6 persona u vranë në sulmin në Kiev - NACIONALE

6 persona u vranë në sulmin në Kiev

1 javë më parë

nga Lirim Krasniqi

Raketat ruse ndërprenë energjinë elektrike në rajonin e Kievit dhe gjetkë në vend sot, duke vrarë të paktën gjashtë persona në sulmet që shkaktuan ndërprerje të energjisë në të gjithë vendin.

Kievi ishte një nga objektivat kryesore të sulmeve me raketa ndaj objekteve energjetike që ndërprenë furnizimin me energji elektrike dhe kërkuan ndërprerje në furnizimin me energji për ta ruajtur atë dhe për të mundësuar riparime përpara dimrit.

Kryetari i bashkisë së Kievit Vitaly Klitschko tha vonë sot se 80 për qind e njerëzve në kryeqytet janë pa energji elektrike dhe ujë. Autoritetet po punojnë sa më shpejt që të jetë e mundur për të rivendosur furnizimet, tha ai në një deklaratë në faqen e tij të internetit.

Administrata Rajonale e Kievit tha më parë se i gjithë rajoni i Kievit, d.m.th. miliona njerëz, janë plotësisht pa energji elektrike dhe se furnizimi me ujë është ndërprerë. Pjesa më e madhe e Ukrainës ka hasur probleme të ngjashme.

Guvernatori rajonal i Kievit, Oleksiy Kuleba tha se katër persona u vranë dhe 34 u plagosën, pesë prej të cilëve ishin fëmijë. Ekipet e riparimit janë duke punuar - rryma do të kthehet në orët në vijim. Mos u frikësoni”, ka shkruar ai në Telegram.

Ministria e Mbrojtjes e Ukrainës ka postuar në Twitter për gjithsej gjashtë të vdekur. Shpërthime të forta bënë jehonë nëpër Kiev ndërsa raketat ruse ranë mbi kryeqytetin dhe raketat anti-ajrore ukrainase sipër.

"Isha ulur në banesën time dhe dëgjova një shpërthim. Dritaret e mia në korridor, kuzhinë dhe dhomë u shpërthyen nga shpërthimi," tha Yuri Ahimenko, e cila jeton në një pallat përballë ndërtesës.

Zjarri ishte ende i ndezur në katet e sipërme të ndërtesës pesëkatëshe më shumë se një orë pasi ndërtesa u godit. Zjarrfikësit po përpiqeshin të hiqnin pllaka të mëdha hekuri të djegur nga çatia dhe u duk se të gjitha katet e ndërtesës ishin dëmtuar.

Një grua, e cila dëshironte të mbetej anonime, tha se jetonte në ndërtesën e dëmtuar. Ajo tha se e pa raketën të fluturonte dy blloqe më tutje përpara se të dëgjonte se ajo godiste ndërtesën.

Forcat ruse kanë shtuar shënjestrimin e objekteve energjetike të Ukrainës në javët e fundit, ndërsa përballen me pengesa në fushën e betejës, por presidenti Volodymyr Zelensky thotë se Ukraina mbetet e qëndrueshme. /Nacionale/

Lajme të ngjashme