Publikohet një video e të gjitha ndryshimeve në hartë që nga fillimi i luftës në Ukrainë - NACIONALE

Publikohet një video e të gjitha ndryshimeve në hartë që nga fillimi i luftës në Ukrainë

1 javë më parë

nga Lirim Krasniqi

Projekti Instituti për Luftën (ISW) dhe Kërcënimet Kritike (CT) së bashku prezantuan një video që tregon të gjitha ndryshimet në hartën e Ukrainës që nga fillimi i pushtimit rus.

Në të, ju mund të shihni qartë se si Rusia fillimisht pushtoi gjithnjë e më shumë territor ukrainas, pastaj shohim tërheqjen e parë pranë Kievit dhe nga veriu i Ukrainës, pastaj pjesën rreth Kharkiv dhe në jug rreth Mykolaiv, deri në ofensivën e fundit të Ukrainës, në të cilat një pjesë e madhe e territorit në lindje të Kharkiv.

Shikoni videon për të parë më mirë se çfarë ndodhi. /Nacionale/

Lajme të ngjashme