Biden: Ideja për të vazhduar lejimin e blerjes së armëve gjysmë automatike është e sëmurë - NACIONALE

Biden: Ideja për të vazhduar lejimin e blerjes së armëve gjysmë automatike është e sëmurë

1 javë më parë

nga Lirim Krasniqi

Shtetet e Bashkuara shënuan sot Ditën e Falënderimeve me festa tradicionale, parada dhe futboll amerikan, duke marrë një moment për të festuar në një javë të dëmtuar nga dhuna me armë.

Pushimi zyrtar daton që nga Lufta Civile Amerikane, kur Presidenti Abraham Lincoln shpalli të enjten e fundit të nëntorit si Ditën e Falënderimeve. Nxënësit amerikanë të shkollës mësojnë ta lidhin festën me pelegrinët që zbarkuan në Plymouth Rock në 1620 dhe festuan të korrat e vjeshtës me popujt Wampanoag. Megjithatë, për amerikanët vendas, Dita e Falënderimeve është një ditë kujtimi për gjenocidin që pasoi.

Biden: Ideja për të lejuar blerjen e armëve gjysmë automatike është e sëmurë

Amerikanët janë në zi këtë vit pas dy të shtënave vdekjeprurëse. Të shtunën, një person i armatosur hapi zjarr në një klub nate LGBTQ në Kolorado Springs, duke vrarë pesë persona. Të martën, një punonjës i Walmart në Chesapeake, Virxhinia, qëlloi dhe vrau gjashtë bashkëpunëtorë dhe më pas vrau vetën.

Këto ishin vetëm dy nga më shumë se 600 të shtëna masive që nga fillimi i vitit, sipas Arkivit të Dhunës me Armë.

Presidenti Joe Biden, i cili vizitoi një zjarrfikëse në ishullin Nantucket në Masaçusets në Ditën e Falënderimeve për të falënderuar reaguesit e parë, u tha gazetarëve se do të përpiqej të kalonte një formë të kontrollit të armëve përpara se një sesion i ri i Kongresit të mbahet në janar, me gjasë duke rinovuar përpjekjen e tij për të ndaluar armët.

"Ideja që ne vazhdojmë të lejojmë blerjen e armëve gjysmë automatike është e sëmurë. Është thjesht e sëmurë. Nuk ka asnjë vlerë shoqërore, zero, asnjë. Nuk ka asnjë arsye të vetme për këtë përveç fitimit për prodhuesit e armëve." Biden tha, me gjasë duke iu referuar pushkëve specifike, pasi shumë armë të zakonshme dhe më pak vdekjeprurëse janë gjithashtu gjysmë automatike. /Nacionale/

Lajme të ngjashme