Putini së shpejti do të ketë arsyen e tij për të përshkallëzuar luftën në Ukrainë - NACIONALE

Putini së shpejti do të ketë arsyen e tij për të përshkallëzuar luftën në Ukrainë

2 muaj më parë

nga Lirim Krasniqi

Rusia ka mbajtur disa referendume për pranimin në Rusi të disa prej territoreve të saj të pushtuara në Ukrainë. Siç kanë theksuar shumë, këto vota nuk do të jenë aspak të drejta apo të hapura. Ato kryhen nën kërcënimin e armëve dhe janë të destinuara kryesisht për simpatizantët dhe bashkëpunëtorët rusë në zonat e pushtuara. Rezultatet nuk janë pa dyshime.

Presidenti rus Vladimir Putin e ka tërhequr këtë marifet edhe më parë. Ai rrëmbeu Krimenë nga Ukraina në vitin 2014 në një operacion të befasishëm dhe më pas kërkoi të vërtetonte pushtimin me një referendum fals.

Qëllimi i këtyre referendumeve është krijimi i një patine të legjitimitetit demokratik, duke e bërë të duket se këto zona të pushtuara në fakt duan të shkëputen nga Ukraina. Në një farë mënyre, është një shenjë e mirë që Putini ndjen nevojën për të organizuar këto vota false. Ai sugjeron që edhe Putini e kupton se pushtimi i papërpunuar nuk është një mënyrë legjitime për të fituar një territor të ri. Edhe një autokrat si Putin, pa interes për sundimin demokratik, beson se ai duhet të kalojë nëpër mocionet e procedurës demokratike për hir të opinionit publik global.

Ironia është se në një mjedis normal, pozicioni rus mund të fitojë. Ukraina Lindore ka shumë rusishtfolës dhe rusë etnikë. Kishte një shqetësim të vërtetë në të kaluarën se ata mund të vuanin nga diskriminimi në një Ukrainë armiqësore ndaj Rusisë. Por Putin prej kohësh e ka shpërdoruar atë monedhë morale. Ai ka përdorur vazhdimisht rusët etnikë jashtë vendit si pretekst për ndërhyrje. Ai madje ka kërkuar të mbledhë më shumë "rusë " duke shpërndarë pasaporta dhe shtetësi. Në mënyrë të ngjashme ai përdori popullsinë rusishtfolëse në Krime për të justifikuar agresionin e tij atje.

Putinit mund të kujdeset për të ashtuquajturën botë ruse në mënyrë abstrakte, por kjo i ka shërbyer qartë atij si një mashtrim imperialist në praktikë. Në të vërtetë, lufta e Rusisë në Ukrainë ka rënë më rëndë mbi popullsinë ruse të Ukrainës. Lufta është bërë kryesisht në lindje, ku jetojnë ata njerëz. Përdorimi i pakujdesshëm i artilerisë nga Rusia për të goditur territorin përpara se të dërgonte forcat e saj ka krijuar rrjedha të mëdha refugjatësh nga lindja dhe ka shkatërruar shtëpitë e tyre. Sot, një referendum i drejtë ndoshta nuk do të kthente rezultatin e preferuar të Putinit, vetëm sepse ushtria ruse ka shkatërruar vendet ku jetojnë rusishtfolësit e Ukrainës.

Disa nga këto padyshim synojnë t'i japin një legjitimim pseudodemokratik pushtimeve perandorake të Putinit. Por Putin e di se pjesa tjetër e botës do ta shohë këtë. Putin, larg të qenit një strateg mjeshtër, në fakt është mjaft transparent në motivet e tij. Në vend të kësaj, motivi më i mundshëm për referendumet është krijimi i një arsyetimi politik për përshkallëzim të mëtejshëm dhe për të bërë bllof Perëndimin për përdorimin e armëve bërthamore.

Aneksimi i këtyre hapësirave të pushtuara, të legalizuara fals nga këto pseudo-referendume, do t'i përcaktojë për rusët si territor rus. Pastaj, nëse këto zona sulmohen nga ushtria ukrainase, Putini mund të pretendojë se Ukraina po sulmon vetë Rusinë. Dhe me të vërtetë, kjo ka të ngjarë të ndodhë. Presidenti ukrainas Volodymyr Zelenskiy ka refuzuar të njohë ligjshmërinë e pushtimeve ruse dhe i ka hedhur poshtë këto referendume si një mashtrim. Në të vërtetë, ai refuzon të njohë aneksimin e Krimesë nga Rusia dhe referendumin e rremë të zhvilluar për të justifikuar atë blerje në 2014. Ai gjithashtu ka premtuar të çlirojë të gjitha zonat e pushtuara nga Rusia, dhe kjo përfshin Krimenë.

Kjo krijon një përplasje shumë të dukshme në muajt e ardhshëm. Ushtria ukrainase kohët e fundit ka kthyer valën e luftës. Ajo ka marrë rreth 20% të asaj që Putini pushtoi në lindje dhe jug. Mobilizimi i nxituar dhe i vrazhdë i rezervave ruse këtë javë nga Putini është një shenjë e dëshpërimit të tij. Me dërgimin e këtyre forcave të reja në Ukrainë në muajt e ardhshëm, ushtria ukrainase ndoshta do të përdorë dritaren e ndërmjetme të kohës për të sulmuar përsëri. Kjo do të krijojë, me gjasë në muajin e ardhshëm, një pushtim të territorit që Rusia tani pretendon se është e saj.

Kjo hap një tjetër justifikim për Putinin që të përshkallëzohet nëse ai dëshiron. Kundërsulmet e mëtejshme të Ukrainës mund të tregtohen në vend si pushtim i territorit rus dhe një pushtim ukrainas i mbështetur nga NATO në vetë Rusinë. Një element edhe më shqetësues është doktrina bërthamore ruse, e cila ndërtohet rreth përdorimit të parë bërthamor nëse kërcënohet integriteti i territorit rus ose i shtetit. Putin ka bërë kërcënime të paqarta bërthamore që nga fillimi i kësaj lufte. Nëse ai po kërkon një pretekst për t'u bërë bërthamore, ky është ndoshta më i miri që do të gjejë.

Në të vërtetë, ai bllof është ndoshta ajo që ai shpreson se Perëndimi dhe Ukraina do të nxjerrin përfundimin. Është shumë e qartë tani se Rusia nuk do ta fitojë luftën në mënyrë konvencionale. Edhe nëse këto rezerva të krijuara rishtazi ndalojnë humbjen e territorit përkohësisht, Ukraina do të vazhdojë të luftojë dhe të luftojë. Do të kthehet përsëri dhe përsëri, derisa rusët të lodhen dhe të tërhiqen, siç bënë nga Afganistani në 1989 pas 10 vitesh luftë. Është e mundur që një shpërthim taktik bërthamor rus mund të ndryshojë rrënjësisht rrjedhën e luftës. Ka të ngjarë të jetë një bllof, por mund të funksionojë për t'i dhënë Ukrainës dhe Perëndimit pauzë. /Nacionale/

Lajme të ngjashme