Ambasadori i Gjermanisë në Kosovë: Jeni vonuar për Asociacionin - NACIONALE

Ambasadori i Gjermanisë në Kosovë: Jeni vonuar për Asociacionin

1 muaj më parë

nga Muharrem Kafexhiu

Ambasadori i Gjermanisë në Kosovë, Jorn Rohde ka mbështetur plotësisht homologët nga Ambasada Amerikane për çështjen e Asociacionit.

Përmes një cicërime në rrjetin social "Twitter", Rohde ka thënë se Kosova është vonuar sa i përket Bashkësisë së Komunave me Shumicë Serbe.

“Pajtohem plotësisht: Më 27 qershor, 2013, Kosova u zotua që ta formojë Asociacionin e komunave me shumicë serbe. Ai është vonuar dhe do të çojë para bisedimet për normalizim”, shkroi ndër tjerash ai.

Më poshtë edhe cicërima e plotë:

Reagime të shumta ka pasur gjatë ditëve të fundit ndaj kërkesave të zyrtarëve të lartë të Shteteve të Bashkuara të Amerikës dhe Bashkimit Evropian, për themelimin e Asociacionit.

Instituti Friedrich-Ebert-Stiftung dhe Instituti Evropian për Paqe tashmë kanë publikuar Draft-Statutin e këtij Asociacioni.

Lajme të ngjashme