Katar 2022 | Holanda nuk do të protestojë para ndeshjes me Ekuadorin - NACIONALE

Katar 2022 | Holanda nuk do të protestojë para ndeshjes me Ekuadorin

1 javë më parë

nga NACIONALE

Kombëtarja e Holandës nuk do të protestojë para ndeshjes me Ekuadorin ashtu siç bëri ajo e Gjermanisë në ndeshjen hapëse të Kupën e Botës, thotë trajneri Louis van Gaal.

Lojtarët e Gjermanisë mbuluan gojën para ndeshjes së tyre kundër Japonisë për të treguar se "FIFA po hesht", sipas trajnerit të tyre Hansi Flick.

Germany players cover mouths in FIFA protest: 'Human rights are non-negotiable'

Gjesti u pasua nga një vendim i FIFA-s ku bënte të qartë se kapitenët nuk duhet të mbajnë e shiritit OneLove gjatë ndeshjeve në Katar.

Netherlands boss Louis van Gaal admits: 'I have never seen Qatar play' as he prepares to meet hosts in World Cup Group A - Eurosport

“Jo”, tha Van Gaal kur u pyet nëse ekipi i tij po planifikonte ndonjë protestë.

“Ne kemi vënë një pikë pas të gjitha çështjeve politike të enjten e kaluar. Ne e kemi këtë qëllim dhe nuk do ta kemi atë të njollosur nga veprimet e FIFA-s apo cilësdo organizatë tjetër.

"Por unë tashmë jam përgjigjur - mendoj se mjafton."

Holanda filloi fushatën OneLove përpara Euro 2020 për të promovuar diversitetin dhe përfshirjen dhe si një mesazh kundër diskriminimit.

“Ne i kushtuam shumë vëmendje kësaj [OneLove]”, tha mbrojtësi Denzel Dumfries. "Gjatë javëve të fundit, ne kemi folur shumë për këtë. Por ne erdhëm në Katar për të luajtur futboll. Kjo është ajo që ne jemi duke u fokusuar.

Ne kemi thënë atë që duhet të themi, dhe tani e tutje duhet të përqendrohemi në lojën e futbollit”.

Holanda mundi 2-0 Senegalin në ndeshjen e parë të Kupës së Botës 2022.

Sulmuesi i Barcelonës, Memphis Depay, hyri si zëvendësues në atë ndeshje pas dy muajsh jashtë loje me një dëmtim të kërdhokullës.

Extraordinary' Memphis Depay is 'incredibly important' for the Netherlands - Van Gaal - Barca Blaugranes

“Ai ka luajtur 30 minuta dhe hapi tjetër do të ishte 45 minuta”, tha Van Gaal.

"Lëndimi që ai ka e bën kaq të vështirë të vendosë se kur mund të startojë. Por ai është një lojtar i jashtëzakonshëm dhe kështu i kam lënë mënjanë parimet e mia sepse e konsideroj atë të jetë tepër i rëndësishëm për ekipin tim.

“Unë ua shpjegova këtë lojtarëve, se po i bëj të gjitha këto për Memphisin dhe lojtarët e pranuan këtë”.

Tulipanët prijnë në grupin A, me aq pikë sa ka edhe rivali i tyre i sotshëm, Ekuadori, ndërsa pa pikë janë organizuesi i turneut Katari dhe Senegali, që po ashtu përballen sot.

Lajme të ngjashme