AP: Vuçiq paralajmëron se Serbia mund të 'lihet anash' shkaku i Kosovës - NACIONALE

AP: Vuçiq paralajmëron se Serbia mund të 'lihet anash' shkaku i Kosovës

1 muaj më parë

nga Flakon Demaku

Presidenti i Serbisë, Aleksandër Vuçiq, paralajmëroi gjatë një sesioni kaotik parlamentar të enjten se nëse refuzon një plan perëndimor për normalizimin e marrëdhënieve me Kosovën, kombi ballkanik mund të bëhet një shtet "i injoruar" evropian.

Kaosi i shkaktuar në Serbi rreth konfliktit për Kosovën tërhoqi vëmendjen e amerikanes "The Associated Press”. Mediumi prestigjioz shkruan për përplasjen që presidenti serb Aleksandar Vuçiq pati me nacionalistët e djathtë dhe paralajmërimin e tij se Serbia mund të kthehet në një shtet nuk mund të lihet mënjanë nga Evropa nëse nuk pranohet plani evropian.

"Presidenti populist i Serbisë paralajmëroi gjatë një sesioni kaotik parlamentar të enjten se shteti ballkanik mund të bëhet një shtet "i lënë anash" evropian nëse refuzon një plan perëndimor për normalizimin e marrëdhënieve me Kosovën. Presidenti Aleksandar Vuçiq u përball me një pritje armiqësore nga opozita e krahut të djathtë, e cila i kërkoi parlamentit të refuzonte planin dhe e akuzoi atë për tradhti ndaj Serbisë. Plani nuk është bërë publik zyrtarisht, por Vuçiq tha se ai përcakton se Serbia nuk do të kundërshtojë përfshirjen e Kosovës në organizatat ndërkombëtare, duke përfshirë Kombet e Bashkuara, megjithëse nuk do të duhet të njohë zyrtarisht shtetësinë e saj." - shkruan AP.

Më tej, AP ka shkruar për përplasjet në parlamentin serb, ku nacionalistët e djathtë iu drejtuan Vuçiqit me fjalët “Tradhti, tradhti” dhe “Nuk do të heqim dorë nga Kosova” dhe kërkuan dorëheqjen e Vuçiqit.

"Seanca përfshinte shtyrje dhe shtytje, dhe klithma ndeshjesh mes partisë në pushtet të Vuçiqit dhe ligjvënësve të opozitës. Ata thërrisnin “Tradhti, tradhti” dhe “Nuk do të heqim dorë nga Kosova” dhe kërkuan dorëheqjen e Vuçiqit. Vuçiq u përgjigj duke u bërtitur ligjvënësve protestues se ata janë “hajdutë dhe tradhtarë”. Sovraniteti i Kosovës, një ish krahinë e Serbisë që shpalli pavarësinë në vitin 2008, nuk njihet nga qeveria serbe." - shkoi AP.

Lajme të ngjashme