Babait te Dua Lipes i dalin kontaktet me organizatorët e Katar 2022 - NACIONALE

Babait te Dua Lipes i dalin kontaktet me organizatorët e Katar 2022

5 muaj më parë

nga Lirim Krasniqi

Raportimi i mëposhtëm është nga Daily Mail, i botuar dje.

Kur mbretëresha e popit Dua Lipa mbylli thashethemet se do të performonte në Katar, partneri i saj i duetit dhe kampioni LGBT Sir Elton John pa dyshim duartrokiti.

Megjithatë, emailet sugjerojnë se babai i saj Dukagjin Lipa, njiherit edhe menaxheri i saj, kishte negociuar me Katarin për dy vjet për të marrë yllin për të kënduar në Kupën e Botës.

Dokumentet faktojnë se si babai i këngëtares me origjinë nga Kosova, i njohur si Dugi, iu afrua për herë të parë organit organizues të Kupës së Botës të Katarit, Komitetit Suprem për Dorëzim dhe Trashëgimi, në vitin 2020, shkruan Daily Mail.

Në emailin e tij fillestar më 9 mars 2020, ai shkroi: "Unë përfaqësoj vajzën time, artisten Dua Lipa dhe kam dëshirë të diskutoj me Komitetin e Lartë planet për shfaqjet e artistëve për Kupën e Botës në Katar 2022".

Në janar 2021, ai shkroi: "Unë thjesht doja të ndiqja kërkesën time për emailin tim të mëparshëm dhe po pyesja veten nëse do të ishte e mundur që ne të diskutonim çdo mundësi që do të shikonim se ku mund të ndihmojmë?

"Së fundmi transmetuam një performancë të drejtpërdrejtë të këngëve nga albumi i ri i Dua-s si dhe paraqitjet e artistëve të tjerë që kishin 5 milionë shikues, që ishte më i madhi ndonjëherë në botë për një ngjarje të transmetimit të drejtpërdrejtë."

Zbulimet vijnë pas deklaratës së fundit të Dua Lipës, e lindur në Londër, e cila u publikua për 87 milionë ndjekësit e saj në Instagram, duke pretenduar se një performancë në turneun e Katarit nuk ishte kurrë e rëndësishme.

Muajin e kaluar këngëtarja 27-vjeçare tha: “Aktualisht ka shumë spekulime se unë do të performoj në ceremoninë e hapjes së Kupës së Botës në Katar. Unë nuk do të performoj dhe as nuk kam qenë ndonjëherë i përfshirë në ndonjë negociatë për të performuar.'

Komentet e saj u duartrokitën nga aktivistët e të drejtave të njeriut, pas polemikave që rrethuan turneun e futbollit mbi trajtimin e punëtorëve migrantë nga Katari dhe kriminalizimin e marrëdhënieve të të njëjtit seks. Në një intervistë javën e kaluar me Variety, këngëtarja e Cold Heart – e cila kohët e fundit bëri duet me Sir Elton në skenën në Los Angeles – tha se ngjarja e Katarit 'shkon kundër besimeve të saj.

Mbrëmë babai i saj tha: “Në vitin 2020 kam pasur disa shkëmbime me email me ekipin e marketingut të Kupës së Botës të Katarit në cilësinë time personale si organizator i festivalit.

“Dua nuk ishte e përfshirë apo në dijeni për ato shkëmbime apo ndonjë bisedë tjetër. Kur u prezantova, u dhashë atyre sfondin tim të plotë që përfshinte përfaqësimin tim të Dua-s. Por unë sqarova se nuk po flisja me ta me mendjen e saj dhe e bëra shumë të qartë kur më pyetën nëse pyetjet e mia kishin të bënin me Duan.

“Kjo ishte në fillim të vitit 2021, në një kohë kur Katari kishte bërë disa premtime (që nga fitimi i kontratës së Kupës së Botës) për të reformuar ligjet e punës dhe për të ndryshuar të dhënat e tyre të të drejtave të njeriut. Ndërsa biseda vazhdoi dhe Kupa e Botës po afrohej, u bë shumë e qartë se këto premtime nuk do të respektoheshin, kështu që unë ndalova së foluri me ta. Që atëherë më kanë kontaktuar disa njerëz të lidhur me Kupën e Botës të Katarit, të cilëve ua kam bërë të qartë se Dua NUK do të përfshihej'. /Nacionale/

Lajme të ngjashme