19 të vdekur në një sulm në një shkollë Kurani në Afganistan - NACIONALE

19 të vdekur në një sulm në një shkollë Kurani në Afganistan

2 muaj më parë

nga Lirim Krasniqi

Të paktën 19 persona u vranë dhe 24 u plagosën, shumica e të rinjve, sot në një sulm në një shkollë të Kuranit në qytetin Aybak në veri të Afganistanit, tha një mjek i spitalit lokal për AFP.

Dhjetra shpërthime dhe sulme ndaj civilëve kanë ndodhur që nga kthimi i talebanëve në pushtet në gusht 2021, shumica e të cilave janë marrë përsipër nga dega lokale e grupit Shteti Islamik (IS). Udhëheqësi i provincës konfirmoi se shpërthimi ndodhi sot në medresenë Al-Jihad, por nuk zbuloi numrin e viktimave.

“Viktimat janë fëmijë dhe njerëz të thjeshtë”

Një mjek në Aybak, qendra administrative e provincës Samangana, rreth 200 km në veri të Kabulit, tha, në kushte anonimiteti, se të paktën 19 persona u vranë dhe 24 u plagosën, duke shtuar se viktimat ishin "fëmijë dhe njerëz të zakonshëm". Talibanët, të cilët shpesh e minimizojnë numrin e viktimave, thanë se 10 studentë kishin humbur jetën dhe se "shumë" ishin plagosur.

"Hetuesit tanë dhe forcat e sigurisë po punojnë për të identifikuar shpejt autorët e këtij krimi të pafalshëm dhe për t'i sjellë ata para drejtësisë," tha zëdhënësi i Ministrisë së Brendshme Abdul Nafay Takor në Twitter.

Shtetet e Bashkuara, të cilat u tërhoqën nga Afganistani vitin e kaluar, "dënuan këtë sulm të pakuptimtë ndaj civilëve të pafajshëm". “Të gjithë fëmijët afganë kanë të drejtë të shkojnë në shkollë pa frikë”, tha i dërguari i posaçëm i SHBA për Afganistanin Tom West në Twitter. /Nacionale/

Lajme të ngjashme