ISW: Ukrainasit po zgjerojnë pozicionet e tyre, ata mund të rrethojnë trupat ruse - NACIONALE

ISW: Ukrainasit po zgjerojnë pozicionet e tyre, ata mund të rrethojnë trupat ruse

2 javë më parë

nga Lirim Krasniqi

Instituti për Studimin e Luftës (ISW) ka lëshuar të dhëna që sugjerojnë se forcat ukrainase po zgjerojnë pozicionet në lindje të lumit Oskil dhe në veri të lumit Siverskii Donets, gjë që mund t'i lejojë ata të rrethojnë trupat ruse që mbajnë qytetin e Limanit.

“Duket se ushtarët rusë në Liman përbëhen kryesisht nga rezervistë të Barsës (Ushtrisë Luftarake Ruse) dhe mbetje të njësive të dëmtuara rëndë në kundërofensivë në rajonin e Kharkiv, dhe duket se rusët nuk po drejtojnë përforcime në këtë zonë", thotë instituti. /Nacionale/

Lajme të ngjashme