Kështu dukej nga hapësira Ukraina pa energji elektrike - NACIONALE

Kështu dukej nga hapësira Ukraina pa energji elektrike

1 javë më parë

nga Lirim Krasniqi

Raketat ruse ndërprenë dje energjinë elektrike në rajonin e Kievit dhe gjetkë në vend. Ndërprerja e energjisë në Ukrainë është e dukshme edhe në fotot e marra nga sateliti i NASA-s.

Kryeqyteti ishte një nga objektivat kryesore të valës së fundit të sulmeve ndaj termocentraleve, duke ndërprerë energjinë në shumë rajone dhe duke shkaktuar ndërprerje emergjente në të tjera për të kursyer energjinë dhe për të lejuar riparime.

Dje, presidenti ukrainas Zelensky i bëri thirrje Këshillit të Sigurimit të OKB-së që të ndërmarrë veprime kundër Rusisë për shkak të sulmeve ndaj infrastrukturës civile, e cila la përsëri qytetet ukrainase pa energji elektrike dhe ujë në një kohë të ftohtë.

Rusia ka goditur qytetet në të gjithë Ukrainën me një breshëri raketash, duke vrarë dhjetë njerëz, duke detyruar autoritetet të mbyllin termocentralet bërthamore dhe duke ndërprerë furnizimin me energji elektrike dhe ujë në shumë vende. /Nacionale/

Lajme të ngjashme