Reagon Osmani pas marrëveshjes: Do ta vazhdojme angazhimin për njohje reciproke me Serbinë - NACIONALE

Reagon Osmani pas marrëveshjes: Do ta vazhdojme angazhimin për njohje reciproke me Serbinë

4 javë më parë

nga NACIONALE

Presidentja e Kosovës, Vjosa Osmani ka reaguar pas arritjes së marrëveshjes për letërnjoftimet me Serbinë.

Osmani përmes një shkrimi në llogarinë e saj në Facebook, ka thënë se liria e lëvizjes, është themeli i shoqërive demokratike dhe i vlerave evropiane.

Tutje, ajo ka falenderuar SHBA-në dhe BE-në për mbështetjen në këtë proces.

Në fund, Osmani tha se Kosova, do ta vazhdojë angazhimin drejt njohjes reciproke me Serbinë.

Postimi i plotë i Osmanit:

Reciprocitet e barazi. 🇽🇰

Liria e lëvizjes ështe themeli i shoqërive demokratike e i vlerave evropiane. Republika e Kosovës çdo ditë e më shumë po kontribuon në paqe dhe stabilitet.

Falenderime Shteteve të Bashkuara të Amerikës 🇺🇸dhe Bashkimit Evropian 🇪🇺për rolin e tyre mbështetës.

Do të vazhdojmë pandalshëm angazhimin drejt njohjes reciproke.

Lajme të ngjashme