A ka tentuar babai i Dua Lipës që fshehurazi ta bëjë vajzën e tij të këndoj në Botëror? Ja çfare thonë emailat - NACIONALE

A ka tentuar babai i Dua Lipës që fshehurazi ta bëjë vajzën e tij të këndoj në Botëror? Ja çfare thonë emailat

3 muaj më parë

nga Lirim Krasniqi

Emailet kanë zbuluar se babai i Dua Lipës ka kontaktuar zyrtarët e Kupës së Botës për të ndihmuar në organizimin e ceremonisë së hapjes së turneut.

Në mesazhet e parë nga Mail on Sunday, Dukagjin Lipa, i cili përfaqëson vajzën e tij, ofroi të lidhej mes organizatorëve dhe muzikantëve.

Dua Lipa nuk mendohet të ketë qenë në dijeni të ndërveprimeve të Dukagjin Lipës.

Dokumentet faktojnë se si babai i këngëtares iu afrua për herë të parë organit organizues të Kupës së Botës të Katarit, Komitetit Suprem për Dorëzimin dhe Trashëgiminë, në vitin 2020, shkruan Daily Mail.

Në mesazhet, të cilat zhvillohen gjatë gati dy viteve, 53-vjeçari thotë 'Unë përfaqësoj vajzën time' dhe mburret me suksesin e një prej ngjarjeve të saj që është transmetuar drejtpërdrejtë.

Ai gjithashtu flet për lidhjet e tij me artistë të tjerë në krye si Calvin Harris, Miley Cyrus, Shawn Mendez dhe Camila Cabello.

Dua Lipa më vonë do të thoshte se do të refuzonte të luante në ceremoninë e hapjes për shkak të shkeljes së të drejtave të njeriut në Katar, ndërsa Lipa tha për Mail të dielën se nuk ishte në dijeni të kontaktit të tij me organizatorët.

Në emailin e tij fillestar më 9 mars 2020, ai shkroi: Unë përfaqësoj vajzën time, artisten Dua Lipa dhe kam dëshirë të diskutoj me Komitetin e Lartë planet për shfaqjet e artistëve për Kupën e Botës në Katar 2022.

Kurse në janar të vitit 2021, ai shkroi: Unë thjesht doja të ndiqja kërkesën time për emailin tim të mëparshëm dhe po pyesja veten nëse do të ishte e mundur që ne të diskutonim çdo mundësi që do të shikonim se ku mund të ndihmojmë?

"Së fundmi transmetuam një performancë të drejtpërdrejtë të këngëve nga albumi i ri i Dua-s si dhe paraqitjet e artistëve të tjerë që kishin 5 milionë shikues, që ishte më i madhi ndonjëherë në botë për një ngjarje të transmetimit të drejtpërdrejtë."

Në një deklaratë, Dugi tha: “Në vitin 2020 kam pasur disa shkëmbime me email me ekipin e marketingut të Kupës së Botës të Katarit në kapacitetin tim personal si organizator i festivalit.

"Dua nuk ishte e përfshirë apo në dijeni për ato shkëmbime apo ndonjë bisedë tjetër. Kur u prezantova, u dhashë atyre sfondin tim të plotë që përfshinte përfaqësimin tim të Dua-s. Por unë sqarova se nuk po flisja me ta me mendjen e saj dhe e bëra shumë të qartë kur më pyetën nëse pyetjet e mia kishin të bënin me Duan", kishte thënë Dukagjin Lipa.

Kjo ishte në fillim të vitit 2021, në një kohë kur Katari kishte bërë disa premtime (që nga fitimi i kontratës së Kupës së Botës) për të reformuar ligjet e tyre të punës dhe për të ndryshuar të dhënat e tyre të të drejtave të njeriut. Ndërsa biseda vazhdoi dhe Kupa e Botës po afrohej, u bë shumë e qartë se këto premtime nuk do të respektoheshin, kështu që unë ndalova së foluri me ta.

“Që atëherë më kanë kontaktuar disa njerëz të lidhur me Kupën e Botës të Katarit, për të cilët e kam bërë të qartë se Dua NUK do të përfshihej me ta”.

Zbulimet vijnë pas deklaratës së fundit të Dua Lipës, e lindur në Londër, e cila u publikua për 87 milionë ndjekësit e saj në Instagram, duke pretenduar se një performancë në turneun e Katarit nuk ishte kurrë e rëndësishme.

Muajin e kaluar këngëtarja 27-vjeçare tha: “Aktualisht ka shumë spekulime se unë do të performoj në ceremoninë e hapjes së Kupës së Botës në Katar. Unë nuk do të performoj dhe as nuk kam qenë ndonjëherë i përfshirë në ndonjë negociatë për të performuar.'

Komentet e saj u duartrokitën nga aktivistët e të drejtave të njeriut, pas polemikave mbi trajtimin e punëtorëve migrantë nga Katari.

Po ashtu Dukagjin Lipa kishte thënë: Në vitin 2020 kam pasur disa shkëmbime me email me ekipin e marketingut të Kupës së Botës të Katarit në cilësinë time personale si organizator i festivalit.

“Dua nuk ishte e përfshirë apo në dijeni për ato shkëmbime apo ndonjë bisedë tjetër. Kur u prezantova, u dhashë atyre sfondin tim të plotë që përfshinte përfaqësimin tim të Dua-s. Por unë sqarova se nuk po flisja me ta me mendjen e saj dhe e bëra shumë të qartë kur më pyetën nëse pyetjet e mia kishin të bënin me Duan.

“Kjo ishte në fillim të vitit 2021, në një kohë kur Katari kishte bërë disa premtime (që nga fitimi i kontratës së Kupës së Botës) për të reformuar ligjet e punës dhe për të ndryshuar sjelljet e tyre ndaj emigrantëve në Katar. Ndërsa biseda vazhdoi dhe Kupa e Botës po afrohej, u bë shumë e qartë se këto premtime nuk do të respektoheshin, kështu që unë ndalova së foluri me ta. Që atëherë më kanë kontaktuar disa njerëz të lidhur me Kupën e Botës të Katarit, të cilëve ua kam bërë të qartë se Dua NUK do të përfshihej". /Nacionale/

Lajme të ngjashme