Guardiola: Manchester City në probleme të mëdha - NACIONALE

Guardiola: Manchester City në probleme të mëdha

1 muaj më parë

nga NACIONALE

Manchester City është në telashe shumë të mëdha, ka thënë Pep Guardiola. Kjo deklaratë e tij vjen pasi disa lojtarë janë lënduar në kohë vendimtare, kur ata janë në tri fronte të ndryshme për trofe.

Guardiola thotë se lojtarët e Cityt janë duke ndjerë lodhjen, pasi Rodri u lut për pushim pasi luajti në barazimin e mesjavës së Ligës së Kampionëve me Real Madridin. Megjithatë, kampionët e Premierligës aktualisht janë të tretët në ligë, por duhet të gjejnë një mënyrë për të vazhduar të marrin pikët e plota në vazhdim; ata janë vetëm një pikë prapa Liverpoolit dhe Arsenalit me shtatë ndeshje për t'u luajtur. Sidoqoftë, Guardiola ka pohuar se nëse Rodri dëshiron vërtet një pushim, ai mund të duhet të lihet jashtë.

Ora e rojes

City ka qenë në formë të mirë javët e fundit, por lodhja ka filluar të shfaqet; ata duhej të vinin nga disavantazhi për të mundur Crystal Palacen 4:2 javën e kaluar dhe pësuan tre gola në mesjavë kundër Real Madridit. Ata në fakt nuk kanë humbur që nga 6 dhjetori, kur u mundën 1:0 nga Aston Villa. Skuadra e spanjollit ka barazuar me Arsenalin dhe Liverpoolin në javët e fundit.

Guardiola u tha gazetarëve: "Hidhni një sy ndeshjeve tona dhe e kuptoni. Është e thjeshtë. Ai është kaq i rëndësishëm për cilësinë që na jep. Por nëse keni një lojtar që nuk dëshiron të luajë, ai nuk do të luajë. Më duhet të pushoj lojtarët, por në ndeshjet miqësore [të Anglisë], [John Stones dhe Kyle Walker] u lënduan kështu që ata nuk mund të pushojnë. Jemi në telashe shumë por shumë të mëdha. Kisha ndjenjën se ishim të lodhur në ndeshjet e fundit. Ne do të vendosim [të shtunën] se çfarë duhet të bëjmë."

Kevin De Bruyne Manchester City Crystal Palace 2023-24

City luan me Luton këtë fundjavë në një ndeshje të madhe në të dy skajet e tabelës. Ndërsa skuadra e Guardiolës vazhdon të ndjekë titullin, Hatters janë në vendin e 18-të, por janë të barabartë në pikë me Nottingham Forestin dhe jashtë zonës së rënies për shkak të gol diferencës. City ka luajtur tashmë dy herë me Luton këtë sezon, të dyja në Kenilworth Road; Skuadra e Guardiolës fitoi 2:1 në ligë dhe 6:2 në raundin e pestë të FA Kupës.

Lajme të ngjashme