Rritje e jashtëzakonshme: Serie A mund të ketë 10 skuadra në garat e UEFA-s në sezonin e ardhshëm - NACIONALE

Rritje e jashtëzakonshme: Serie A mund të ketë 10 skuadra në garat e UEFA-s në sezonin e ardhshëm

1 muaj më parë

nga NACIONALE

Teksa tani është veçse e garantuar që Italia do të ketë pesë vende në Ligë të Kampionëve në sezonin e ardhshëm, kjo mund të ndryshojë pasi mund të jenë gjashtë skuadra pjesmarrëse, duke çuar në 10 në total numrin e ekipeve në garat e UEFA-s nga kjo ligë.

Kalimi në gjysmëfinalet e garave evropiane të Atalantës, Romës dhe Fiorentinës ndihmoi që të sigurohet matematikisht njëri nga dy vendet e para në renditjen e UEFA-s, që do të thotë se Italia do të marrë një vend shtesë në Ligën e re dhe të zgjeruar të Kampionëve në sezonin 2024/25.

Megjithatë, ky nuk është fundi i lajmit të mirë për futbollin italian.

Është e mundur të shohim gjashtë skuadra të Serisë A në Ligën e Kampionëve, sepse kushdo që fiton Ligën e Evropës fiton gjithashtu automatikisht një vend në garën më të fortë për klube.

Pra, nëse Atalanta ose Roma fitojnë Ligën e Evropës dhe gjithashtu përfundojnë jashtë pesëshes së parë, pra fituesi do të luajë në Ligë të Kampionëve.

Lajmi edhe më i mirë është se edhe nëse këto skuadra përfundojnë në vendin e pestë në Serie A, ata përsëri marrin vendin e bonusit në Ligën e Kampionëve, me ekipin e vendit të gjashtë që përfiton nga kjo situatë.

Megjithatë, nëse Roma ose Atalanta fitojnë Ligën e Evropës dhe përfundojnë në vendin e katërt, do të jenë vetëm pesë skuadrat italiane në Ligë të Kampionëve.

Siç qëndrojnë gjërat, pesë më të mirat shkojnë në Ligë të Kampionëve, e gjashta dhe e shtata në Ligë të Evropës, plus e teta në Ligën e Konferencës.

Megjithatë, ekziston një skenar ku Italia mund të marrë deri në 10 ekipe në turnetë e UEFA-s sezonin e ardhshëm.

Nëse Fiorentina fiton Ligën e Konferencës, ajo hyn automatikisht në Ligë të Evropës sezonin e ardhshëm.

Pra, nëse ata përfundojnë jashtë tetëshes së parë dhe ngrenë trofeun, atëherë do të ketë një vend shtesë.

Nëse Roma ose Atalanta fitojnë Ligën e Evropës dhe përfundojnë jashtë tetëshes më të mirë – që pa dyshim do të ishte e largët – plus Fiorentina fiton Ligën e Konferencës, do të ishin dy vende shtesë dhe do ta çonte numrin e ekipeve të kualifikuara në 10 në garat evropiane.

Duke marrë parasysh se Serie A ka vetëm 20 klube, kjo do të ishte gjysma e ligës në gara evropiane.

Lajme të ngjashme