është duke qarkulluar një dokument ku besohet se Ilir meta, ka qene bashkëpunëtor I regjimit komunist të Enver Hoxhës, madje në ketë debat është përfshire edhe kryeministri I Shqipërisë Edi Rama, ku gjatë ditë se sotme I ka kushtuar një shkrim ter këtij debati.

2 javë më parë

nga NACIONALE

Ish-këshilltari i Kurtit për militantët e VV-së: Kurrë nuk keni me u kthjellë

Durim Berisha, ish-këshilltari i kryeministrit Kurti, ka folur në lidhje me zhvillimet në Klinikën e Onkologjisë.

Aty, u tha se po kanë mundësi të trajtohen vetëm 10 nga 80 pacientët e sëmurë.

Berisha ka kritikuar militantët e VV-së që nuk po e pranojnë realitetin.

POSTIMI:

Dje ne Kliniken e Onkologjise po shkruan Merita Brovina, kane pasur mundesi te trajtohen vetem 10 nga 80 pacientet e semure me kancer, per shkak se nuk eshte furnizuar me doza te mjaftueshme, pra me 80 sa do duhej, Klinika e Onkologjise.

Po flasim per furnizim emergjent, se ne nje shoqeri normale do duhej te kishte medikamente ne depo, jo me furnizim ad-hoc, sot per sot.

Keto jane procese qe nuk kerkohet 100 vjet qeverisje per me i vendos ne binar. Mjaftojne 3 muaj dhe vemendje e vazhdueshme. Nuk jane procese ku kerkohet ekspertize e jashtezakonshme. Thjeshte pergjegjesi minime ne kryerjen e detyres. Eshte minimumi qe shteti e ka obligim se siguroje te drejten per jete.

E militanti don me e çky germazin "ende s'jeni kthjelle nga 14 shkurti". Jo pasha Zotin ju nuk jeni kthjelle edhe s'keni me u kthjelle kurre.

Ajo qe e karakterizuar gjithmone LVVne edhe ne komunat qe ka qeverisur pas zgjedhjeve te 2013es, eshte refuzimi total per te pranu pergjegjesi e deshtim. Gjithmone fajtor jane ata qe kane qeverisur para tyre apo ne po i shikojme gjanat prej prizmit t'gabuar.

2 javë më parë

nga NACIONALE

Smajljaj: Kaosi në shëndetësi nuk është i rastësishëm

Politologu Avdi Smajljaj ka kritikuar deputetët e LV-së, të cilët dje nuk e kanë votuar Projektligjin për Rregullimin e Çmimit të Barnave dhe Produkteve Medicinale.

Në profilin e tij në “Facebook”, ai ka shkruar se kaosi në shëndetësi nuk është i rastësishëm.

Sipas tij, ky kaos është i qëllimshëm.

Kaosi i vazhdueshëm sistemor në shëndetësi nuk është i rastësishëm, nuk është mungesë e dijes sesi rregullohet ky sistem. Por, është neglizhencë e plotqëllimëshme për përfitime materiale të një grupi të caktuar të akterëve në këtë sistem, jashtë dhe brenda vendit, dhe e politikanëve që ua ofrojnë mbështetjen institucionale e ligjore këtyre profiterëve të mëdhenj. Koston e këtyre përfitimeve e paguan qytetari me shêndetin e tij e me lekë, një pjesë të madhe nga familjarët në diasporë. Shumica e politikanëve dhe familjeve të tyre marrin shërbimet mjekësore jashtë vendit me lekët që qytetari i paguan ata për ta rregulluar sistemin e shëndetësisë”, ka shkruar Smajljaj.

2 javë më parë

nga NACIONALE

Olluri nuk ndalet me ironi: Nuk provohet shteti o djem

Analisti, Parim Olluri ka ironizuar sërish me pushtetin e Vetëvendosjes.

Në një postim në facebook ai ka kujtuar thënien e kryetarit të Nismës, Fatmir Limaj.

“Nuk provohet shteti o djem, nuk provohet”, ka shkruar Olluri.

Ky reagim vjen pas kritikave të fundit, në lidhje me investimet kapitale në Kosovë, të cilat janë vlerësuar si më të ulëtat në vitet e fundit.

2 javë më parë

nga NACIONALE

Jankurti: Investimet e huaja në Kosovë nuk janë në sektorë produktivë, por në atë të shpërlarjes

Ish-zëvendësministri i Ministrisë së Ekonomisë, Punësimit, Tregtisë, Industrisë dhe Investimeve Strategjike, Edison Jankurti ka thënë se investimet e huaja direkte në vendin tonë nuk janë në sektorë produktivë.

Sipas tij, diaspora kryesisht po investon në blerje të shtëpive, banesave, lokaleve e trojeve.

Tutje ai shtoi se ky sektor shpesh shërben për pastrim parash.

Më poshtë edhe postimi i plotë.

Sipas BQK-së, në periudhën janar-prill të 2022, investimet e huaja direkte (IHD) në Kosovë paskan qenë rreth 173.3 milionë euro. Rreth 85.3% e tyre në aktivitete të patundshmërisë. Në vitin 2021, IHD kanë qenë rreth 415.3 milionë, nga të cilat rreth 92.6% në aktivitete të patundshmërisë. Ngjashëm duken edhe vitet paraprake. Kjo domethënë që IHD tek ne janë blerjet e shtëpive, banesave, lokaleve, trojeve, etj. nga diaspora jonë. Pra, nuk janë në sektorë produktiv që krijojnë vende të reja pune dhe e stimulojnë zhvillimin, por në një sektor që shpesh shërben për pastrim parash.

2 javë më parë

nga NACIONALE

Astrit Gashi për raportin e GAP-it: Kjo statistikë shkarkon të gjithë ministrat

Analisti politik dhe gazetari, Astrit Gashi ka reaguar pas raportit të institutit GAP, ku tregohet se Qeveria Kurti ka shpenzuar më së paku në investime kapitale për gjashtë muaj, në raport me qeveritë e kaluara.

Gashi përmes një shkrimi në llogarinë e tij në Facebook, ka thënë se “kjo statistikë shkarkon të gjithë ministrat”.

Ai po ashtu ka thënë se është një paralajmërim i keq edhe për kryetarët e rinj të komunave.

Postimi i plotë:

Dobet, shume dobet!

Prandaj ka rene fuqia blerese, prandaj ka me pak para ne treg e me pak mireqenje, nderkohe qe ka rritje enorme te cmimeve. Kjo statistike, fatkeqesisht shkarkon te gjithe ministrat, ndersa eshte nje paralajmerim i keq per efikasitetin e Kryetareve te rinje te Komunave qe kane marre mandatin ne fundvit!

2 javë më parë

nga NACIONALE

Smajljaj: Gabim strategjik i politikës së jashtme të Kosovës shtyerja e dialogut tash kur Rusia po fuqizohet

Opinionisti Avdi Smajljaj ka komentuar lajmin se rubla ruse po rritet dita e ditës e se Putini po fuqizohet.

Ai ka thënë se tash kur Rusia e Kina po fuqizohen, dialogu do të jetë më i vështirë. Për këtë ai e fajëson politikën e jashtme të Kosovës, që nuk e kan kryer marrëveshjen përfundimtare para se kjo të ndodhë.

Gabim më i madh strategjik që ka bërë Kosova në vitet e fundit në politikën e jashtme është shtyrja e zgjidhjes përfundimtare dhe dialogut për kohën kur Rusia dhe Kina po fuqizohen.” Shkruan Smajljaj.

Postimi:

2 javë më parë

nga NACIONALE

Fitim Salihu publikon statistika të ikjes së kosovarëve drejt perëndimit nga “periudha e artë” e Jugosllavisë

Fitim Salihu ka publikuar statistika të kosovarëve që udhëtuan drejt perëndimit gjatë viteve 1971 deri më 1981 për të gjetur punë, në “periudhën e artë” të Jugosllavisë.

Gjatë asaj dekade, numri i kosovarëve që kanë ikur për të gjetur punë është rritur për 2.3 herë më shumë.

Ndërkohë që kosovarët më së shumti lëshuan Gjilanin, Gjakovën dhe Prizrenin. E për kokë banori, numër më të lartë emigrantësh kishin Kamenica, Vitia dhe Suhareka.

2 javë më parë

nga NACIONALE

Ironizon Parim Olluri: Veç Jahja Kokaj mos të largohet nga grupi i VV-së

Analisti Parim Olluri, ka reaguar në lidhje me zërat se 8 deputetë do të largohen nga grupi parlamentar i Vetëvendosjes.

Olluri ka thënë se e rëndësishme është të mos largohet Jahja Kokaj.

POSTIMI:

Vec Jahja Kokaj mos te largohet nga grupi parlamentar i VV’se. Se ia humb identitetin. Per te tjeret s’ka gajle. Jane jashte filozofise politike te partise.

2 javë më parë

nga NACIONALE

Krasniqi: Humolli është më mirë ta dorëzojë mandatin e deputetit e jo të na torturojë çdo të dytën ditë

Aktivisti dhe opinionisti Valmir Krasniqi ka reaguar pas deklaratave të deputetit të VV-së, Fatmir Humollit.

Ky i fundit në një adresim të drejtpërdrejt në Debat Plus ka thënë se është i gatshëm që të votojë kundër qeverisë Kurti, nëse kjo e fundit nuk ndryshon pozitivisht.

Përmes një postimi në rrjetin social "Facebook", Krasniqi ka kërkuar nga ai që ta dorëzojë mandatin e deputetit te VV-ja.

Më poshtë edhe postimi i plotë.

2 javë më parë

nga NACIONALE

Valon Syla: Kur një gërrnaç dashurohet, i thotë babës së vet kurgjo s’ish puna e jote

Analisti Valon Syla ka shkruar një status në lidhjen me temën e tij të prefuerar.

Pra, Syla shkroi në lidhje me mërgimtarët, të cilët analisti i quan “gërrnaça”.

Ai ka thënë se kur “gërrnaçat dashurohen shumë, i thojnë babës…kurgjo s’ish puna jote, çfarë burri ish baballaku jem”.

Më poshtë edhe postimi i plotë.

2 javë më parë

nga NACIONALE

Ironizon Zogaj: Amerika e ka luftu pavarësinë e Kosovës, u dashtë me ardhë Kurti e Osmani me ndryshu qasje

Analisti Petrit Zogaj, përmes një postimi në llogarinë e tij në Facebook, ka shkruar me ironi se me ardhjen në pushtet të Kurtit e Osmanit ka ndryshuar qasja amerikane karshi Kosovës.

Amerika e ka luftu Pavarësinë e Kosovës qe 14 vjet. U dashtë me ardhë në pushtet Kurti e Osmani me e ndryshu këtë qasje amerikane. Më duket që vetëm kjo deklaratë mundet me i qetesu aparatciket e pushtetit te sotëm”, ka shkruar Zogaj.

2 javë më parë

nga NACIONALE

Analisti Valon Syla ka shkruar se kryeministri Albin Kurti ka djegur Dardan Molliqajn e PSD-së, Haki Abazin e Arben Vitinë, të cilët u zhdukën si shkuma.

Sipas tij i djeguri i radhës do të jetë Besnik Bislimi.

Albin Kurti pasi e djegu Dardan Mulliqin e këta tjerët me PSD, tani i shtrydhi Haki Abazin, Arben Vitinë e tjerë... që u zhdukën si shkuma. Kush do të jetë i djeguni dhe i shtrydhuni i radhës?

Personalisht konsideroj se Besnik Bislimi...

#albanologji #vv #kurti #shtrydhje”, ka shkruar Syla.

2 javë më parë

nga NACIONALE

Mirena: Arben Gashi s'e paska precizu në vjeshtën e cilit vit do të rrëzohet Qeveria Kurti

Analisti i politikës, Ilir Mirena, ka ironizuar me deklarimin e deputetit të LDK-së, Arben Gashi i cili ka thënë se në vjeshtë mund të rrëzohet Qeveria Kurti.

Mirena ka thënë se Gashi nuk ka treguar saktë se në vjeshtën e cilit vit do të rrëzohet Qeveria.

Arben Gashi paska thane qe ne vjeshten e vonshme pritet te rrezohet Qeveria...Ama, se paska precizu ne vjeshten e cilit vit...”, ka shkruar Mirena.

Sipas Gashit tetë depuetët mund të kalojnë në grupin parlamentar të LDK-së dhe se brenda pushtetit ka persona të pakënaqur.

2 javë më parë

nga NACIONALE

Lushi ia kthen gazetarit Mane: Në Junik ka 6500 vjet që ushqehemi me vaj ulliri dhe uthull balmi

Gazetari nga Shqipëria, Bledi Mane, të hënën i ka ofenduar kosovarët duke thënë se “nuk e përdorin vajin e ullirit”.

Ende jeni te pleskavica dhe lakra”, ka thënë ai.

Për këtë, ka reaguar edhe analisti nga Amerika, Uk Lushi.

Lushi ka publikuar fotografi nga darka e tij me vaj ulliri dhe uthull balmi.

Ai thotë se në vendlindjen e tij, që 6 mijë e 500 vjet ushqehen me to.

Darka sonte me vaj ulliri dhe uthull balmi. Në Junik, vendlindjen time, ka 6500 vjet që ushqehemi me to.”, ka shkruar ai në mbishkrimin e fotografisë.

Kujtojmë se debati për deklaratën e gazetarit nga Tirana u përhap me të madhe në Kosovë. Bash të gjithë e komentuan dhe deklaruan në forma të ndryshme që edhe shijojnë pleskavicë, por përdorin edhe vajin e ullirit.

2 javë më parë

nga NACIONALE

Pozhari i reagon Arben Gashit për rrëzimin e Kurtit: Po bre, Duda Balje kish me rrëzu

Analisti, Xhevdet Pozhari , përmes një postimi në Facebook, ka ironizuar më deklaratën e Arben Gashit i cili ka thënë se Qeveria Kurti do të rrezohet në vjeshtë.

Pozhari duke aluduar në deklaratën e Gashit, ka shkruar se Duda Balje do ta rrëzojë.

“Një deputet i LDK-së paska deklaruar se në vjeshtën e vonshme pritet të rrëzohet Qeveria. Po bre, Duda Balje kish me e rrëzu”, ka thënë Pozhari

2 javë më parë

nga NACIONALE

Kabashi u drejtohet Kurtit e Osmanit: Ju jeni kundër vlerave amerikane

Gazetari Bekim Kabashi ka folur rreth gruas me shami që ka qenë e pranishme në takimin e delegacionit kosovar me sekretarin Blinken.

Përmes një postimi në rrjetin social "Facebook" ka thënë se gruaja me shami përfaqëson vlerat amerikane, por asesi të presidentes ose kryeministrit.

"Gruaja me shami në Departament të Shtetit. Këto janë vlerat e Amerikës, por nuk janë vlerat tuaja. Amerika, presidenti i së cilës betohet në Bibël, në Departament të Shtetit në rang të lartë prezanton edhe një grua me shami", ka shkruar ndër të tjerash Kabashi.

Më poshtë edhe postimi i plotë.

2 javë më parë

nga NACIONALE

Ironizon Pozhari: Ora 20:30, Qeveria po punon ose i ka harruar dritat ndezur

Analisti politik, Xhevdet Pozhari ka publikuar një fotografi ku dritat në objektin e Qeverisë shihet se janë ndezur.

Pozhari përmes një shkrimi në llogarinë e tij në Facebook, ka bërë të ditur se foto është bërë në orën 20:30.

Pozhari ka ironizuar me Qeverinë, duke thënë se “po punon ose i ka harruar dritat ndezur’.

“Ora 20:30. Qeveria po punon ose i ka harru dritat ndezët”, ka thënë ai.

2 javë më parë

nga NACIONALE

Avni Zogiani: Shqiptarët janë fanastik, pas 30 vjetëve në politikë, të thonë spiun

Ish-kandidati i Vetëvendosjes për deputet, Avni Zogiani, përmes një statusi në facebook, ka shkruar se “shqiptarët janë fantastik, sepse sipas tij pas 30 viteve në politikë, të thonë “spiun”.

“Shqiptaret jane fantastikë. Mbas më shumë se 30 vjetëve në politikë, dalin e thonë, ky paska qenë spiun! E ç'rëndësi ka kjo pas 3 dekadave aktive në udhëheqje të vendit e politikës?! I thonë 1/3 e një shekulli!”, ka shkruar Zogiani.

2 javë më parë

nga NACIONALE

Zana Avdiu: U gëzuam se na pritën në Shtëpinë e Bardhë, dikur kishim vizita më të shpeshta sesa me Shqipërinë

Opinionistja Zana Avdiu e ka komentuar vizitën e kryeministrit të Kosovës, Albin Kurtit dhe presidentes Vjosa Osmani.

Avdiu tha se sot po gëzohemi që na e pritën Albin Kurtin dhe Vjosa Osmanin në Shtëpinë e Bardhë.

Tutje, ajo Avdiu tha se dikur Kosova në SHBA takohej me presidentë e me zv. presidentë më shpesh sesa me Shqipërinë.

2 javë më parë

nga NACIONALE

Analisti i politikës, Valon Syla, ka thënë se ditëve në vijim do të shohim se çka u zotua në takimin e presidentes, Vjosa Osmani dhe kryeministrit, Albin Kurti me Sekretarin e Shtetit, Antony Blinken.

Syla thënë pas këtij takimi duhet monitoruar Presidenca dhe Qeveria për vendimet që do t’i marrin

1. Nëse janë marrë vesh për diçka të madhe, ja u organizojnë një foto oportunitet te rendesishem diku në Amerikë... nëse ka qenë takim protokollar kthehen normalisht pa evente të tjera shtesë... 2. Kur kthehen këtu duhet me u monitoru vendimet që Qeveria dhe Presidenca i merr pas këtij takimi dhe dinamika dhe qasja nëse ka ndryshu lidhur me bisedime me Serbi. A do ta implementojnë vendimin e Gjykatës Kushtetuse për Manastirin e Deçanit, a do të ketë qasje për përfundimin e bisedimeve për arritjen e një marrëveshje finale, apo edhe diçka tjeter.”, ka shkruar ndër të tjera Syla.

Shkrimi i plotë i z. Syla:

Po e shoh që ka ekzaltime me vizitën në Amerikë. Shumë llafe palidhje të stilit, a po ju vjen inati, qe shkoj Albini në Amerikë e sene tjera patetike. Vizita e parë e tyre duket se ishte protokolare dhe asgjë më e veçantë. Kaq duket deri tash...

2 sende duhet me u monitoru pas kësaj për me kuptu efektin e kësaj vizite të Vjosa Osmanit e Albin Kurtit te Blinkeni në Amerikë.

1. Nëse janë marrë vesh për diçka të madhe, ja u organizojnë një foto oportunitet te rendesishem diku në Amerikë... nëse ka qenë takim protokollar kthehen normalisht pa evente të tjera shtesë...

2. Kur kthehen këtu duhet me u monitoru vendimet që Qeveria dhe Presidenca i merr pas këtij takimi dhe dinamika dhe qasja nëse ka ndryshu lidhur me bisedime me Serbi. A do ta implementojnë vendimin e Gjykatës Kushtetuse për Manastirin e Deçanit, a do të ketë qasje për përfundimin e bisedimeve për arritjen e një marrëveshje finale, apo edhe diçka tjeter.

Një gjë tjetër është interesant të veçohet nga takimi te Blinken se deklarimi për media ka ndodhë para takimit, dhe jo me pas takimit qysh bëhet zakonisht. Spati asgjë specifike nga deklarimi i palëve, dhe nuk pati as deklarim qëndrimi me komunikatë zyrtare pas takimit, e lere më ndonjë komunikatë të përbashkët... që do të merrej si zotim i një çështje për ta nisur ose për ta zbatuar në vend, ose në politika rajonale.

Por ditëve në vijim do të vërehen efeketet, a ishte takim protokollar qysh duket, apo diçka më special që do ti vërejmë efektet që i nisin mekanizmat politik dhe diplomatik në Kosovë. Te kqyrim.

2 javë më parë

nga NACIONALE

Haliti pretendon së këto tri kërkesa Blinken ia bëri Osmanit dhe Kurtit pas kamerave

Analisti i politikës dhe njohës i po këtyre zhvillimeve, Afrim Haliti ka treguar se çka fshihet prapa kamerave gjatë takimit të presidentes, Vjosa Osmani dhe kryeministrit, Albin Kurti me Sekretarin e Shtetit, Antony Blinken në Shtetet e Bashkuara të Amerikës [SHBA].

Haliti pretendon se pas kamerave, Amerika kishte kërkesën për zgjidhjen e çështjes së Manastrit të Deçanit, Asociacionin e komunave serbe si dhe kompromis në marrëveshje me Serbinë.

Shkrimi i plotë i z. Haliti:

Pra, para kamerave shkojnë për të dhjetën herë faleminderimet për mikpritjen e refugjatëve Afgan dhe përkrahjen e Ukrainës kundër agresionit Rus.

Pas kamerave, me buzëqeshje apo pa buzëqeshje, kërkesat e SHBA-ve janë të qarta, kundërshtimi i të cilave edhe i ka pru Albinin e Vjosen në pushtet: manastiri i Deçanit, Zajednica, dhe ajo që vazhdimisht është artikulu në mënyrë eksplicite - kompromisi.

Të gjitha këto e heqin frikën se mos u ka humbur nëna në plazh.

Deri atëherë sodisim jo George Ëashingtonin por federalistin Winthrop Sargent!

2 javë më parë

nga NACIONALE

Mirena: Takimi i Blinken me Osmanin e Kurtin e zgjidh çështjen e Manastirit të Deçanit

Analisti i politikës, Ilir Mirena ka thënë se takimi i presidentes, Vjosa Osmani dhe kryeministrit, Albin Kurti me Sekretarin e Shteti, Antony Blinken do të rezultojë me zgjidhjen e çështjes së Manastrit të Deçanit.

Ai ka thënë se në takimet e ardhshme janë çështjet tjera, si Zajednica.

Shkrimi i plotë i z. Mirena:

Per sefte takimi i Antony Blinken me Osmanin e Kurtin e zgjidh çeshtjen e Manastirit te Deçanit. Çka duhet me ba aty, s’kam nevoje me ua sqaru, Pastaj vijne senet tjetra, Zajednice e kili mili…

S’ka lidhje, veç Albini e Vjosa le t’bahen t’ngushem, e mos t’na humbin kohe…

Me k’to çeshtjet e brendshme pastaj kemi mjaftueshem kohe te merremi…

2 javë më parë

nga NACIONALE

Pozhari: Bravo Xhelal Sveçla, kriminelët po kukasin "le le majko"

Analisti Xhevdet Pozhari, përmes një statusi në Facebook, ka thënë se Xhelal Sfeçla, është Ministri më i suksesshëm i kësaj Qeverie.

Sipas Pozharit, ministri i punëve të brendshme është duke e vendosur rendin dhe ligjin në veri.

“Edhe një lajm i fundit: Në veri po vendoset rendi dhe ligji. Kriminelët kontrabandues po kukasin "le le majko"! Bravo Xhelal Sveçla. Deri tani, je ministri ma i suksesshëm i kësaj Qeverie. Pikë”, ka thënë ai.

2 javë më parë

nga NACIONALE

Pozhari në delir, e quan Osmanin pasuese të Rugovës e Kurtin të frymëzuar nga Demaçi

Analisti, Xhevdet Pozhari, duket shumë i entuziazmuar me takimin e në mes presidentes Vjosa Osmani, kryeministrit Albin Kurti e sekretarit të Departamentit të Shtetit, Anthony Blinken.

Duke e shpërndarë një foto të takimit të krerëve institucional të Kosovës në Departmentin e Shtetit Amerikan, Pozhari ka shkruar në superlativ për Kurtin e Osmanin, duke e u quajtur këtë të fundit pasuese e Ibrahim Rugovës ndërsa kryeinistrin Kurti si të frymëzuar nga veprimtaria e Adem Demaçit.

“Një pasuese e Ibrahim Rugovës dhe një i frymëzuar nga veprimtaria e Adem Demaçit!”, ka shkruar Pozhari.

2 javë më parë

nga NACIONALE

Kurti e Osmani takuan sekretarin Blinken, Zogiani i VV-së i reagon Florin Krasniqit

Ish-kandidati për deputet nga Vetëvendosje, Avni Zogiani, ka komentuar takimin në mes presidentes Vjosa Osmani, kryeministrit Albin Kurti e sekretarit të Departamentit të Shtetit, Anthony Blinken.

Zogiani ka shkruar ironikisht duke i reaguar ish-deputetit e VV-së, Florin Krasniqi i cili kishte deklaruar se Kurti kryeministri Kurti është në “no-fly zone” të ShBA-së.

“Florin, bac, çka i ke thanë Ermalit e Leos, a mun e përsërit?”, ka shkruar me ironi Zogiani.

2 javë më parë

nga NACIONALE

Mushkolaj tallet me Qeverinë Kurti, shpërndan një fotografi të qepjes

Analisti Imer Mushkolaj ka ironizuar me Qeverinë e Kosovës, e cila drejtohet nga Albin Kurti.

Mushkolaj në Facebook ka publikuar një fotografi ironizuese, të një muri duke u qepur.

Kështu, ai ka ilustruar përpjekjet e Qeverisë për t’i menaxhuar problemet në Kosovë.

“Qeveria Kurti duke u përpjekë me i menaxhu problemet në Kosovë”, ka shkruar ai.

2 javë më parë

nga NACIONALE

Syla: Në Vranjevc vajin e ullirit e kanë përdor për me ndreq frizurën

Valon Syla reagon pas arrestimit të Molliqajt, e quan kaçak që ka qëllim të viktimizohet - Gazeta Express

Analisti Valon Syla nëpërmjet një postimi në Facebook, ka vazhduar valën e reagimeve pas deklarimit të gazetarit shqiptar Bledi Mane.

Sylaj në stil replikues të kësaj deklarate, tha se "në Vranjevc vajin e ullirit e kanë përdor për me ndreq frizurën italianski".

"A sa për 'krudo' veç në night club e ha, bashkë me do kosovarë, se kësi të gjalla të detit veç do dove që i ka mësu Genc Pollo me honger në kohë kur Qerreti i ka pasë nja 6 shtëpia, që tushin e bojshin me rrjedhë prej bures të mazutit..." vazhdoi Syla.

Postimin e plotë mund ta gjeni më poshtë:

2 javë më parë

nga NACIONALE

Tasholli ia kthen Manes: E keni mbajtë shishen e coca-colas zbukurim mbi TV

Opinionisti Ismail Tasholli ka vazhduar polemiken e gazetarit të Shqipërisë, Bledi Mane, ku fliste për turizëm dhe gastronomi.

Tasholli i tha Manes se në Shqipëri, njerëzi e kanë mbajtur shishen e coca-colës si zbukurim mbi TV gjatë viteve të 90-ta.

Ky reagim i Tashollit erdhi pasi Mane tha se kosovaret për turizëm janë ende te pleskavica dhe lakra.

“Doren n’zemer Shipnia Coca-Cola-n e pat zbulu mas t’90-s edhe kush s’ja ka permen qe shishet i kane lane mi TV si zbukurime, mos te flasim per muzike e libra t’kohes…Mani more kshtu, se racizem kulturor i bjen me ja permen keto sene njani-tjetrit edhe me ua mohu perparimin secilit. Nejse, pak hajgare, se ka budalle edhe anej edhe knej, me kamjon me bajte”, ka shkruar Tasholli.

2 javë më parë

nga NACIONALE

Miftaraj: Takimi i Osmanit dhe Kurtit me Blinkenin mesazh për dialogun

Drejtori i Institutit të Kosovës për Drejtësi, Ehat Miftaraj ka thënë se takimi i presidentes Vjosa Osmani dhe kryeministrit Albin Kurti me sekretarin e shtetit Blinken tregon për një ritëm tjetër në dialog.

Miftaraj ka thënë se takimi me Bliniken është lajmi më i mirë në dy vitet e fundit.

Shkrimi i plotë i tij:

Takimi i Presidentes Osmani dhe Kryeministrit Kurti me Sekretarin e Shtetit Blinken lajmi më i mirë në dy vitet e fundit.

Mesazh se gjërat në vjeshtë do të kenë një ritëm tjetër, me theks dialogu. Edhe pse takim i vonuar mbase për një vit e më tepër, prapë më mirë vonë se kurrë. Real politikës smund ti ik asnjë lider politik.

2 javë më parë

nga NACIONALE

Mirena: Një herë në javë ha qebapa e plaskavicë, s’kemi pse ndihemi keq nga gazetari Bledi mane.

analisti Ilir Mirena, ka thënë se një herë në javë ha qebapë dhe se nuk duhet të ofendohemi nga ky fakt.

Ndërsa sa i përket kuzhinës, Mirena ka thënë se kuzhina e Shqipërisë është larg më e mirë se ajo e Kosovës.

2 javë më parë

nga NACIONALE

Mirena: Një herë në javë ha qebapa e plaskavicë, s’kemi pse ndihemi keq

Mirena ka thënë se një herë në javë ha qebapë dhe se nuk duhet të ofendohemi nga ky fakt.

Ndërsa sa i përket kuzhinës, Mirena ka thënë se kuzhina e Shqipërisë është larg më e mirë se ajo e Kosovës.

Analisti Ilir Mirena, përmes një postimi në facebook, i është bashkuar debatit për vajin e ullirit, të filluar nga gazetari Bledi mane.

2 javë më parë

nga NACIONALE

Prestreshi i quan "kopila" Qeverinë Kurti, reagon për çmimet tavan të naftës

Valon Prestreshi, ish-kreu i Autoritetit Kosovar të Konkurrencës ka thënë se ministria e Tregtisë sot ka hequr dorë nga fiksimi i çmimeve.

Preshteni ka thënë se kjo po bëhet sepse qeveria e ka kuptuar se po shkelet Kushtetuta, por sepse sipas tij në muajin gusht pritet të rriten çmimet e naftës.

Sipas Prestreshit, MTI-ja po e bën këtë që kur të rriten çmimet e naftës, fajin t’ua lë ndërmarrjeve dhe jo qeverisë.

“Këtë nuk po e bënë sepse ka filluar ta kuptoi që po e shkel kushtetutën në ”cullë të barkut” por po e bënë sepse në muajin Gusht priten të rriten cmimet e naftës, e që mos me i mbet faji qeverisë se kinse kjo po i rritë, ka hequr dorë nga fiksimi i çmimeve, e në rast se rriten, u’a len fajin ndërmarrjeve”, ka thënë ai

2 javë më parë

nga NACIONALE

Prestreshi për qeverinë: “Kopila jeni”

Valon Prestreshi, ish-kreu i Autoritetit Kosovar të Konkurrencës ka thënë se ministria e Tregtisë sot ka hequr dorë nga fiksimi i çmimeve.

Preshteni ka thënë se kjo po bëhet sepse qeveria e ka kuptuar se po shkelet Kushtetuta, por sepse sipas tij në muajin gusht pritet të rriten çmimet e naftës.

Sipas Prestreshit, MTI-ja po e bën këtë që kur të rriten çmimet e naftës, fajin t’ua lë ndërmarrjeve dhe jo qeverisë.

“Këtë nuk po e bënë sepse ka filluar ta kuptoi që po e shkel kushtetutën në ”cullë të barkut” por po e bënë sepse në muajin Gusht priten të rriten cmimet e naftës, e që mos me i mbet faji qeverisë se kinse kjo po i rritë, ka hequr dorë nga fiksimi i çmimeve, e në rast se rriten, u’a len fajin ndërmarrjeve”, ka thënë ai

2 javë më parë

nga NACIONALE

Gashi citon librin e historisë së klasës së pestë: Kurti duhet edhe t’i përcjellë diasporën edhe kur largohen nga Kosova

Analisti politik, Shkëlzen Gashi, është tallur me veprimin e kryeministrit, Albin Kurti, i cili të dielën doli në Aeroportin e Prishtinës për t’i pritur qytetarët nga diaspora.

Pos pritjes, Gashi tha se Kurti është mirë edhe t’i përcjellë diasporën kur të largohen nga Kosova.

Kjo sepse sipas tij (me ironi) është traditë e ilirëve, ashtu siç e mësojmë në lirat e historisë së klasës së pestë, ilirët i prisnin dhe i përcillnin mysafirët tek dera.

“Kryeministri i paska pritë diasporën në aeroport, ama kishte me qenë mirë edhe me i përcjellë kur të shkojnë, se qysh thuhet në librin mësimor të historisë për klasën e pestë: ilirët i prisnin dhe i përcillnin mysafirët deri te dera”, ka shkruar Gashi në Facebook.

2 javë më parë

nga NACIONALE

Haliti: Kurti t'i takojë edhe ata që presin në rend para ambasadës së Gjermanisë

Pritja e mërgimtarëve nga kryeministrit, Albin Kurti të dielën në aeroportin e Prishtinës, ka nxitur debat në rrjetet sociale.

Analisti Afrim Haliti ka dhënë komentin e tij për këtë vizitë.

Sipas Halitit, Kurti do të duhej të takojë edhe qytetarët që presin në rend para ambasadave, në veçanti ambasadës së Gjermanisë.

Përveç se në aeroport me e pritë diasporën, kryeministri bënë mirë t’i takoj edhe qytetarët që presin më rend për viza tek ambasada e Gjermanisë.”, ka shkruar ai.

Kujtojmë se kërkesa e kosovarëve për t’u pajisur me viza pune nga vendet e BE-së është e lartë.

2 javë më parë

nga NACIONALE

Asistenti i Albin Kurtit tallet me Agim Veliun, e quan matës të “disponimit popullor”

Arianit Beqiri, asisten i kryeministrit Albin Kurti, ka shkruar një status, e ku ironizon me Agim Veliun, deputet i Kuvendit të Kosovës nga radhët e Lidhjes Demokratike të Kosovës.

Beqiri, që po ashtu është asamblist i VV-së në Prishtinë, e ka quajtur njohës Veliun njohës të aritmetikës.

2 javë më parë

nga NACIONALE

Kurti tha se i kemi borxh diasporës për çlirimin e vendit, reagon Gjinovci: Asni pikë borxh s'ja kena kërkujt

Kryeministri i Kosovës, Albin Kurti qëndroi sot në ambientet e aeroportit të Prishtinës ku u takua më bashkëatdhetarët të ardhur nga vende të ndryshme për pushime në Kosovë.

Kurti tha ndër tjera se Kosova i ka shumë borxh mërgatës për kontrubutin në çlirimin e Kosovës.

Për këtë deklaratë, i ka reaguar ish-aktivisti i Vetëvendsjes Rron Gjinovci. Sipas tij, Kosova nuk i ka borxh askujt për lirinë e vendit, sipas tij është obligim i të gjithëve që të angazhohen për këtë çështje/

“Kurti për diasporën: "U kemi shumë borxh për çlirimin e Kosovës."

Asni pikë borxh s'ja kena kërkujt. Osht detyrë e secilit me u angazhu për çlirimin e venit të vet. Secili që u angazhu, mrena a jashtë venit, e ka pasë për detyrë. Pikë.

Boll mo me popullizëm e patetizëm”, ka shkruar Gjinovci në llogarinë e tij në Facebook.

2 javë më parë

nga NACIONALE

Pozhari: Hashim Thaçi nuk ka qenë as më i mençuri në politi e as më trimi në luftë

Analisti Pozhari ka thënë se Partia Demokratike e vuan politikisht mungesën e udhëheqësve të saj.

Tutje ai është deklaruar se nuk ka arritur ta kuptojë kurrë se si ish presidenti Thaçi, ka arritur të behet lider i kësaj partie pasi që nuk ka qenë as më i mençuri në politikë, e as me trimi në luftë.

2 javë më parë

nga NACIONALE

Profesor Rambaja: Sivjet presim liberalizimin e vizave

Analisti dhe aktivisti i Vetëvendosjes, Sadri Ramabaja, në një intervistë për një portal të quajtur Bota Sot, ka folur edhe për çështjen e liberalizimit të vizave ku ka shprehur qëndrim optimist.

Fillimisht, Ramabaja është shprehur se tashmë Franca po bën një “rishikim të plotë të pozicionimit” karshi liberalizimit të vizave për Kosovën.

“Lufta në Ukrainë dhe qëndrimi i hapur i Rusisë për rishikimin e interesave të saj gjeopolitike jo vetëm në raport me shtetet-fqinje të saj, por edhe me Ballkanin Perëndimor, ka imponuar rishikim të plotë të pozicionimit të Francës dhe një lagjeje të vogël shtetesh të BE-së në raport me Kosovën dhe të ardhmen e Europës Juglindore në përgjithësi.” – shkruan z. Ramabaja.

Sidoqoftë, ai konsideron që agresioni rus në Ukrainë “kësaj radhe do të përfundoj në dobi të interesave shqiptare.”

Ai më tej ka shtuar se viti kur pret të merret vendimi për heqjen e vizave është 2022-shi.

“...ky është viti kur pres të merret vendimi i arsyeshëm e në përputhje me logjikën pozitive që e ka shquar projektin politik të BE-së nga fillimi i tij si projekt sui-generis që ka paqësuar kontinentin e vjetër dhe ka siguruar paqen e prosperimin ekonomik.” – është shprehur ai.

3 javë më parë

nga NACIONALE

Donika Emini: Në Prishtinë me kalu rrugën është sport ekstrem

Analistja Donika Emini ka komentuar reagimet e shumta ndaj videos ku një vajzë dëgjohet duke bërtitur në komunikacion se është vajza e një prokurori.

Në profilin e saj në “Facebook”, ajo ka shkruar se shumë nga ata që kanë reagua vozisin në të njëjtën mënyrë nëpër rrugët e Prishtinës.

Sipas saj, kalimi i rrugës në Prishtinë është sport ekstrem.

Ton ky reagim per sjelljen e asaj cikes ne trafik. Krejt ne rregull, mirepo po reagoni kishe nuk sjelleni si njisoj ne trafik, nuk boni turr me na shkel tu e kalu rrugen, nuk coni gishta - besa edhe i mani ne hunde ato gishta, nuk e qitni gjysen e trupit jasht kerrit me ngacmime seksuale, nuk shaheni e nuk rrehni neper semafora… Ne Prishtine me kalu rrugen eshte sport ekstrem!!! E sjellja e asaj prej trafikut deri te baba prokuror vec pasqyron gjendjen qe ne e perjetojme cdo dite”, ka shkruar ajo.

3 javë më parë

nga NACIONALE

Smajljaj për “çikën e prokurorit”: Mos e gënjeni veten, ky është sistemi që kemi ndërtuar

Avdi Smajljaj, opinionist politik, ka komentuar rastin e “çikës së prokurorit” i cili bëri bujë të madhe në Kosovë, teksa shihej një vazjë e re me veturë luksoze, duke iu drejtuar një qytetareje tjetër, se “mos ma thirr policinë, se unë jam çika e prokurorit”.

Smajljaj këtë mënyrë të të shprehurit e ka quajtur sistem të cilin e kemi ndërtuar vet.

Prandaj ka kërkuar që të ia pranojmë vetës këtë të vërtetë.

“Rikujtim për regimet kundër sjelljes së qikës së një prokurori.

Bëhemi sikur nuk e dimë se sistemi që kemi krijuar promovon vlera të favoritizmit, familjarizmit, klientelizmit, partizanizmit.

Sikur nuk kemi dëgjuar e parë se qika, djali, burri, gruaja, motra, vëllau, daja, nipi, vjehrri, reja, e sebepa e ilake tjera të funksionarëve shtetëror e qeveritar, ministrave, e të gjitha ranget tjera, favorizohen, punësohen, bëjnë praktikë, marrin bursa, tendera, bëhen ambasadora e konsuj, bordaxhi, e funksionar të tjerë.

Madje edhe kemi parë edhe ushtrim dhune nga familjarët e funksionarëve. Mos i tregoni fore vetvetes, por thuajani të vêrtetetën. Këta/këto jemi. Me këtë rast të zakonshëm për ne, do të çuditej vetëm ndonjë alien." ka shkruar ndër të tjera Smajljaj

Postimi i plotë:

3 javë më parë

nga NACIONALE

Koci flet për rrahjen e hoxhës: Nuk jam kundër islamit, por kundër dhunës

Reagon edhe avokati Arianit Koci: Diasporë, na falni! Nuk po kam fjalë me u shpreh sa keq po më vjen

Avokati, Arianit Koci, ka komentuar lidhur me rrahjen e hoxhës në Lupq të Podujevës.

Koci ka shkruar se nuk është kundër fesë, por kundër dhunës.

POSTIMI:

Besoj që tash po e kuptoni për çka e kam pasë fjalën kur e kam trajtuar temën e shamisë.

Jo. Nuk jam kundër islamit!

Por jam kundër dhunës, imponimit dhe manipulimeve me fe, ciladoqoftë ajo.

Jam kundër imponimit të një kulture tjetër te ne.

Sidoqoftë, më duhet ta përsëris, për mua kombi ēshtë mbi fenë!

3 javë më parë

nga NACIONALE

Valon Syla: “Bulliqizmi në Podujevë” - parking vetëm për mërgimtarë

Analisti Valon Syla ka postuar një foto në Facebook.

Në bazë të këtij postimi, duket se në Podujevë është rezervuar një parking vetëm për mërgimatër.

Madje Valon Syla ka bërë ironi me këtë ku ai ka shkruar në Facebook bulliqizmi në Podujevë.

"Qe Bulliqizmi në Podujevë... pse s'po i merrni me u çu te shpija", ka thënë Syla.

3 javë më parë

nga NACIONALE

Mirena: Hiç lehtë s’e ka Vjosa Osmani, duhet me i rritë dy çikat edhe Prindonin

Analisti Ilir Mirena ka reaguar pasi Ministria e Punëve të Jashtme dhe Diasporës u dënua me 13 mijë euro, për shkak se nuk ofroi qasje në dokumente publike për shpenzimet për udhëtime të diplomatit Prindon Sadriu, gjatë periudhës shkurt 2019 – shkurt 2022.

Mirena përmes një shkrimi në llogarinë e tij në Facebook, ka ironizuar me presidenten Vjosa Osmani.

“Hiç lehte se ka as Vjosa Osmani. Gajlet e shtetit, urdhnat e Albinit, partine kerkah, Donika Gervallen, tre fmije i duhet me i rrit, dy çikat edhe Prindonin, e ky djali veç sherre eshte kah i qon n’shpi…”, ka thënë ai.

Postimi i plotë i analistit Mirena:

Hiç lehte se ka as Vjosa Osmani.

Gajlet e shtetit, urdhnat e Albinit, partine kerkah, Donika Gervallen, tre fmije i duhet me i rrit, dy çikat edhe Prindonin, e ky djali veç sherre eshte kah i qon n’shpi…

Qe tash, 13 mije Euro te taksave te qytetareve, duhet me i pagu Ministria e Jashtme veç me ja mshef shpenzimet e naftes Prindonit.

3 javë më parë

nga NACIONALE

Latifi: Kur kërset dajaku për mënyrën se si duhet të lutemi, para shoqërisë hapet dera e një botë e errët

Analisti Blerim Latifi ka reaguar pas rrahjes së imamit, Zeqir Berisha, nga fshati Lupç i Poshtës, nga tre persona.

Latifi përmes një shkrimi në llogarinë e tij në Facebook, ka thënë se në këto raste, para shoqërisë hapet dera e një bote të errët, në të cilën, Evropa, ka jetuar gjatë mesjetës.

“Momenti kur kërset grushti e dajaku për mënyrën se si duhet t'i lutemi Zotit, është momenti kur para një shoqërie çelet dera e një bote të errët, të cilën Europa e ka jetu në mesjetë, e vende të Lindjes, si Afganistani, po e jetojnë sot”, ka thënë ai.

Postimi i plotë i Latifit:

Momenti kur kërset grushti e dajaku për mënyrën se si duhet t'i lutemi Zotit, është momenti kur para një shoqërie çelet dera e një bote të errët, të cilën Europa e ka jetu në mesjetë, e vende të Lindjes, si Afganistani, po e jetojnë sot. Krejt ata që heshtin, që i mbyllin sytë e veshët dhe e kthejnë kokën në anën tjetër, në një apo tjetër mënyrë, i ndihmojnë ecjes drejt kësaj bote të errët.

3 javë më parë

nga NACIONALE

Kuleta: Hoxha nga Podujeva më kishte strehuar në Vlorë në vitin 1997, sulmuesit janë qyqarë

Agim Kuleta Archives - Periskopi

Anëtari i Lëvizjes për Bashkim, Agim Kuleta, ka reaguar në lidhje me lajmin për rrahjen e imamit Zeqir Berisha. Ai personat që sulmuan hoxhën, i quajti si "qyqarë, të ulët dhe të poshtër."

Kuleta shpjegon se imamin Berisha e kishte njohur në Vlorë, kur ai i kishte ofruar strehim, gjatë kohës kur Kuleta po ikte nga policia serbe në Kosovë.

“Hoxha Zeqir është një burrë i ndershëm, i urtë e patriot. Ata që e sulmuan janë qyqarë, të ulët e të poshtër! Hoxhës shërim sa më të shpejtë! Horrat turpi i mbuloftë!”, përfundoi Kuleta përshkimin e ngjarjes së tmerrshme sot.

Postimin e plotë mund ta gjeni më poshtë:

3 javë më parë

nga NACIONALE

Spahiu: Demonstratat e vitit 1981, pjesë e errët e historisë së Kosovës

Nexhmedin Spahiu i reagon Hasanit flet për rrahjen në Tiranë: Nuk më mbrojti, iku si lepur

Analisti Nexhmedin Spahiu, ka dhënë një qëndrim të tij në lidhje me demonstratat e vitit 1981.

Në një postim në Facebook, ai ka thënë se këto demonstrata janë pjesë e errët e historisë së Kosovës.

POSTIMI:

Demonstratat e vitit 1981 janë pjesë e errët e historisë së Kosovës. Pasi më 1968 komunistët kosovarë (të zhgënjyer me komunistët serbë), duke bashkëpunuar me komunistët kroatë, sllovenë e boshnjakë dhe duke i hapë rrugë nacionalizmit kosovar krijojnë më 1968 autonominë e Kosovës dhe e zhvillojnë atë viteve të 70ta, më 1981 Enver Hoxha në koketim me nacionalistët serbë hidhet në aksion për ta shkatërruar këtë autonomi me parullën për republikën e Kosovës me ide staliniste. Enver Hoxha pasi kishte "rehatuar" mirë e mirë Shqipërinë i erdhi serish në ndihmë Serbisë për ta "rehatuar" edhe Kosovën. Rezultati: mijëra kosovarë nëpër burgje, politikanët më të shquar kosovarë në pension, autonomia e Kosovës humbet më 1989.

3 javë më parë

nga NACIONALE

Profesor Ramabaja propozon emër për "Hekurudhën e Kombit"

Sot, Kuvendi i Kosovës ka miratuar Projektligjin për ratifikimin e Marrëveshjes së Bashkëfinancimit për studimin e fizibilitetit dhe projekt-idesë për linjën hekurudhore Durrës-Prishtinë.

I entusiazmuar për këtë projekt duket se është profesori Sadri Ramabaja, njëherish edhe mbështetës i pakursyer i qeverisë Kurti.

Përmes një shkrimi në Facebook projekin e hekurudhës Prishtinë – Durrës, Ramabaje “kryevepra inxhinjerike shqiptare”

“Pas Udhës së Kombit po vjen Hekurudha e Kombit, kryevepra inxhinjerike shqiptare. Pjesë të kësaj hekurudhe gjithësesi do t'ju kujtojnë udhëtarëve të së ardhmës hekurudhën e Semeringut (Semmeringbahn), që pat për autor të famshmin Karl Gega, emrin e të cilit edhe mund ta ketë kjo hekurudhë moderne”, ka shkruar Ramabaja

3 javë më parë

nga NACIONALE

Valon Syla ironizon me Kurtin: E kuptova kush janë biznesmenat e Greqisë

Valon Syla: E pati karriera politike e Hekuran Muratit - Gazeta Express

Analisti Valon Syla, ka ironizuar nëpërmjet një postimi në facebook, me një deklaratë të kryeministrit, Albin Kurti.

Ky i fundit kishte thënë se nuk mund të tregojë kush janë biznesmenët, me të cilët është takuar në Greqi. Kjo pasi sipas kryeministrit, do të reagonin armiqtë e Kosovës.

E Valon Syla ka ironizuar, duke thënë se e ka kuptuar kush kishte marrë pjesë në takim.

“Hej... I morra vesh kush janë ata biznismenat e Greqisë. Armiku nuk flen. Dijeni”, ka shkruar Syla.

3 javë më parë

nga NACIONALE

Smajljaj: Ne merremi me praktikantë – Serbia lidh aleancë me Egjiptin

Analisti Avdi Smajljaj ka komentuar marrëveshjen e re mes Serbisë dhe Egjiptit, duke bërë një paralele me situatën në Kosovë.

Smajljaj ka shkruar se derisa politika jonë merret me punë të brendshme dhe praktike, Qeveria e Serbisë krijon partneritet me shtetin e fuqishëm të Egjiptit.

“Partneritet i ri në mes Serbisë dhe Egjiptit, një prej vendeve që siç duket e ka ngrirë njohjen e shtetit tonë. Egjipti është një fuqi rajonale me ndikim të madh në mjedise të ndjeshme strategjike si edhe në nivel global. Vizitë e Presidentit të Egjiptit në Serbi me rreth 120 persona pjesëmarrës, për marrëveshje ekonomike, të mbrojtjes, dhe të gazit. Politika e jonë e jashtme merret me punë të brendshme. Tash ka filluar të merret edhe me praktikanta. Sa të mundet ShBA të na mbështesë ia dalim disi. Sa për politikën tonë!”, shkroi Smajljaj.

3 javë më parë

nga NACIONALE

Fadil Maloku fascinohet me librat e Jusuf Buxhovit, kërkon rishkrimin e historisë

Profesori i sociologjisë, Fadil Maloku, përmes një postimi në facebook ka shkuar se historia shqiptare duhet të rishkruhet

“Definitivisht, historia shqiptare duhet tē rishkruhet”, shkruan Maloku, i cili tregon se këto ditë ka mësuar më shumë nga histroiani Jusuf Buxhovi rreth historisë shqipëtare.

“Obligim ky për historianët e sotit, e këta të Titos të ikin sa më shpejt në "qetësinë" e vetmisë së pensionit! Më shumë mësova këto ditë nga Jusuf Buxhovi për; origjinën, etnopsikologjinë, mentalitetin e dramën e historisë sonë kombëtare, se sa nga gjithë ajo"alamet" galeri e historianëve që i thonë vetës...madje edhe akademik, hej! Nga 1035 faqe, 482 i "përbiva" pa frymë...”, shkruan Maloku

3 javë më parë

nga NACIONALE

Zana Avdiu tallet me Kurtin: Po i mban të fshehta marrëveshjet se na ndërhyn armiku

Analistja Zana Avdiu, përmes një postimi në Facebook, është tallur me një deklaratë të kryeministrit Albin Kurti.

Ajo tha se kryeministri Kurti është një nga ata që beson se “nëse bëhen planet, dështojnë”.

"Ai tha: shefi po i mban marrëveshjet, se ka ndërhyrë armiku”, ka shkruar Avidu

Postimi:

3 javë më parë

nga NACIONALE

Gashi tregon dallimin në mes pasaportave të Serbisë dhe atyre të Kosovës

Opinionisti Shkëlen Gashi, ka shkruar rreth problemit me liberalizimin e vizave për kosovarët. Gashi ka krahasuar pasaportat e shtetit të Serbisë me atë të Kosovës, duke thënë se Serbia anipse është përgjegjëse për të gjitha luftrat në ish Jugosllavi, me pasaportën e tyre mund të udhëtosh në 134 vende të botës, kurse me atë të Kosovës, vetëm në 4.

“sërbia është shkaktare e të gjitha luftërave në ish jugosllavi gjatë viteve '90. sipas vendimit të gjykatës ndërkombëtare të drejtësisë, sërbia është përgjegjëse për gjenocidin në srebrenicë.

tribunali ndërkombëtar për krime lufte në ish jugosllavi ka dënuar liderët kryesorë politikë, ushtarakë e policorë sërbë për krime lufte në kosovë më 1998-1999. megjithëkëtë, sot me pasaportë sërbe mund të udhëtosh pa viza në 134 shtete të botës, kurse me pasaportë kosovare mund të udhëtosh pa viza vetëm në 4 shtete.” Ka shkruar Gashi.

3 javë më parë

nga NACIONALE

Valon Syla tallet me Mefail Bajqinovcin që pozoi me snajperë: Gjeneratë “pam-pam” ishit kanë

Gazetari Valon Syla ka qeshur me deputetin e VV-së, Mefail Bajqinovcin, pasi ky i fundit ka realizuar një fotografi me dy snajperë.

Nuk dihet ku dhe kur është realizuar fotografia e publikuar nga Syla, meqë vetë Bajqinovci nuk e ka postuar në rrjete sociale.

Megjithatë, Syla ka thënë për të se është gjeneratë “pam-pam” ose “malinato”

“O diça bre... Marova. Malinato ose Pam-Pam gjeneratë ishin kon” – shkruan Syla në Facebook.

3 javë më parë

nga NACIONALE

Latifi tregon një mesele për haxhilerët: Ju më keni çu në Qabe, por unë ai thiu i moçëm jam

Profesori i Filozofisë, Blerim Latifi përveç komenteve për situatën politike, ai nganjëherë gjen kohë të tregojë edhe ‘mesele’ të moçme nga treva të ndryshme të Kosovës.

Latifi kësaj radhe ka treguar një histori nga një katund në Drenicë, ku një banorë e kishin dërguar në haxh.

Në një katund, diku në Drenicë, në kohën e Turqisë, jetonte një burrë i fort i bezdisshëm dhe agresiv. Nuk linte njeri pa i rënë në qafë. Një ditë bashkëfshatarët e tij e pleqnojnë punën e tij dhe vendosin ta dërgojnë me paret e tyre në haxhillëk në Mekë, të nisur nga ideja se mbase kjo punë do ta zbus disi. Kur kthehet nga atje, me idenë se tani duhet të ketë ndryshuar për mirë, ata e presin në mënyrë festive, por ai, pa një pa dy, ua kthen: Ngoni knej, ju m’keni çu n’Qabe, por unë hala ai thiu i moçëm jam”, ka shkruar Latifi në Facebook.

Kjo ‘mesele’ e Latifit vjen në kohën kur haxhilerët kosovarë kanë marrë rrugën e kthimit për në shtëpitë e tyre pas kryerjes së obligimit fetar të haxhillëkut.

3 javë më parë

nga NACIONALE

Valon Syla: Çdo president serb frikësohet mos po i vdes Kosova në duar

Gazetari Valon Syla, ka thënë se status-quo’ja i konvenon Serbisë. Ai tha në T7 se të gjithë presidentët serbë frikësohen se mos po u “vdes Kosova në duar”.

Sipas tij, Qeveria Kurti është duke i bërë një favor qeverisë serbe përmes zhagitjes së marrëveshjes përfundimtare.

“Për politikën serbe, zgate Zot është. Çdo president i Serbisë veç një gajle e ka, mos p’i des Kosova n’dorë. E çka o tu bo kjo qeveri, është t’u e zhagitë një marrëveshje përfundimtare se nuk e ka guximin me përfundu ose po kalkulon”, ka thënë ai.

Syla ka kritikuar Qeverinë Kurti edhe për vendosjen e tavaneve të çmimeve. Ai ka thënë se kjo nuk është një praktikë e BE-së.

Po ashtu, ka thënë se nuk është duke u angazhuar për funksionalizimin e sistemit të drejtësisë.

“Qeveria Kurti nuk është duke i dhënë zor me punu, është drejtësia. Nuk lidhet vetëm me korrupsioinin e gjykatësve, është ngadalësia në marrjen e vendimeve, numri i vogël i gjykatësve dhe lehtësia për me i ndiku. Këto çështje BE pret me i zgjidhë ne”, ka deklaruar ai.

3 javë më parë

nga NACIONALE

Maloku i quan injorantë anëtarët e OVL-së së UÇK-së, kritikon moslejimin e vizitës së studentëve në Prekaz

Analisti Fadil Maloku i ka quajtur injorantë pjesëtarët e OVL-së së UÇK-së.

Kjo për shkak të ndalesës që tifozët ua bënë studentëve ndërkombëtarë.

"Po serbët, o mjerana a e vrejtët se çfarë"drame" bënen lidhur me moslejimin e Presidentit serb, për të vizituar "masakren" e kroatëve (të ndodhur kinse para 70 viteve, hej!) ndaj serbëve në Jasenovac, të Kroacisë!?", shkroi mes tjerash Maloku në postimin e tij.

Postimin gjegjës, mund ta lexoni më poshtë.

3 javë më parë

nga NACIONALE

Gjinovci:Plagjiatorët autorë të teksteve shkollore

Drejtori i ORCA, organizatë e cila merret me cilësinë e arsimit në Kosovë, Rron Gjinovci, ka reaguar pas miratimit të teksteve shkollore.

Në mesin e autorëve që kanë shkruar tekste e që u janë miratuar nga ministria, janë edhe dy profesorët që u “dënuan” për plagjiaturë ditë më parë, Enver Dugolli e Selim Bezeraj.

Gjinovci që ka qenë i zëshëm në çështjen Dugolli & Bezeraj, me të parë lajmin se tekstet e tyre të, respektivisht libri Edukata Qytetare, klasa e 9-të, është aprovuar nga ministria, ka shpërndarë këtë lajm, duke shkruar "Plagjiatorët autorë të teksteve shkollore për klasën e 9-të e duke përdorur “emoj” që lënë të nënkuptojnë se Gjinovci nuk është i kënaqur nga një vendim i tillë.

Postimi i tij:

3 javë më parë

nga NACIONALE

Latifi uron Shqipërinë: Ma në fund aty ku ëndërronin ta shihnin etërit themelues të kombit

Opinionisti politik, e profesori universitar Blerim Latifi, ka uruar Shqipërinë, për çeljen e negociatave me Bashkimin Evropian.

Ai në një potim në rrjetin social Facebook, ka shkruar se Shqipëria dhe flamuri i saj, më në fund janë aty ku ënërronin ta shihnin etërit themelues të kombit.

“Ma në fund aty ku e ka pasë gjithmonë vendin e tij natyral, aty ku ëndërronin ta shihnin etërit themelues të kombit, rilindasit e mëdhenj.” Ka shkruar Latifi.

3 javë më parë

nga NACIONALE

Matoshi për çeljen e negociatave: Përhajr udha e re, Shqipni

Analisti politik Halil Matoshi ka uruar Shipërinë për hapjen e negociatave për anëtarësim në BE.

Në profilin e tij në “Facebook”, ai ka shkruar se se vetëm një Shqipëri perëndimore ta kënaq zemrën.

Veç ni Shqipni e emancipuet dhe e perëndimorizueme - ni Shqipni euro-atlantike - ni Shqipni Europeane 🇪🇺 dhe në miqësi të përjetshme me ShBA-në 🇺🇸, ta kënaq zemrën! Njashtu Urime Maqedonia e Veriut 🇲🇰! Lejeni derën hapun dhe na po vijmë 🇽🇰; Urime shqiptarë, 🇦🇱 kudo që jen”, ka shkruar ai.

3 javë më parë

nga NACIONALE

Syla: Konvertimi i fesë, sidomos për drenicakë e kosovarë përjetohet si kthim në origjinë

Një qytetar nga Drenasi i cili është konvertuar nga feja myslimane në ata katolike u përfol mjaft shumë gjatë ditës së sotme.

Lidhur me këtë ngjarje, ka komentuar edhe gazetari Valon Syla, i cili përmes një statusi në Facebook shkroi se konvertimi i fesë përveç që është e drejtë e secilit, për drenicakë e kosovarë sipas tij është “kthim në origjinë”

“Por ajo që më vjen shumë interesant është se edhe islamikët edhe katolikët nuk ndihen mirë diçka, ose nuk ndihen rehat për këtë punë.Islamikët sikur me u tutë që po zvoglohen, e katolikët sikur me u tutë mos po ju bon konkurencë dikush”, shkruan Syla.

Tutje, Syla ka përgëzuar personin që u kthye në fenë katolike e i cili përveç fesë, ndryshoi edhe emrin, duke u pagëzuar me emrin Arbër nga Ragip siç quhej më parë.

“Emrin e paska zgjedh Arbër që i bjen parashqiptar. Se shqiptari modern është realisht Arbër i otomanizuar...”, ka shkruar më tej Syla.

“Edhe me gjithëkëtë, po e them me humor, se dikujt në Ministri të Diasporës i kishte ra ndërmend me i ftu arbëreshët, por për bajram në Kosovë, atëkohë një ministër kosovar i kishte thënë atij nëpunësi... po arbreshët prej bajramit kanë ikë, qysh me i thirrë për këtë festë në Kosovë”, përfundoi Syla.

3 javë më parë

nga NACIONALE

Spahiu: Ata që ia ndaluan vizitën studentëve serbë në Prekaz, nuk ua duan të mirën as Jasharëve e as Kosovës

Opinionisti Nexhmedin Spahiu ka thënë se mos-lejimi i vizitës së grupit të studentëve ndërkombëtarë në Prekaz është veprim anti-kombëtar.

Spahiu thotë se ata që penguan vizitën nuk i aduan të mirë a Jasharajve e as Kosovës.

“Moslejimi i kujdoqoftë për të vizituar kompleksin memorial të Jasharve në Prekaz është gjest antikombëtar. Familja Jashari duhet të deklarohet se ata që penguan vizitën e studentëve serbë në kompleks nuk ua duan të mirën as Jasharve as Kosovës.”, ka shkruar ai në Facebook.

Ndryshe të dielën një grup i studentëve ndërkombëtarë nuk iu lejua vizita në kompleskin në Prekaz.

Ata që e ndaluan menduan se studentët ishin serbë, por nuk doli ashtu, pasi studentët ishin nga vende të tjera.

3 javë më parë

nga NACIONALE

Mushkolaj: Nëse iu duket shtrenjtë, mos shkoni n’deti

Rritja e çmimeve në Kosovë vazhdon të jetë temë e përditshme diskutimi. Madje, edhe çmimet e ngritura në në vendet bregdetare si ato në Shqipëri po ndikojnë që qytetarët e Kosovës që duket se edhe po frekuentojnë më pak bregdetin shqiptar dhe jo vetëm.

Mirëpo, sipas analistit Imer Mushkolaj, nuk duhet të ankohemi për çmimet e larta bregdetare. Sipas tij, thjesht mund të vendosim të mos shkojmë në bregdet nëse kostoja është e papërballushme.

“Nëse ju doket shtrejtë, mos shkoni n'deti. S'e kini me patjetër”, shkruan Mushkolaj në Facebook.

4 javë më parë

nga NACIONALE

Syla për Kurtin: Ki me ikë një ditë në Norvegji prej marres, kohën e humbur nuk kanë me ta falë kosovarët

Gazetari Valon Syla, përmes një postimi në Facebook, i ka reaguar kryeministrit Kurti, për subvencionimin prej 70% për çdo familje që ka një anëtar në punë dhe merr vetëm 300 euro.

Syla ka thënë se sipas kësaj politiike të Kurtit të gjithë punëtorët do të dukën si deputetët Gjyshinca, Dimal Basha, Jahja Koka, Fitore Pacolli e do edhe si dëshmitarë të Jehovës që si njeh askush.

“Sipas kësaj politike, krejt punëtorët kanë me u dokë si Gjyshinca, Dimal Basha, Koka e Raketës, Fitore Pacolli e do edhe si dëshmitarë të Jehovës që si njeh askush as për aftësi as për send, përpos që trokasin te dera me fletushka, që i ka bo ky deputet, se për meritë as në punë si kish marrë najkush najherë”, ka thënë Syla

Ai ka shtuar se Kurti ka punuar vetëm mbrapsht që nga Procesi i Rambujesë.

“Ose në shqip 'haku i hises' është i rëndësishëm me punu, me pas hapsire me u punësu me aftësi e me meritë, e jo anëtari për familje... por ti sdi ma shumë se ske punu kurrë, ski faj. Ti s'ke punu kurgjo pernime... Kopalla, recitale, madje ke punu mbrapsht në politikë prej Procesit të Rambujesë e deri te kiflet e tomli e uji me grushta i Fitore Pacollit”, tha Syla.

Sipas Sylës dëshira e vetme e Kurtit është që të hyj në histori, në të cilën do të hyj por vetëm si “debill”.

4 javë më parë

nga NACIONALE

Avdiu i rikujton Kurtit inflacionin 14,1%: Me paratë që më herët ke blerë një bukë, sot nuk mund të blesh asgjë

Analistja Zana Avdiu përmes një postimi në Facebook ka kritikuar kryeministrin Albin Kurti pasi ky i fundit deklaroi se “qytetarët po shpenzojnë më shumë sepse ndihen të sigurt”.

Avdiu ka reaguar duke thënë se në një situatë ku inflacioni ka arritur në 14.1%, sigurisht që njerëzit shpenzojnë më shumë sepse çmimet janë më të larta.

Postimi i plotë:

4 javë më parë

nga NACIONALE

Ramadani:Njerëzit ikin kur dorëzohen nga optimizmi

Analisti politik, Shkodran Ramadani, ka komentuar situatën ekonomike në Kosovë, sidomos pas raportimeve se inflacioni ka shkuar në mbi 14%.

Sipas Ramadanit, njerëzit po ikin nga Kosoova sepse nuk ka optimizëm se situata në vend do të ndryshoj.

"Sa me i larte inflacioni, aq me i ulet standardi i jeteses. Sa me i ulet standardi i jeteses, aq me e fuqishme prirja e qytetareve per te braktisur Kosoven. Por nje gje duhet te thuhet: njerezit nuk ikin vec kur mireqenia bie.

Ata ikin me se shumti kur nuk kane shprese se do te ndryshoje situata per mire.

Kur qytetaret besojne se kriza eshte vetem momentale, ata nuk nguten te largohen. Gjejne durimin te presin.

Mirepo, kur dorezohen nga optimizmi, heqin dore nga planet e tyre ne Kosove." ka shkruar ndër të tjera Ramadani.

Postimi i plotë i Ramadanit:

4 javë më parë

nga NACIONALE

Smajljaj: Shërbimet e kujdesit shëndetësor asnjëherë s`kanë qenë më keq

Profesori universitar Avdi Smajljaj ka deklaruar se shërbimet e kujdesit shëndetësor asnjëherë nuk kanë qenë më keq se sot.

Në profilin e tij në “Facebook”, ai ka shkruar se shërbimet që marrin qytetarët në sektorin publik janë nën minimum dhe nuk mbulojnë as shërbimet bazike elementare.

Qasja në shërbime shëndetësore është e drejtë e njeriut e garantuar me deklaratën universale të drejtave të njeriut. Shërbimet e kujdesit shëndetësor kanë qenë vazhdimisht keq, por asnjëherë më keq se sot. Shërbimet që marrin qytetarët në sektorin publik janë nën minimum dhe nuk mbulojnë as shërbimet bazike elementare. 'Alternativa' e vetme mbeten shërbimet në sektorin privat që mund ti marr vetëm kush ka lekë. Edhe më e rëndë bëhet gjendja, kur sektori privat nuk mbikëqyret nga shteti, dhe qytetarët janë nën 'rahmetin' e klinikave private”, ka shkruar ai.

Sipas tij, në vende perëndimore shërbimet private shëndetësore mbikëqyren nga shteti.

Në shumicën e vendeve në botë ka shërbime private në kujdesin shêndetësorë, por dallimi nga ne është se, atje shteti mbikêqyrë ato, dhe nuk i lë qytetarët nën mëshirën e tyre. Shteti jonë nuk mund të kryej punên e vetë, sepse ka punë më të përgjegjshme për të bërë. U lexon pacientëve nga filozofia e historisë së Hegelit. Ata që duhet ngritur në opinion publik këto çështje e duhet marrur masa, siç duket kanë lekë dhe shkojnë në vendet fqinje marrin shërbimet shëndetësore. Elitat e partive politike i shohin qytetarët si vota, dhe kanë lekë, paguhen shumë nga qytetarët, për të marr shërbimet mjekësore ata dhe familjet e tyre jashtë vendit”, ka shkruar ai.

4 javë më parë

nga NACIONALE

Milazim Krasniqi mbron djalin e tij, kritikët e Memli Krasniqit i quan horra

Milazim Krasniqi, profesor në Universitetin e Prishtinës, ka reaguar rreth kritikave që po u bëhet partive opozitare.

Ai i ka cilësuar “horra” personat që qëndrimin ndaj qeverisë e shprehin duke e fyer opozitën.

Madje, ata i ka krahasuar me personat që gjatë viteve 90-ta, të cilat sipas babait të liderit të PDK-së, Memli Krasniqi, tentonin të shkatërronin lëvizjen shqiptare për pavarësi.

4 javë më parë

nga NACIONALE

Valon Syla: VV e çkoqi diasporën tu e rrejtë, e lavdojnë veç për vota

Analisti Valon Syla ka ironizuar me Abazin dhe Bashën e VV-së.

Ai tha se ata tash fillojnë me lavdërimet ndaj diasporës për t’u marrë vota.

"Por ndalnu e kujtonu se çka kanë bërë ata për Kosovë, e pastaj edhe për diasporë, do ta kuptoni që po ju rrejnë", tha Syla.

4 javë më parë

nga NACIONALE

Frashër Krasniqi për Qeverinë Kurti: E kishin qitë prej pune edhe Adem Jasharin

Frashër Krasniqi, anëtar i Partisë Socialdemokrate, nëpërmjet një videoje, ka hedhur kritika të ashpra ndaj Qeverisë së udhëhequr nga Albin Kurti.

Në video, ai komenton shkarkimin e Fadil Kodrës, ish-bashkëluftëtar i komandantit Adem Jashari.

Ai ka thënë se Qeveria Kurti është qeveri më anti-UÇK që njeh historia e vonë e Kosovës.

“Sot ministri i Punëve të brendshëm të qeverisë Kurti, Xhelal Sveçla, e ka shkarku nga detyra Fadil Kodrën. Për juve që nuk e dini, Fadil Kodra është vëllai i dëshmorit Ilaz Kodra. Dhe është një prej bashkëpunëtorëve të afërt, bashkëluftëtarëve të afërt të Adem Jasharit. Nuk e ka hiç larg që e njëjta qeveri e ka qitë prej pune gruan e Ilaz Kodrës, gruan e dëshmorit Ilaz Kodra. Dhe është pikërisht Ministri Xhelal Sveçla, që në fillim të mandatit të vetë ia çojke policinë invalidëve të UÇK-së, që e ngrehshin zhag invalidin dhe dilke Xhelal Sveçla e mbrojke policinë. Dhe është bash qekjo qeveri që ka ministra të cilët i krahasojnë ushtarët e UÇK-së me merencarë. Që ka ministra të cilët kanë dorëzu dosje në Gjykatë Speciale për komandantet e UÇK-së”, ka thënë Krasniqi.

4 javë më parë

nga NACIONALE

Ish-këshilltari i Kurtit ironizon me Bislimin: Besnik Bislimparta nuk sjellë ndryshime për të mirë

Ish-këshilltari i Kurtit, Durim Berisha, në një postim në Facebook ka ironizuar me zëvëndëskryeministrin e Kosovës, Besnik Bislimin.

Berisha ka thënë se me ministra si Bislimi duhet me qenë i “luajtur” për me mbajtë shpresë që do të ketë ndryshime për të mirë.

“Nuk e marr vesh politikën, amo e parashohë gjithmonë fiaskon. Ju thojsha për Shpend Ahmetin, e ma zishi për t'madhe.Me këta ministra të udhëhequr nga Besnikilon Bislimparta duhet me qenë shumë i lujtun për me mbajtë ymyd që ka me pasë ndryshime rrenjësore për t'mirë. P.s. ndoshta gradualisht e kuptoni pse s'kam pranu të angazhohem ne hyqmet”, tha ai.

Postimi:

4 javë më parë

nga NACIONALE

Valon Sylës i tregojnë nga Brukseli se kur do të liberalizohen vizat për kosovarët

A e dini djali i kujt është Valon Syla?

Analisti Valon Syla nëpërmjet një postimi në Facebook, ka dhënë një lajm pozitiv në lidhje me liberalizimin e vizave në Kosovë.

Sipas informacioneve që Syla posedon, liberalizimi i vizave pritet të arrihet deri në periudhën e krishtlindjeve.

"Sa i përket liberalizimit të vizave. Pritjet serioze janë kështu, sipas burimeve diplomatike në Bruksel 'kah mesi i dhjetorit të këtij viti, para krishtlindjeve pritet të jepet vendimi pozitiv" shkroi Syla në postimin e tij.

Mirëpo sipas Syles, ky vendim nuk do të hyjë në fuqi deri në qershor të vitit 2023.

"Por udhëtimi dhe zbatimi për liberalizim për kosovarët do të jetë qershori i vitit 2023 kur qytetarët kosovar do të lëvizin pa viza'. Ky burim nuk më ka mashtruar kurrë deri tash", përfundoi Syla.

Më poshtë mund të gjeni postimin e plotë:

4 javë më parë

nga NACIONALE

Kusari: Janë të paktën tri rekomandime për siguri të gazetareve, shteti nuk po mërr asnjë hap

Juristja e medieve, Flutura Kusari, ka reaguar sërish pas deklarimeve të deputetës Fitore Pacolli në kuvend, e cila kërkonte kontrollë të medieve.

Kusari ka bër më dije se janë të paktën tri rekomandime që po presin të zbatohen në lidhje me gazetarët, e të cilat shteti ynë po i injoron.

“Jane te pakten tri rekomandime per siguri te gazetareve qe po presin mu zbatu ne Kosove e shteti jone nuk ka ndermarre asnje hap drejt zbatimit, ama bash asnje”. Shkruan ndër të tjera Kusari.

Postimi i plotë i Flutura Kusarit:

4 javë më parë

nga NACIONALE

Pas kërkesës së Pacollit, Olluri tregon si do të dukeshin titujt e mediave nën monitorimin e qeverisë

Parim Olluri rrëfen ngjarjen: Vjosa Osmani i ka thënë Lumir Abdixhikut “Unë të nxjerri jashtë prej takimit” – BotaPress

Një deklaratë e deputetes Fitore Pacolli dje ku kërkoi kontroll nga Qeveria e Kuvendi ndaj mediave, kanë plasur reagimet.

Së fundmi, një postim me ironi në facebook e ka bërë analisti Parim Olluri.

POSTIMI:

Edhe ne gazetaret duhemi me qene autokritike.

Fundja çka te duhet nje medium qe nuk i pelqen Fitore Pacollit e Albin Babes.

Duhet me i ndryshu rrenjesisht politikat editoriale te Gazetes Insajderi.

Tash vec promovime te pushtetit.

Tituj si ne vijim:

“Qytetaret pijne uje me grushta ne fontanen e Fitore Pacollit, nuk e fshehin gezimin e madh”

“Kurti ia fute friken ne palce oligarkeve, falimentojne njeri pas tjetrit”

“Qytetaret ankohen se nderrimi i kryeministrave po e demton vendin, kerkojne qe Kurti te jete kryeminister i perhershem”

“20 shtete e njohin Kosoven fale ekzistences se Vjosa Osmanit”

4 javë më parë

nga NACIONALE

Ironizon Olluri: KV konkludoi që s'ka nevojë për Byro të Konfiskimit, listën e krijojnë Bajqinovci, Feraj e Basha

Gazetari Parim Olluri ka ironizuar me Byronë e Konfiskimit të Pasurisë, me këtë të fundit që kaloi sot në lexim të parë në Kuvendin e Kosovës.

Përmes një postimi në rrjetin social "Facebook", Olluri ka thënë se Komisioni i Venecias ka konkluduar që s'ka nevojë për institucion të veçantë për Byro të Konfiskimit të Pasurisë, por vetëm le t'ia japin letrën Mefail Bajqinovcit, Hysamedin Ferajt e Dimal Bashës.

Më poshtë edhe postimi i plotë i para pak çasteve.

4 javë më parë

nga NACIONALE

Mushkolaj për Pacollin: Fitorja që s'do ta fitojë kurrë betejën me mediat

Deputetja e e Lëvizjes Vetëvendosje, Fitore Pacolli përmes një fjalimi sot në Kuvend, kërkoi masa nga Kuvendi ndaj mediave.

Pacolli hodhi dyshime për financimin e kompanive mediale. Duke u thirrur në një raport të Parlamentit Evropian për Kosovën.

Për këtë çështje ka reaguar shkurtimisht në Facebook, kryetari i Këshillit të Mediave të Shkruara të Kosovës, Imer Mushkolaj.

“Fitorja që s'do ta fitojë kurrë betejën me mediat”, ka shkruar Mushkolaj.

4 javë më parë

nga NACIONALE

Nushi: Çka ka partia e qet Mefi

Aktivisti i Partisë Socialdemokrate, Nol Nushi, ka komentuar deklaratën e deputetit të LV-së, Mefail Bajqinovci, i cili ka thënë se “byroja për konfiskimin e pasurisë nuk të heton nëse nuk je hajn”.

Në profilin e tij në “Facebook”, ai ka shkruar se qasje e pushtetit është që fillimisht ta shpallin dikë hajn e më pas ta hetojnë.

Kjo fjali e deputetit të pushtetit, tregon më së miri për tendencat e pushtetit përgjatë themelimit të kësaj far Byroje. Siç po thotë edhe Mefi, këta fillimisht të shpallin hajn, e pastaj ta gjujnë këtë Byro që me legjitimu akuzat e tyre. K'tu vendimin nëse je hajn e merr Partia, e Byroja mandej vec dokumentat i ndreqë. Prandaj këtë projektligj e ka shkoklu komplet Komisioni i Venecias”, ka shkruar ai.

1 muaj më parë

nga NACIONALE

Avdiu kërkon burgim të përjetshëm për Dardan Krivaqën

Aktivistja e shoqërisë civile, Zana Avdiu, ka kërkuar burgim të përjetshëm për Dardan Krivaqën, i cili dyshohet se e ka vrarë Marigona Osmanin.

Në profilin e saj në “Facebook”, ai ka shkruar se shteti i Kosovës është edhe i grave.

Sot ne Ferizaj mbahet seanca ndaj Dardan Krivaqes e Arber Sejdiut. E mbylljen e këtij gjykimi e pres me burg te përjetshëm. Me mbrojte Marigonen, nuk kemi mujtë.. bile, mas vdekjes te ia japim hakun. Edhe me këtë t’i kallxojmë secilës cikë e grua, se nuk janë vetëm. Shteti është edhe i joni!”, ka shkruar ajo.

1 muaj më parë

nga NACIONALE

Mirena: Militantët ende besojnë se VV rritet kur kritikohet Kurti në debate

Analisti i politikës, Ilir Mirena ka shkruar për disa fjalë për përkrahësit e Vetëvendosjes.

Mirena ka thënë se ‘militantët’ vazhdojnë të besojnë se VV ngritet kur kritikohet kryetari i saj dhe kryeministrit Albin Kurti.

“Militantet e VV’se ende po besojne qe kur po kritikohet Kurti neper debate televizive VV’ja veç po rritet… Vazhdoni te besoni…”, ka shkruar ai në profilin e tij në Facebook.

1 muaj më parë

nga NACIONALE

Pozhari: Krejt ish VV-istët që po e shajnë Kurtin e kanë veç një mllef, që dështuan t'ia marrin partinë

Analisti Xhevdet Pozhari ka thënë se të gjithë ata VV-istë që po e kritikojnë Kurtin e kanë vetëm një mllef.

Sipas tij, ky mllef ka të bëjë me faktin se nuk ia dolën t'ia marrin partinë.

Pra, sipas Pozharit, Kurti i vetëm, i mposhti të gjithë.

Në fund fare iu tha atyre që ta përtypin këtë fakt.

1 muaj më parë

nga NACIONALE

Kabashi kritikon militantët e VV-së: Grenell s'është zyrtar amerikan, person civil po

Gazetari Bekim Kabashi ka reaguar pas komenteve të shumta në drejtim të Grenellit, me këtë të fundit që në Beograd deklaroi se termi njohje duhet të hiqet nga dialogu.

Për më tepër, Grenell ka thënë se KFOR-i duhet të largohet nga Kosova.

Kabashi ndërkaq, përmes një postimi në rrjetin social "Facebook" ka thënë se janë mbledhur i madh e i vogël për ta cituar Grenellin.

Sipas tij, janë po ata të njëjtit që kur ua kujtojmë se çka ka deklaruar Kurti, arsyetohen me faktin se ai atëherë ka qenë në opozitë.

Më poshtë edhe postimi i plotë:

1 muaj më parë

nga NACIONALE

Pozhari: Ku e dini, ndoshta Kurti po e sjell njohjen nga Greqia?

Analisti Xhevdet Pozhari ka mbështetur kryeministrin Kurti sa i përket qëndrimit në Greqi.

Përmes një postimi në rrjetin social "Facebook", Pozhari ka thënë se ndoshta Kurti po punon për njohjen nga Greqia.

Tutje, ai ka thënë se një tjetër arsye për të mos u kritikuar është fakti se ai po qëndron atje me shpenzime të paguara.

"A e keni menduar se mund të ndërlidhet me njohjen e Kosovës nga Greqia dhe po lobon tek shtetet skeptike që janë pjesëmarrëse në tribunë? Veçanërisht në rrethanat kur diplomacia serbe është shumë agresive me lobingjet e saj.Plus buxhetit të shtetit kurrfarë dëmi nuk po i shkakton ngaqë shpenzimet i paska marr përsipër organizatori", ka shkruar ndër të tjerash ai.

Më poshtë edhe postimi i plotë.

1 muaj më parë

nga NACIONALE

Pozhari kritikon ministrat e Kurtit: Që katër ditë s’kanë punuar asgjë

Analisti Xhevdet Pozhari, i cili në të kaluarën është njohur për qëndrimet e tij pro VV-së, duket se kohëve të fundit ka ndryshuar qasje.

Ai në një postim në Facebook ka kritikuar ministrat e Qeverisë Kurti, të cilët sipas tij nuk po punojnë.

Pozhari ka “monitoruar” profilet në Facebook dhe postimet e ministrave të Qeverisë, nga ku ka pikasur se që katër ditë, përveç ministres Albulena Haxhiu dhe Arbërie Nagavci, të tjerët nuk kanë ndonjë aktivitet.

“Përveç Arbërijes dhe Albulenës, krejt ministrat e tjerë postimin e fundit e paskan pas për urimin e Bajramit. Pra, që 4 ditë kurgjo që shihet nuk paskan punu. Gratë tanaherë janë më të zonjat se burrat, por neve na vjen inat me e pranu”, ka shkruar ai.

1 muaj më parë

nga NACIONALE

Shasha: Tre liderët e Ballkanit të Hapur nuk e përkujtuan gjenocidin e Srebrenices

Drejtori i Institutit Epik, Demush Shasha, ka deklaruar se tre liderët e iniciativës rajonale Ballkani i Hapur nuk e kanë përkujtuar masakrën e Srebrenices.

Në profilin e tij në “Facebook”, ai ka shkruar mos përkujtimi i këtij gjenocidi nga kryeministri shqiptar Edi Rama, kryeministrit maqedonas Dimitar Kovaçevski dhe presidenti serb Aleksander Vuçiq tregon për një korrelacion misterioz.

“Ka një korrelacion misterioz. Tre liderë të Ballkanit që nuk kanë përkujtuar këtë javë gjenocidin e Srebrenices janë po ashtu tre liderë që janë anëtarë të Ballkanit të Hapur”, ka shkruar Shasha

1 muaj më parë

nga NACIONALE

Aida për ‘pushimin’ e gjatë të Kurtit në Greqi: As bijat n’t’pame s’po rrijnë më shumë se 2-3 ditë

Ish nënkryetarja e Kuvendit të Kosovës dhe ish nënkryetarja e Vetëvendosjes, Aida Dërguti, ka komentuar vizitën e gjatë të kryeministrit Albin Kurti në Greqi.

Komenti i saj ka natyrë sarkastike dhe merr elemente popullore për të përshkruar gjatësinë e vizitës së Kurtit.

“Tash as bijat n’t’pame nuk po rrijnë ma shumë se dy a tri ditë. Kanë ndryshu kohnat, vakti e han kashtën.” – ka thënë znj. Dërguti.

Më poshtë keni një tekst të përgatitur nga redaksia gjatë ditës së djeshme për vizitën e kryeministrit Kurti në Greqi.

1 muaj më parë

nga NACIONALE

Spahiu thotë se komuniteti më ekstremist në Kosovë janë ateistët, jep edhe një porosi

Analisti Nexhmedin Spahiu është kapur keq me komunitetin e ateistëve duke thënë se janë komuniteti më ekstremist në Kosovë.

Spahiu me anë të një dialogu mes një ateisti dhe myslimani ka treguar se bindjet fetare nuk duhet të tallen.

Në fund të shkrimi ai ka dhënë edhe një porosi.

Lexojeni shkrimin e plotë:

Komuniteti I ateistëve në Kosovë edhe pse shumë I vogël, më pak se gjysmë përqind (0.48%) sipas regjistrimit të vitit 2011, është komuniteti më ekstremist në Kosovë. Fyejnë e përqeshin të tjerët duke harruar se shkelin ligjin me të dyja këmbët. Një ditë një ateist ekstremist duke u tallur me fetë tha: "Merre me mendë, me miliona lopë ngordhin në Indi, e hindusë të uritur i lejojnë të ngordhin e nuk i presin për t"i ngrënë". Një mysliman normal iu përgjegj me ironi: "Merre me mendë, miliona minj, maca e qenër ngordhin në Kosovë e njerëzit e uritur në Kosovë, nuk I hanë ato por lejojnë të ngordhin.

POROSIA: Nuk bënë të tallesh me fenë e tjetrit. Ashtu sikur ty mund të mos duket normale ajo në çka tjetri beson apo nuk beson edhe tjetrit mund të mos I duket normale ajo në çfarë ti beson apo nuk beson.

1 muaj më parë

nga NACIONALE

Hoxha e akuzon Latifin se mban provime të premten për ta penguar faljen e Xhumasë, ky e quan gënjeshtar

Imami i Xhamisë së Madhe në Prishtinë, Bahri Sejdiu në Kanal10 ka thënë se profesori i Filozofisë, Blerim Latifi cakton mbajtjen e provimeve në orarin e njejtë me kohën e namazit të së premtës ose siç njihet me emrin “namazin e xhumasë”.

Latifi i është kundërpërgjigjur Sejdiut duke i thënë se ai po gënjenë dhe është një injorantë.

Latifi ka treguar edhe ditët e punës që ka në Universitetin e Prishtinës, duke lënë të kuptohet se ditën e premte nuk ka punë me studenta.

Lexojeni reagimin e plotë të Latifit:

Bahri Sejdiu, i thotë vetes imam, por nuk e ka hiç për dert që e gënjen hapur publikun në një studio televizive duke thënë se une "qëllimisht i mbaj provimet me studentë ditën e premte", gjoja për t'i penguar ata që duan të shkojnë në faljen e të premtes në xhami.

E para e punës, ne nuk kemi studentë me interesime të tilla, sepse tek ne studiohet mendimi kritik dhe pikëpamjet shkencore mbi botën, e jo dogmat dhe mitet e lashta të këtij injorantit Bahri Sejdiu.

E dyta, sa për informatë, ditët e mia të punës me studentë janë e marta, e mërkurja dhe e enjtja. Të premten gjithmonë e kam të lirë, sepse më duhet për përgatitjen e ligjëratave për javën e radhës. Ky është ritmi i punës time.

E treta, Kosova është vend europian, shtet sekular, dhe e premtja është ditë pune, ndërsa Prishtina nuk është Raka e Sirisë dhe kurrë s'ka për të qenë, edhe përkundër faktit se ashtu e duan injorantë dhe gënjeshtarë të tillë si ky Bahri Sejdiu.

1 muaj më parë

nga NACIONALE

Ish-këshilltari i Kurtit: Kqyrini fotot e NASA-s, ma gjeni Blerim Latifin

Në një status ironik, ish-këshilltari i kryeministrit Albin Kurti, Durim Berisha, ka komentuar mbi publikimet e Nasës për imazhet me ngjyra nga teleskopi hapsinorë.

Berisha thotë se në këto imazhe nuk po e gjenë profesorin e Filozofisë Blerim Latifi.

“Kçyrni në qito fotot e NASA-s ma gjeni Blerim Latifin, se unë s'po muj e gjej. Faleminderit për bashkëpunim!”, ka shkruar ai

1 muaj më parë

nga NACIONALE

Milazim Krasniqi: Të rinjët po ikin shkaku i izolimit, jetojnë në karantinë

Profesori universitar, Milazim Krasniqi mendon se të rinjët po e lëshojnë vendin për shkak të izolimit.

Siç thotë Krasniqi, të rinjët jetojnë “në karantinë”.

“Po duan ta shohin e ta jetojnë Evropën. E kanë të ndaluar lirinë e lëvizjes në kontinentin e vet. Jetojnë si në karantinë. Absurdi është se ata që na kanë ndihmuar ta fitojmë lirinë, na e kanë imponuar izolimin. Pra, nuk bëhet fjalë për refuzim ndaj Evropës. Bëhet fjalë për refuzimin e refuzimit të Evropës që t’i trajtojë si evropianë”, ka shkruar Krasniqi në Facebook.

1 muaj më parë

nga NACIONALE

Pyet Valon Syla: Çka po lyp Kurti në deti grek qe 1 javë?

Kryeministri i Kosovës, Albin Kurti po vazhdon qëndrimin e tij në Greqi që nga data 5 korrik.

Lidhur me këtë qëndrim mbi një javor të Kurtit në shtetin grek ka reaguar gazetari Valon Syla përmes një postimi në Facebook.

“Albin Kurti në Greqi po flet për një invazion të mundshëm në Kosovë nga Serbia, si pasoj e ndikimit rus dhe luftës në Ukrainë. Tash, rrjedh pyetja. Mbase qenka kaq rrezik, çka po lyp Kurti në deti grek qe 1 javë pra?”, ka shkruar Syla.

“Palaqo dhe Cirkus, apo shenja që s'është mirë në krye”, përfundon ai.

1 muaj më parë

nga NACIONALE

Ish-këshilltari i Kurtit e quan "mediokre" Vjosa Osmanin: Në një shtet normal, kurrë s'ish bo politikane

Ish-këshilltarit i Kurti, Durim Berisha, përmes një reagimi në Facebook e ka quajtur presidenten Osmani ‘medioker’. Ai ka thënë se në një shtet normal ajo nuk do të ishte kurrë as politikane e as në universitet, teksa ka sulmuar ashpër profesorin e Filozofisë, Blerim Latifi, duke thënë se të rinjtë po ikin shkaku i profesorëve si ai.

Postimi:

1 muaj më parë

nga NACIONALE

Smajljaj kritikon Latifin: Më e përballueshme është Lija e majmunit, se një ministër që ka zgjedhur të tallet me qytetarët

Analisti Avdi Smajljaj përmes një postimi në Facebook duke i’u referuar raportimit të Nacionales në lidhje me thirrjen e çuditshme të Ministrisë së Shendetësisë ku qytetarët këshillohen që të ulin numrin e partnerëve seksualë për t’iu shmangur Lisë së Majmunit.

Smajlaj ka thënë se më e përballueshme është Lija e Majmunit, sesa të kesh ministër të sektorit më të ndjeshëm e më të kushtueshëm për qytetarët."

1 muaj më parë

nga NACIONALE

Ironizon Smajljaj: Do të ishte alarmante për vendin sikur të iknin politikanët

Ikja e të rinjëve nga Kosova drejt vendeve perendimore, është njëra nga problemet më të diskutuara në opinionin publik.

Mirëpo, sipas analistit Avdi Smajljaj, “alarmante” do të ishte ika e politikanëve nga Kosova.

“Do të ishte alarmante për vendin sikur të iknin politikanët/et nga vendi, do ta merrnin vendin në qafë! Ikja e të rinjëve nuk është shqetësuese! Vendi pa të rinjët mundet, por pa politikanët mund të mbetet muhasere!”, shkruan ironikisht Smajljaj

1 muaj më parë

nga NACIONALE

“Martin Berishaj thotë fjalë për me ia harru vehementin e 600 mijë eurove nga GEN-i i Beogradit"

Analisti i politikës, Ilir Mirena, ka reaguar për shkrimin e Ambasadës së Kosovës në Kroaci të cilët përdorën një fjalë interesante për të përshkruar punën e kryediplomatës Donika Gërvalla.

Mirena ka thënë se ambasdori Martin Berishaj e ka përdorur me qëllim shprehjen për arsye të ikjes nga skandali financiar që i doli para disa muajve.

“Martin Berishaj me qellim perdore k’so shprehje me na e pshtjell e me ja harru vehementin e 600 mije Eurove qe i ka marr nga GEN’i i Beogradit…😊”, ka shkruar Mirena.

Ndryshe, ambasada ka cilësuar përfaqësimin që i ka bërë Gërvalla Kosovës së “vehement”, fjalë kjo që nuk ndodhet në fjalorin e gjuhës shqipe.

Nëse e përkthejmë nga gjuha angleze, kjo fjalë ka kuptimin si vijon: “të shfaqësh ndjenja të forta; të fuqishme, pasionante apo intenzive.”

1 muaj më parë

nga NACIONALE

Mirena: Duhesh me qenë në gjendje të rëndë psiqike me të mbetë Albin Kurti e vetmja shpresë

Analistit Ilir Mirena, përmes një postimi në Facebook, ka treguar se ky rrjet social i ka rekomanduar një profil facebooku me emrin "E vetmja Shpresë" ku në foto profili shihet kryeministri Albin Kurti.

“Valla bre shumë n’gjendje t’randë psiqike, fizike e sociale, duhesh me kanë për me t’mbet Albin Kurti e vetmja shpresë, (m’doli aty te rekomandimet), ka shkruar Mirena

1 muaj më parë

nga NACIONALE

Haliti pyet me ironi: A vjen ministri i Shëndetësisë për pushime në Kosovë?

Analisti i politikës, Afrim Haliti ka ironizuar me vizitat dhe qëndrimin e gjatë të ministrit të Shëndetësië, Rifat Latifi jashtë vendit.

Haliti me ironi ka pyetur se a do të kalojë pushimet në Kosovë ministri Latifi.

A e din dikush nëse ky ministri kosovar i shëndetësisë vjen verës për pushime në Kosovë a jo?”, ka shkruar ai.

Latifi ka ardhë nga Amerika për të shërbyer si ministër në Kosovë dhe ndaj tij ka kritika për shkak se shpeshherë është jashtë vendit.

1 muaj më parë

nga NACIONALE

Gjinovci ironizon me "Eid Mubarak": Çdoherë e kemi festuar me "Përhajër Bajrami"

Aktivisti i shoqërisë civile ka ironizuar me urimet për festën e Bajramit, me "Eid Mubarak".

Më tutje, ai shkroi si çdoherë është festuar "Përhajër Bajrami".

Më poshtë mund ta gjeni postimin e plotë:

Shih, shih, ani "Eid Mubarak" 😂
Pi kurshit more? Hon e don "Përhajr Bajrami" kena thonë
1 muaj më parë

nga NACIONALE

Latifi: Japonia ka ndihmuar Kosovën në shumë fusha, pa bërë reklamë, pa kushtëzime ideologjike

Pas vdekjes së ish-kryeministrit japonez Shinzo Abe, profesori Blerim Latifi ka shprehur reagimin e tij, duke thënë se vdekja e Shinzo Abe ishte lajmi më i madh në botë sot.

Latifi ka pohuar përmes një shkrimi në Facebook se Japonia e ka ndihmuar Kosovën në shumë mënyra që nga përfundimi i luftës, me ndihmën që thuhet se ka arritur në më shumë se 550 milionë dollarë.

Postimi:

1 muaj më parë

nga NACIONALE

Ridvan Berisha për fotografinë në Hagë të prindërve të Thaçit: Foto krenarie e lavdie

Ridvan Berisha, ish-moderator e gazetar në RTK, ka komentuar vizitën e prindërve të ish-presidentit Hashim Thaçi në Hagë.

Fotografinë e prindërve të Thaçit në Hagë e ka quajtur fotografi krenarie e lavdie.

“Foto krenarie, lavdie nga vizita që i bënë sot prindërit, birit të tyre, Hashimit”, shkroi ndër të tjera Berisha.

Postimi:

1 muaj më parë

nga NACIONALE

Haliti: E ardhmja e MPJ-së e ka emrin Nora Schwarz

Afrim Haliti: A erdhi dita të bindemi se Albini nuk është me Amerikën?

Opinionisti Afrim Haliti ka komentuar raportimet e mediave se Nora Schwarz, vajza e ministres së Punëve të Jashtme të Kosovës, Donika Gërvalla, ka kryer praktikën në këtë ministri.

Ai ka ironizuar me këtë veprim të kryediplomatës, duke thënë se e ardhmja e MPJ-së i takon vajës së saj.

“E ardhmja e MPJ-së e ka emrin Nora Schwarz”, ka shkruar ai në profilin e tij në “Facebook”.

1 muaj më parë

nga NACIONALE

Ironizon Olluri: Dështimi i Byrosë, e shpëton Martin Berishajn nga hetimit për 600 mijë eurot

Parim Olluri: Fat i keq për Kurtin, që një vit kryeministër nuk arriti ta prek tokën amerikane – prishtina ime

Analisti Parim Olluri, ka ironizuar në lidhje me mos-miratimin e Byrosë për Konfiskimin e Pasurisë së Paligjshme.

Olluri në facebook ka shkruar se kjo tash, e shpëton nga ndëshkimi ambasadorin Martin Berishaj, për 600 mijë eurot e dyshimta.

POSTIMI:

Shume lajm i keq mosmiratimi i Ligjit per Byrone e Konfiskimit e Pasurise se Pajustifikueshme.

Kjo e shpeton nga ndeshkimi Martin Berishajn qe i mori ne menyre te dyshimte 600 mije euro nga GEN Beograd.

1 muaj më parë

nga NACIONALE

Matoshi i thur lavde Konjufcës: E mbrojti shtetin ligjor

Haxhiu i reagon Halil Matoshit: Ofendimi ndaj Nagavcit thirrje për dhunë ndaj grave, mos e thirrni në TV - GazetaBlic

Analisti Halil Matoshi e ka lavdëruar rolin që po luan Glauk Konjufca në këto rrethana parlamentare, kur VV posedon një shumicë dominuese.

"Glauk Konjufca e ka kuptuar hilen e VV, që po kërkon hakmarrje politike përmes mekanizmave të shtetit. Konjufca e mbrojti shtetin ligjor kundrejt nji ligji antishtet", shkroi Matoshi në një postim në Facebook.

Ndërsa, më tutje, ai vazhdoi duke qartësuar rrugën të cilën duhet ndjekur nga opozita brenda parlamentit, nëse VV e voton një projekt-ligj të tillë.

"Opozita duhet me ia bâ të qartë shumicës në pushtet, se nëse votohet Byroja Shtetnore për Verifikimin dhe Konfiskimin e Pasunisë, pushtetit nuk kanë me iu votu Marrëveshjet Ndërkombëtare", përfundoi Matoshi, shpjegimin e tij.

Postimin e plotë mund ta gjeni më poshtë:

1 muaj më parë

nga NACIONALE

Eskalon imam Kalaja: Mos shprehni ngushëllime për Myftarajn se do të iu bllokojë

Imam Ahmed Kalaja - YouTube

Imami i njohur nga Tirana, Ahmet Kalaja ka reaguar në lidhje me lajmin e vdekjes së Kastriot Myftarajt, gazetarit të njohur për qëndrime në raport me Islamin.

Duke dënoncuar qëndrimet e Myftarajt, imami Kalaja eskalon në një qëndrim të rëndë jo human. Ai pretendon se e dinte se do të jetë shembull për tallësit e fesë.

Madje, Kalaja shkon aq larg sa që kërkon nga komentuesit e tij që asnjëri të mos komentoj ngushëllime, në shkrimin e tij në Facebook, se do ta pësoj një dënim të bllokimit nga ai.

"Ej se mos lutet ndonjëri për rahmet, apo na thotë ngushëllime se do pësojë, BLOCK!", shkruan Kalaja.

Postimin e plotë mund ta gjeni më poshtë:

1 muaj më parë

nga NACIONALE

Duhet të jesh i poshtër që ti gëzohesh vdekjes së dikujt

Imer Mushkolaj: Merkel i dha goditjen përfundimtare idesë së "Open Ballkan" - GazetaBlic

Gazetari Imer Mushkolaj ka reaguar në lidhje me lajmin për vdekjen e Kastriot Myftarajt dhe gëzimit që disa po shprehin për këtë lajm të kobshëm.

Sipas Mushkolajt, duhet të jesh i poshtër që ti gëzohesh vdekjes së dikujt.

"Duhesh me qenë fort i poshtër me iu gëzu vdekjes së dikujt, vetëm pse ai ose ajo nuk mendon si ti", shkroi Mushkolaj, në rrjetin shoqëror Facebook.

Postimin e plotë mund ta gjeni më poshtë:

1 muaj më parë

nga NACIONALE

Hyseni për Albulena Haxhiun: Komisioni i Venecias ta ka shkoklu ligjin, e del reciton n'Kuvend

Anëtari i PSD-së, Zgjim Hyseni ka thënë se ministrja e Drejtësisë, Albulena Haxhiu edhepse Komisioni i Venecias ka dhënë vërejtje për Projeklgjin për konfiskimin e pasurisë, sipas tij, ajo po vazhdon ta mbrojë.

“T'kane thane kqyr se s'jemi t'sigurte qe duhet me u ba kjo pune hic; masnej, nese nuk e ndryshon menyren e zgjedhjes se organeve bahet instrument kontrolli politik; masnej, rrezikon lirite dhe te drejtat e njeriut.”, ka thënë ai ndër të tjera.

Shkrimi i tij i plotë:

Marrja nuk e mbyt askend. Kete pune me se miri e dijne Albulena Haxhiu e Blerim Sallahu. Prandaj nuk frikesohen. Dreqin, nje pike inati profesional ta kishin!

I lexon verejtjet e Venecias edhe e merr vesh qe ta kane shkoklu ligjin. E ne te njejten kohe del reciton n'Kuvend tu thane e morem driten e gjelber per krijimin e Byrose. Shume larg ka shku puna...

T'kane thane kqyr se s'jemi t'sigurte qe duhet me u ba kjo pune hic; masnej, nese nuk e ndryshon menyren e zgjedhjes se organeve bahet instrument kontrolli politik; masnej, rrezikon lirite dhe te drejtat e njeriut.

Kryet perpjete! Rrnofte populli analfabet! Keshtu e duam! Keshtu na duhet!

1 muaj më parë

nga NACIONALE

Latifi: Komunikimi vulgar shqip në rrjetet shoqërore i ka rrënjët në traditën shqiptare

Blerim Latifi: Disa shqipfolës që flasin kundër Izraelit janë të indoktrinuar nga antisemitizmi titist - Ballkani.info

Analisti Blerim Latifi, nëpërmjet një postimi në Facebook ka kritikuar komunikimin shqip në rrjetet shoqërore, i cili dominohet nga sharjet dhe ofendimet.

"Faktet na tregojnë se kjo është një praktikë komunikative e rrënjosur prej kohësh në traditën e shqiptarëve", shkruan Latifi.

Ai duke tërhequr një krahasim me të folurën e shqiptarëve të Selanikut gjatë shekullit XIX, përfundon se një pjesë e këtyre problemeve janë të rrënjosur thellësisht në traditë.

"Sot romantikët dhe nostalgjikët e ndryshëm janë të prirur ta idealizojnë dhe glorifikojnë traditën, por kur i shohim gjërat me syrin e realistit, atëherë e kuptojmë se një pjesë e konsiderueshme e problemeve të cilat na e komplikojnë sot jetën, i kanë rrënjët pikërisht në vetë traditën", pohon Latifi.

Postimin e plotë mund ta gjeni më poshtë:

1 muaj më parë

nga NACIONALE

Mirena ironizon me aksionet anti-drogë të policisë

Ilir Mirena tallet me VV-në: Pse Listës Guxo nuk ia punësuat ndonjë militant në KEK? - Gazeta Express

Ilir Mirena ironizon me aksionet anti-drogë të policisë. Sipas tij, duke pasur parasysh atë që është konfiskuar, që është e pakët, vështirë se bëhet fjalë për ndonjë luftim serioz të krimit.

“Dje nje aksion i madh antidroge qenka zhvillu ne Kaçanik. Po thuhet qe ky operacion shenon edhe fundin e Kartelit te Kaçanikut. Gjate ketij operacioni qenkan sekuestru 160 Euro, telefon mobil, dhe nje Golf 4’sh… O havera, mos e keni arrestu tuj shku n’pune far fasaderi a moleri a?” shkroi Mirena në rrjetin shoqëror në Facebook.

Më poshtë mund të gjeni statusin e plotë:

1 muaj më parë

nga NACIONALE

Mirena: Lajmin e përcakton lexuesi - mediat nuk janë institucione edukative ose qendra të moralit

Ilir Mirena, një argat i shitur për një grusht parash, po na shet moral! - Bota Sot

Analisti Ilir Mirena ka kritikuar disa kolegë të tij gazetarë të cilët ai thotë se pretendojnë të japin leksione të tjerëve së çka është lajm ose jo.

"Qesharake dhe pretencioze m'duket tendenca e shume kolegeve dhe mediave qe pretendojne ne profesionalizem per me ju dhane leksione te tjereve se çfare perben lajm dhe çfare nuk eshte lajm per t'u publikuar", shkroi Mirena.

Në pikëpamje të Mirenës, lajm është çdo gjë që iu intereson njerëzve ose lexuesve. Kësisoj sipas tij, "mediat nuk janë, as kurrë s'kane qenë, institucione edukative a qendra të moralit dhe virtyteve".

1 muaj më parë

nga NACIONALE

Olluri ironizon me Bajqinofcin: Sot Mefi është në Mitrovicë të Veriut duke e kërku Radojçiqin

Parim Olluri për situatën në veri të vendit: U poshtërua Njësia Speciale eKosovës - Periskopi

Analisti Parim Olluri ka ironizuar me deklarimin e deputetit Myfail Bajqinofci, në lidhje me Milan Radojçiqin.

Olluri tha se deputeti Bajqinofci është në qytetin e Mitrovicës së Veriut, në kërkim të Radojçiqit.

"Sot Mefi po dilke kah qyteti i Mitrovices se Veriut. Me kqyre mos po shfaqet rastesisht Millan Radojçiqi. Edhe me rrehe shpulla gojes", shkroi Olluri, në formë ironie.

Postimin e plotë mund ta gjeni më poshtë:

1 muaj më parë

nga NACIONALE

Agjencia për Informim dhe Privatësi nëpërmjet një njoftimi të shpërndarë në rrjetin shoqëror Facebook, ka rekomanduar mos publikimin e të dhënave personale të veteranëve të UÇK-së.

"Agjencia për Informim dhe Privatësi u bënë thirrje të gjitha institucioneve, mediave të shkruara dhe elektronike dhe qytetarëve të mos publikojnë lista me të dhënat personale të Veteranëve të Ushtrisë Çlirimtare të Kosovës, deri në vendimin përfundimtar që nxjerrë nga organet e Drejtësisë", pohohet në njoftimin e tyre.

"Agjencia, Agjencia për Informim dhe Privatësi ,si autoriteti i vetëm i mandatar me Ligjin Nr.06/L-082 për Mbrojtjen e të Dhënave Personale për mbikëqyrjen e legjitimitetit të përpunimit të të dhënave personale, konstaton se publikimi i listave të cilat përmbajnë të dhëna personale që e identifikojnë subjektin e të dhënave në këtë fazë, pa pasur një vendim përfundimtar të organeve të drejtësisë, përbën shkelje të Ligjit për Mbrojtjen e të Dhënave Personale", shkruhej më tutje në njofimin e AIP.

Më poshtë mund ta gjeni postimin e plotë:

1 muaj më parë

nga NACIONALE

Ministri Latifi shpenzon 11 mijë euro në tepihë, Smajljaj: Presim me padurim zgjedhjet e ardhshme

May be an image of one or more people and glasses

Analisti Avdi Smajljaj ka ironizuar me lajmin se ministri Latifi ka shpenzuar 11 mijë euro në tepiha.

"z.Ministër, a ka mundësi ne votuesit e juaj të marrim pjesë në vendimmarrjen për përcaktimin e ngjyrave të tepijave?" pyeti ironikisht Smajljaj.

Duke parë këtë vendimarrje, Smajljaj ka thënë se është në pritje të zgjedhjeve të ardhshme.

"Presim me padurim zgjedhjet e ardhshme", përfundoi shkrimin Smajljaj.

1 muaj më parë

nga NACIONALE

Përkujton të rënët në betejën e Loxhës

Ish-kryeministri Avdullah Hoti, nëpërmjet një postimi në Facebook ka kujtuar të rënët në betejën e Loxhës.

Në postimin e tij, ai kujtoi Rrustem Bruqin, Lumni Surdullin dhe Enver Alajn - të tre të rënë dëshmorë në këtë betejë.

Postimin e plotë mund ta gjeni më poshtë:

1 muaj më parë

nga NACIONALE

Latifi: Videoja e Radojçiqit është kërcënim më shumë për serbët e veriut se për Kosovën

Analisti i politikës, Blerim Latifi, ka thënë paraqitja e Milan Radojçiq më shumë është rrezik për serbet e veriut se për Kosovën.

Ai thotë se Radojçiq dikur endej lirë në Kosovë dhe institucione teksa tani kjo gjë ka ndryshuar.

Shkrimi i tij i plotë:

Dikur Milan Radojçiq endej në mënyrë krejt të lirë nëpër Kosovë. Madje hynte edhe në institucionet e saj. Sot ka ardhë puna që del sipër maleve në Veri, bën video si një kaçak dhe porsi kaçak zhduket përsëri. Videoja e tij e djeshme më shumë se kërcënim për Kosovën, është kërcënim për serbët e veriut që të mos guxojnë të tentojnë të dalin nga vija e Beogradit.

“Lista e zezë e amerikanëve”, në fakt, është listë e bardhë për njerëzit që duan të bëjnë jetë normale, pa frikën e banditëve të veshur me pushtet politik dhe ekonomik. Si e tillë kjo listë është mirë të zgjerohet edhe më tutje. Sepse banditokracia ka rrënjë të thella dhe të shumëfishta këndej pari.

1 muaj më parë

nga NACIONALE

Hoxha: Lejimi i serbëve për regjistrimin e veturave pa dogana, interes shtetëror

Analisti politik Fadil Hoxha ka përkrahur vendimin e Qeverisë për të lejuar serbët e Kosovës që t’i regjistrojnë veturat e tyre pa doganë.

Në profilin e tij në “Facebook”, ai ka shkruar se ky vendim nuk është skandal qysh po konsiderohet nga shumë opinionit.

Sipas tij, ky veprim i qeverisë është në interes të shtetit të Kosovës.

Vendimi i qeverise së Kosovës për regjistrimin e veturave të serbëve në veri të Kosovës me tabela KM, PR etj. nuk përbën aspak skandal por është në interes të shtetit të Kosovës. Është një nga veprimet jopopulliste të një kryeministri popullist. Kur kryeministri Kurti bën veprime që janë në interes të shtetit ne duhet ta përkrahim. E dimë që regjistrimi i atyre veturave mund të mos jetë në përputhje të plotë me ligjet e Kosovës por qëllimi është i mirë - qytetarët serbë pas kësaj do të jenë në harmoni të plotë me ligjet e shtetit të Kosovës dhe prandaj edhe po shprehet një nervozë e madhe në Serbi”, ka shkruar Hoxha.

1 muaj më parë

nga NACIONALE

Ilir Mirena ironizon: Tregon si mund t’i shpëtoni 5 mijë euro, falë qeverisë Kurti

Ilir Mirena tallet me VV-në: Pse Listës Guxo nuk ia punësuat ndonjë militant në KEK? - Gazeta Express

Analisti Ilir Mirena ka ironizuar me vendimin e qeverisë Kurti, në lidhje me targat RKS për serbët e Kosovës.

Mirena ka treguar se si mund t’i shpëtojnë qytetarët 5 mijë euro.

POSTIMI:

Mundesi e mire me marr njeri far kerri pa dogane. E gjen nje serb te Graçanices, e blen kerrin ne emer te tij, pastaj e kthen RKS, edhe qe i pshtove 5 mije euro…

Krejt kjo fale Qeverise se Albin Kurtit…

1 muaj më parë

nga NACIONALE

Valon Syla me thirrje ndaj mërgimtarëve: Mos i postoni fotografitë e vjetshit të detit, tash në Facebook

Analisti Valon Syla, përmes një postimi në Facebook, ka tallur edhe një herë mërgimtarët, duke u kërkuar që të mos postojnë foto në Facebook nga pushimet që i përkasin viteve të kaluara.

“Hej gërrnaça, mos i postoni fotografitë e vjetshit të detit, tash në Facebook”, tha Syla me ironi.

Kujtojmë që me termin "gërrnaça", Syla u referohet qytetarëve nga Kosova që jetojnë në diasporë.

Postimi:

1 muaj më parë

nga NACIONALE

Latifi ironizon me vendimin e qeverisë: Romakët kanë harruar, popullit i duhet edhe ujë

Blerim Latifi reagon pas emërimit të Jasharit në krye të FSK-së | Paparaci

Analisti Blerim Latifi ka reaguar në lidhje me vendimin e qeverisë për t'i obliguar kafiteritë që të shërbejnë ujë për qytetarët

"Sundimtarët romakë e kishin një formulë të famshme për të mirëmbajtur disponimin e mirë të popullit: Bukë dhe lojëra popullit!" shkroi Latifi, në një postim në Facebook.

"Kanë harruar të shtojnë: Edhe ujë popullit!" shkroi më tutje Latifi.

Postimin e plotë mund ta gjeni më poshtë:

1 muaj më parë

nga NACIONALE

Syla: Edi Rama po zbulon naftë, Vetëvendosja e zbuloi ujin e ftohtë

Analisti Valon Syla ka ironizuar me vendimin e Qeverisë së Kosovës, i cili i obligon lokalet e gastronomisë që t’i shërbejnë me ujë qytetarë.

Në profilin e tij në “Facebook”, ai ka shkruar se në kohën kur Edi Rama në Shqipëri po pret zbulime të gazit dhe naftës, qeveria e LV-së në Kosovë po e zbulon ujin e ftohtë.

“Edi Rama në Shqipëri po pret zbulime të gazit dhe naftës. Te na Vetëvendosja e zbuloi ujin e ftohtë. Nginu VV. Qe e paskan qitë edhe cisternën me ujë në sheh. Shumë të poshtër. Na ka hongër dreqi.”, ka shkruar ai.

1 muaj më parë

nga NACIONALE

Ibrahimi për mbeturinat: Mendova mos është ndonjë instalacion - turp e papërgjegjësi në kryeqytet

Analisti Ilir Ibrahimi është shprehur i mllefosur me mbeturinat në Prishtinë.

Ai ka publikuar një foto në të cilën shihet se në nuk janë pastruar pikat e grumbullimit të mbeturinave.

Bile, Ibrahimi thotë se, për pak ka menduar se është ndonjë instalacion artistik.

Reagimi i z. Ibrahimi:

Këto pamje sot I pashë në të paktën 4 vende në pjesë qëndrore të kryeqytetit.

Një herë mendova mos është ndonjë instalacion për përgaditje për mysafirët e Manifesta 🥲🥲🥲

Por jo, ky është vetëm turp e papërgjegjësi në kryeqytet.

1 muaj më parë

nga NACIONALE

Pozhari: Juve që nuk iu pihet uji pa pare, mundeni me pagu

Analisti, Xhevdet Pozhari, përmes një postimi në Fa

Facebook, ka shkruar rreth vendimit të qeverisë që i obligon gastronomët të shërbejnë ujë nga rubineti në rast se furnizohen nga ujësjellsi publik.

Pozhari ka kritikuar ata që “po tallen” me vendimin e qeverisë.

“Juve që nuk ju pihet ujë pa pare, shlirë edhe mundeni me e pagu! Ama do që po tallen me këtë vendim, deri dje nuk kanë mujt mu ngi me burek. Jogurtin lluks e kanë pas, e tash jo uji pa pare, skandaloze”, ka shkruar Pozhari.

1 muaj më parë

nga NACIONALE

Olluri ironizon me Qeverinë Kurti: A mundeni me i detyru furrat e bukës me pasë pitalka edhe pas Ramazanit

Analisti Parim Olluri ka ironizuar me vendimin e Qeverisë së Kosovës për çështjen e obligimit të lokaleve të gastronomisë për të shërbyer ujin për konsumatorët.

Ollur ka shkruar nëse mundet Qeveria t’i detyrojë furrat e bukës të shërbejnë pitalka edhe pas muajit të Ramazanit.

Postimi i plotë:

1 muaj më parë

nga NACIONALE

Vendimi për shërbimin e ujit nga çezmja, Kllokoqi: E pranojmë vendimin e qeverisë për hirë të qytetarëve

Kryetari i Shoqatës së Gastronomëve të Kosovës, Petrit Kllokoqi, ka reaguar pas vendimit të Qeverisë së Kosovës që detyron bizneset që t'u shërbejnë konsumatorëve ujin nga rubineti, si dhe të monitorojnë cilësinë e ujit të dedikuar për konsum.

Ai tha se e pranojnë vendimin e tyre për hir të qytetarëve, ndonëse qeveria nuk ka në uljen e TVSH-së siç u kishte premtuar.

Postimi:

1 muaj më parë

nga NACIONALE

Vendimi për shërbimin e ujit nga çezmja, Syla: Kjo logjikë qeverisëse është kundër tregut të lirë

Gazetari Valon Syla ka vazhduar kundërshinë e tij për vendimin e qeverisë i cili i obligon lokalet e gastronomis që të shërbejnë ujë nga çezmja.

Sipas tij, logjika qeverisëse e Albin Kurtit, është kundër tregut të lirë, konkurencës e sidomos kundër pronës private dhe lirisë mbi të.

“Të pakta kanë qenë lokalet që skanë shërby ujë, por këtë e rregullon vet tregu se njerzit që pinë ujë të ujësjellsit nuk shkojnë më në ato vende, por shkojnë dhe shërbehen në lokalet ku shërbehet ky ujë”, ka shkrur Syla.

Sipas tij, lokalet gastronomike janë prona private dhe si të tilla duhet të jenë sovrane në përcaktimin e shërbimeve.

“Çmimet, shërbimi, tipi i punës i mbyllur ose me derë të hapur, përdorimi i WC've të tyre nga çdo kalimtar rasti, është krejt vendim personal i pronarit, i cili është sovran në pronën e vet”, shkruan Syla ndër tjerash.

1 muaj më parë

nga NACIONALE

Vendimi për shërbimin e ujit nga çezmja, Syla: Kjo logjikë qeverisëse është kundër tregut të lirë

Analisti Valon Syla, përmes një postimi në Facebook, ka kritikuar vendimet e Qeverisë Kurti, duke iu referuar vendimit të sotëm lidhur me obligimin e shërbimit të ujit ndaj qytetarëve.

Syla tha se me këtë logjikë qeverisëse Kurti po vepron kundër tregut të lirë, konkurrencës dhe pronës private.

“Logjika qeverisëse e Albin Kurtit qe me udhëzime administrative dhe vendime qeveritare me diktu sektorin privat si ky rasti me ujin në gastronomi, është kundër tregut të lirë, kobkurencës e sidomos kundër pronës private. Të pakta kanë qenë lokalet që skanë shërby ujë, por këtë e rregullon vet tregu se njerzit që pinë ujë të ujsjellsit nuk shkojnë më në ato vende, por shkojnë dhe shërbehen në lokalet ku shërbehet”, ka thënë mes tjerash Syla.

Postimi i Plotë:

1 muaj më parë

nga NACIONALE

Ish-këshilltari i Kurtit: Çare s'e ka presidentja Osmani pa e emëru kryeprokurorin

Gjykata Kushtetuese e Republikës së Kosovës ka hedhur poshtë ankesat e dy kandidatëve për Kryeprokuror të Shtetit.

Këtë e konfirmoi vetë institucioni më i lartë juridik përmes një komunikate të publikuar në sajtin zyrtar.

E ish-Këshilltar Ligjor në Kushtetuese, Durim Berisha, përmes një postimi në Facebook, ka thënë se Kushtetuesja e paska lënë në duar të presidentes emerimin e Kryeprokurorit të Shtetit.

“Gjykata Kushtetuese e paska kthyer topin te Presidentja në lidhje me emërimin e Kryeprokurorit të Shtetit”, shkroi Berisha.

“Në një gjuhë jokushtetuese do thonim, çare veç me vdekë edhe me e emëru Blerim Isufajn në pozitën e Kryeprokurorit të Shtetit”, përfundoi Berisha.

1 muaj më parë

nga NACIONALE

Deputetja e VV-së, Fitore Pacolli, ka treguar i njëjti vendim i Qeverisë së Kosovës për shërbimin e ujit të rubinetit është marrë nga Franca në janar të vitit 2022.

Nga janari 2022 Franca ka obliguar me ligj të gjitha lokalet e gastronomisë të ofrojnë ujë nga çezma. Këtë për dy arsye qasje në ujë të pijes për të gjithë dhe më pak mbeturina nga uji i ambalazhuar. E në Kosovë lokalet e gastronomisë obligohen ta bëjnë të njëjtën duke filluar nga sot.

Ujë për të gjithë!

Qeveria e Kosovës”, shkroi Pacolli në Facebook.

Postimi:

1 muaj më parë

nga NACIONALE

Avokati: Kurti nuk ka kompetenca që të lirojë serbët dhe askënd nga pagesa e doganës dhe kontrollimit teknik

Avokati Xhevdet Smakiqi ka kundërshtuar vendimin e kryeministrit Albin Kurti për lirimin e serbëve nga pagesa e doganës dhe kontrollit teknik të automjeteve me regjistrimin RKS.

Smakiqi ka thënë se Kurti nuk ka kompetenca ligjore që të bëjë këtë lirim.

Më tej, ai ka thënë se videon e Kurtit ku bën thirrje ndaj serbëve duhet dërguar në Gjykatë Kushtetuese dhe në Prokurorinë Speciale.

Shkrimi i plotë i tij:

Albin Anarkisti!

Lirimi i serbëve nga pagesa e doganes dhe kontrollimi teknik i automjeteve me rastin e regjistrimit në RKS, ka mundur te bëhet vetem me nje ligj aministie nga Kuvendi i Kosovës me një afat ta zëmë 12 muaj apo 24 muaj.

Ndryshe Albin Kurti nuk ka kompentencë ligjore te liroi nga pagesa e doganes dhe kontrollimi teknik asnjë pronarë te asnjë automjeti në Republiken e Kosoves.

A ka more opozitë kjo Kosovë, videon e Albin Kurtit duhet me dergu ne Gjykate Kushtetuese dhe Prokurorinë Speciale te Kosoves?

Ky njëri po e sheh veten si Sinan Hasani apo Ali Shukria kur favorizonin partizanët përballë ushtarëve te Ballit Kombëtar dhe te Shaban Polluzhes.

1 muaj më parë

nga NACIONALE

Këshilltari i Redzepit-Tahirit: Ndoshta haxhi Xhafë t'i lanë ofshamet e mija

Këshilltari i ministres për Kthim dhe Komunitete Emilja Redzepit, Fatlum Sadiku, përmes një statusi në Facebook, ka “shfryrë” ndaj ish-kryatarit të Komunës së Vushtrrisë, Xhafer Tahiri. Sipas tij, ishte Tahiri i cili e kishte lënë gati katër vite papunë.

“Nashta haxhi ti lan ofshamat e mija Xhafë të gati 4 vjetëve papunësi. Nuk m'lejshe as mu u afru te zyrja jote”, ka shkruar Sadiku

1 muaj më parë

nga NACIONALE

Syla: Kurti kur ta kqyr vetën në pasqyre, e sheh si përmendore

Gazetari Valon Syla, përmes një statusi të huazuar në Facebook, ironikisht ka shkruar se “Albin Kurti kur ta kqyr vetën në pasqyre, e sheh vetën në si bronz përmendore”

Sipas Sylës, nëse Kosova do të ishtë një vend normal, kryeministri Kurti do të punonte në termocentral.

“Të kish qenë Kosova normal, Albin Kurti kish punu në Kosova A, edhe mas shumti shef i sindikatës së puntorëve kish mbërri me u bo”, ka shkruar Syla

1 muaj më parë

nga NACIONALE

Kelmendi: Në atë moment kur çohet dorë në mbrojtësit e shtetit, fillon shkatërrimi i shtetit

Adriatik Kelmendi ka reaguar për rastin në Skënderaj, ku në orët e para të së dielës u plagosën dy policë.

Përmes një postimi në rrjetin social "Facebook", Kelmendi tha se në atë moment që çodhet dorë në mbrojtësit e shtetit, në atë moment fillon edhe shkatërrimi i shtetit.

Tutje ai shtoi se në shtetin e së drejtës nuk do duhej të kishte të paprekshëm.

Më poshtë edhe postimi i plotë:

1 muaj më parë

nga NACIONALE

Latifi:”Foto e mirë e Kurtit, llajka sa të duash – realiteti krejt ndryshe”

Analisti politik Blerim Latifi ka shkruar në Facebook, pas fotografisë së publikuar nga kryeministri Kurti, ku kë i fundit shihet në një kombanjë.

Ai ka krahasuar Kurtin me kryeministrat e mëparshëm, duke shtuar se këto fotografi të mira, nuk e paraqesin gjendjen reale në terren

Postimi i plotë i Latifit:

Kurti e paska vazhduar traditën e kryeministrave para tij, duke hipur në kombanjë.

Fotografi e mirë.Llajka sa të duash.

Por përtej fotografisë, realiteti është krejt ndryshe. Edhe pse Kosova ka mjaft tokë të punueshme, importi i grurit vazhdon të jetë shumë i lartë. Punimi i tokës ka vite që është kthyer në një veprimtari të nënçmuar tek ne. Mjafton të endesh pak nëpër fshatrat e Kosovës për t'i parë djerrinat që rriten nga viti në vit.Shumica e kanë mendjen ose të blejnë një banesë në katastrofën urbanistike të Fushë Kosovës ose të dalin jashtë.

1 muaj më parë

nga NACIONALE

Kusari:”Pse nuk po guxoni me përmend emrin e Nuredin Lushtakut”

Juristja Flutura Kusari, ka reaguar pas ngjarjes së mbrëmshme në Skenderajm, ku mbetën të plagosur dy zyrtarë policorë.

Ajo ka thënë se në mbrojtje të policisë, po dalin shumë njerëz, por sipas saj “gati kerkush s’po guxon me përmend emrin e Nuredin Lushtakut”

Reagimi i plotë i Kusarit:

“Pse ne reagimet ne mbrojtje te policise gati kerkush s'po guxon me permend emrin e Nuredinit Lushtakut?

Po me intereson me analizu kete dukuri prej prespektives se lirise se shprehjes.” ka shkruar Kusari në Facebook.

1 muaj më parë

nga NACIONALE

Miftaraj: Sulmi ndaj policit është sulm ndaj shtetit

Ehat Miftaraj nga IKD ka komentuar sulmin ndaj dy policëve në Skënderaj, ku dyshohet se është përfshirë edhe ish-nënkryetari Nuredin Lushtaku.

Miftaraj ka thënë se sulmi ndaj policëve është sulm ndaj shtetit dhe për këtë shteti nuk duhet të bëjë kompromis me askënd.

Më tej, ai thotë se edhe policët gabojnë por nuk duhet sulmuar.

Shkrimi i plotë i Miftaraj:

Policia është e Republikës së Kosovës, e qytetarëve të Republikës së Kosovës. Policia është reaguesi i parë për të ofruar dhe siguruar rend dhe qetësi.

Rregulli numër 1, për çdo prind do të duhej të edukonte fëmijën për të respektuar dhe bindur urdhërave të policisë.

Edhe policia mund të gabojnë, por reagimi duhet të jetë permes ankeses ne rruge ligjore, e asnjehere sulmi.

Sulmi ndaj policit eshte sulm ndaj shtetit. Shteti nuk duhet te beje kompromis me askend kur behet cak i sulmit. Kur mbrohet polici, prokurori, gjykatesi, zyrtari publik, mbrohet shteti.

1 muaj më parë

nga NACIONALE

Cakolli: Duhet të marrë fund koha kur dikush guxon t'i sulmojë policët

Eugen Cakolli nga Instituti Demokratik i Kosovës (KDI) ka reaguar me rastin e plagosjes së policëve në Skenderaj duke thënë se kur sulmohet policia atëherë është sulmuar shtetit.

Ai ka thënë se kjo kohe duhet të marrë fund.

Shkrimi i plotë i z. Cakolli:

Kur sulmohet policia, sulmohen bazamentet e shtetit. Dhe, cenohet monopoli i dhunës fizike legjitime, që e ka vetëm shteti, e askush tjetër.

Duhet të marrë fund një herë e përgjithmonë koha kur dikush guxon veç të mendojë t'a prekë një polic, se lerë më shumë. E kjo vlen sidomos kur sulmuesit janë zyrtarët e lartë publik e politik, apo familjarët e tyre.

1 muaj më parë

nga NACIONALE

Zogiani i VV-së për Nuredin Lushtakun: Gjenerali bën një betejë... me policinë e Kosovës

Anëtari i Vetëvendosjes, Avni Zogiani ka ironizuar me ish-nënkryetarin e Skenderajt, Nuredin Lushtaku i cili raportohet se është përfshirë në plagosjen e dy policëve mbrëmë pas mesnate.

Zogiani ka shkruar se Lushtaku më në fund ka bërë një betejë me Policinë e Kosovës.

Me ne fund gjenerali ben nje beteje... me policine e Kosoves!”, ka shkruar ai.

1 muaj më parë

nga NACIONALE

Murati duhet të dorëhiqet - nëse nuk dorëhiqet, ai duhet shkarkuar

<b>Kuçi:</b> Murati duhet të dorëhiqet - nëse nuk dorëhiqet, ai duhet shkarkuar

Aktivistja e Partisë Social Demokrate, Natyra Kuçi ka komentuar kërkimfaljen e ministrit Hekuran Murati - sipas saj, nuk duhet të pranohet ky akt i Muratit, meqë "ai nuk ka lënë hapësirë për spekulim".

"Hekuran Murati nuk ka lënë hapësirë për spekulim. Sa s'ishte ministër përbuzte veteranët. Kur u bë ministër po dëshiron t'i lë nën pagë minimale, nën një shumë me të cilën ashtu kështu mezi mbijeton", shkroi Kuçi në llogarinë e saj në Facebook.

"Ky ministër duhet të dorëhiqet. Nëse nuk dorëhiqet, duhet të shkarkohet. Kjo është kërkimfalja e vërtetë", përfundoi Kuçi shkrimin e saj.

Postimin e plotë mund ta gjeni më poshtë:

1 muaj më parë

nga NACIONALE

A ikët jashtë o populli i Albin Kurtit?

Valon Syla: Kosovarëve ju ka hi një dyshim se mos Amerika po do me na e 'ngul' – LAJME365

Analisti Valon Syla përmes një postimi ka komentuar raportimet e fundit të largimit të popullsisë nga Kosova.

"A e lëshoi Kosovën sot najkush? A ikët jashtë o populli i Albin Kurtit?", pyet Syla ironikisht.

Më poshtë ai konstatoi një prirje të gjerë e këtij popullit për të ikur nga Kosova, apo siç e quan ai për tu bërë diasporë.

"1 popull do me u bo diasporë, e si të ikin jashtë ta bojnë, ju këtu në Kosovë s'po dini kurgjo, na atje kemi rregull, s'len gjermoni kështu. Krejt harrojnë që pardje janë ikë prej këtij vendi, e tash i kthehen si turista që e dojnë Kosovën ma shumë se na që kemi vendos me nejt" përfundoi Syla shkrimin e tij.

Postimin e plotë mund ta gjeni më poshtë:

A e lëshoi Kosovën sot najkush? A ikët jashtë O poplli i Albin Kurtit. Gjysma ëndërr e kish pas mu bo gërrnaç, bre dreqi ju honkt.
1 popull do me u bo diasporë, e si të ikin jashtë ta bojnë, ju këtu në Kosovë s'po dini kurgjo, na atje kemi rregull, s'len gjermoni kështu. Krejt harrojnë që pardje janë ikë prej këtij vendi, e tash i kthehen si turista që e dojnë Kosovën ma shumë se na që kemi vendos me nejt.
Interesant jemi kështu. Material për studim.
1 muaj më parë

nga NACIONALE

Hoxhaj: Militantët e pushtetit sot qenkan në ekstazë

 Hoxhaj: Përparimi i Kosovës në teknologji të informacionit s’është i rastësishëm

Analisti politike Fadil Hoxhaj ka kritikuar militantët e pushtete, të cilën po krenohem me një fotografi që ambasadori amerikan në Kosovë e ka bërë me presidenten dhe kryeministrin e Kosovës.

Në profilin e tij në “Facebook”, ai ka shkruar se fotografitë e ish-presidentëve dhe ish-kryeministrave atyre nuk iu bënin përshtypje.

“Militantët e pushtetit në Kosovë sot qenkan në ekstazë sepse, merreni me mend, ambasadori amerikan paska bërë një selfie me kryeministrin Kurti dhe presidenten Osmani! Ata të pushteteve te kaluara takoheshin me presidentët amerikanë e nuk bëhej e madhe ajo çështje. Sa poshtë ka ra katuni, është njëfarë shprehje e vjetër”, ka shkruar ai.

1 muaj më parë

nga NACIONALE

Olluri paramendon një bisedë Rama – Zogaj: A të bën trotineti për spital?

<b></b> Olluri paramendon një bisedë Rama – Zogaj: A të bën trotineti për spital?

Pas aksidenteve të shpeshta me trotineta elektrikë, analisti Parim Olluri ka ironizuar me komunën e Prishtinës.

Ai ka paramenduar një bisedë që kryetari Përparim Rama e ka bërë me vartësin e tij, nënkryetarin Alban Zogaj.

POSTIMI:

Podujeva i ka ndaluar trotinetet neper shesh. Respekt per kete vendim.

Prishtina ende jo.

Me gjase, Perparim Rama i ka thene Alban Zogajt: A te ban trotineti per spital?

Zogaj: Se di

Rama: A e testojme nja tre muaj? Eksperiment neper shesh.

Zogaj: Shume ide e mire. Shkojme me eksperimentin e ri ne Prishtinen e Perjetimeve

1 muaj më parë

nga NACIONALE

Në këtë hapësirë mund t'i lexoni të gjitha reagimet në rrjete sociale.

Lajme të ngjashme