Raketa amerikane "Quickink" që një ditë mund të fundosë marinën e Kinës - NACIONALE

Raketa amerikane "Quickink" që një ditë mund të fundosë marinën e Kinës

2 muaj më parë

nga Lirim Krasniqi

Arma e re synon të jetë një vrasës anijesh kundër marinës kineze. Kina ka më shumë anije luftarake se Shtetet e Bashkuara, dhe marina e saj është bërë më e avancuar teknologjikisht dhe më vdekjeprurëse gjatë dy dekadave të fundit. Ushtria amerikane po shikon mënyrat se si mund të godasë fatalisht flotën sipërfaqësore të Kinës, duke përfshirë grupet sulmuese të aeroplanmbajtësve që mbrojnë interesat strategjike të Kinës në ngushticën e Tajvanit dhe zona të tjera të Indo-Paqësorit.

Për shkak të kësaj nevoje, amerikanët kanë dalë me një qasje të re për luftën ajrore kundër anijeve duke shndërruar një bombë ekzistuese në një vrasës të anijeve kineze.

Kjo armë e re quhet "Programi Quicksink". Forcat Ajrore të SHBA-së morën një municion ekzistues prej 2,000 paund GBU-31 Joint Attack Direct (JDAM) dhe e shndërruan atë në një shkatërrues anijesh. Një demonstrim Quicksink mund të shihet më sipër.

Videoja u publikua nga Laboratori i Kërkimeve të Forcave Ajrore (AFRL) më 19 shtator dhe tregon një anije objektive të madhësisë së mesme që noton së bashku me një municion dramatik që është brenda dhe shkakton një shpërthim masiv në bord që ndau objektivin në gjysmë. Predha duket si një raketë në video, por në të vërtetë është municioni JDAM Quicksink.

Ky shndërrim i JDAM në një municion Quicksink është një metodë me kosto të ulët për të ofruar më shumë aftësi për të vrarë anije në Forcën Ajrore. Laboratori i Kërkimeve të Forcave Ajrore e quan këtë projekt inovativ Weapons Open Systems Architecture dhe programi Quicksink "ul kostot duke ofruar modularitet dhe aftësinë për të bashkuar dhe luajtur komponentë të ndryshëm kërkues të prodhuesve", sipas AFRL.

Flota e nëndetëseve të marinës kryesisht siguron goditjen për të hequr anijet e armikut me silurët e peshës së rëndë Mk 48, por Forcat Ajrore po kërkonin diçka të fuqishme që mund të hidhej nga një luftëtar për të përfituar nga fuqia dhe saktësia e JDAM. Përveç kësaj, Mk48 është i shtrenjtë. Modeli i fundit kushton rreth 5.4 milionë dollarë secila. Kompletet e kërkuesit Quicksink mund të merren për 200,000 dollarë. Dhe në varësi të numrit të blerjeve të Forcave Ajrore, mund të ulë çmimin në 50,000 dollarë nëse prodhohen 1,000 komplete Quicksink.

Quicksink është një shtesë e shkëlqyer për nëndetëset. Këto konvertime me kosto të ulët në armët ekzistuese janë vetëm lloji i zgjuarsisë që i nevojitet ushtrisë amerikane kur mendon për llojin e sistemeve që mund të mposhtin marinën kineze. /Nacionale/

Lajme të ngjashme