Çfarë ndodhi me Nord Stream? "Ka pasur shpërthime të mëdha, kjo nuk është rastësi" - NACIONALE

Çfarë ndodhi me Nord Stream? "Ka pasur shpërthime të mëdha, kjo nuk është rastësi"

2 muaj më parë

nga Lirim Krasniqi

Dy shpërthime nënujore "ndoshta të shkaktuara nga shpërthime" janë raportuar pranë rrjedhjeve të gazsjellësit North Stream 1 dhe 2 dhe kanë ndodhur pak para se të vërehej rrjedhja, ka njoftuar Instituti Sizmografik Suedez.

“Emetimi i madh i energjisë” me magnitudë 1.9 u regjistrua natën e së dielës deri të hënën në orën 02:03 me kohën lokale në juglindje të ishullit danez të Bornholm dhe i dyti me magnitudë 2.3 në orën 19:04 të së hënës në mbrëmje në verilindje të ishulli, Peter Schmidt nga rrjetet kombëtare sizmografike suedeze.

"Ne interpretojmë se shpërthimet ka shumë të ngjarë të jenë shkaktuar nga një formë shpërthimi", tha ai.

Sizmologët norvegjezë: Këto ishin shpërthime të qëllimshme

Instituti i pavarur Sizmografik Norvegjez (Norsar) konfirmoi një "shpërthim më të vogël" herët në mëngjes të së hënës dhe një të dytë, "më të fortë" të hënën në mbrëmje. Ai beson se kanë qenë të qëllimshme.

"Është një shpërthim i madh. Është e vështirë të besosh ndryshe se kjo është bërë nga dikush që e dinte se çfarë po bënte," tha drejtoresha e Norsar Anne Strømmen Lycke për AFP. "Me çlirimin e kaq shumë energjie, nuk mund të jetë asgjë tjetër veçse një shpërthim që e shkaktoi atë," tha Schmidt.

Goditjet ishin "aq të papritura", thotë një sizmolog nga Universiteti Suedez i Uppsala.

Tre derdhjet e mëdha të identifikuara të hënën në ujërat jashtë ishullit danez të Bornholm janë të dukshme në sipërfaqe në shkumë deti që varion nga 200 metra në 1 km në diametër. Rrjedhjet e pashpjegueshme janë rezultat i një "sulmi të planifikuar terrorist" të kryer nga Moska, ka pretenduar Ukraina, në një kohë kur raportohen më shumë akte sabotimi.

Kremlini njoftoi të martën se nuk përjashton mundësinë që dëmtimi i tubacioneve të gazit Nord Stream në Detin Baltik të jetë shkaktuar nga sabotazhi dhe shprehu "shqetësim ekstrem".

Komisioni Evropian tha më herët të martën se ishte e parakohshme të spekulohej për shkakun e rrjedhjeve të gazit në dy tubacione gazi që synonin të dërgonin gaz nga Rusia në Evropë.

Një hetim ka nisur

Policia suedeze njoftoi të martën se ka nisur hetimin e parë për një akt të mundshëm sabotimi për shkak të rrjedhjes së gazsjellësit North Stream 1 në Detin Baltik.

Rrjedhja u zbulua në tubacionin rus Nord Stream 1 në ujërat suedeze dhe daneze, menjëherë pasi u zbulua rrjedhja në tubacionin Nord Stream 2.

Berlini është i bindur se bëhet fjalë për sabotim

Sipas një raporti të gazetës Tagesspiegel, Berlini është i bindur se ishte sabotim, domethënë se tubacionet e gazit ishin dëmtuar qëllimisht. "Ne nuk kemi imagjinatë të mjaftueshme për të imagjinuar një skenar që nuk përfshin një sulm të synuar," tha një burim i njohur me analizën e qeverisë dhe agjencive federale. Gjithçka tregon se kjo nuk është rastësi”.

Autoritetet në Danimarkë deklaruan se rrjedhja e gazit është një rrezik dhe ndaluan lundrimin brenda një rrezeje prej pesë miljesh detare. Sipas organizatës “German Environmental Aid”, aktualisht nuk ka ndonjë rrezik të madh për mjedisin.

Tubacioni Baltik, një gazsjellës i ri nënujor që dërgon gaz norvegjez në Poloni me një kapacitet vjetor prej 10 miliardë metrash kub në ditë, u përurua të martën. /Nacionale/

Lajme të ngjashme