20 avionë luftarakë kinezë dhe 14 anije luftarake janë vendosur rreth Tajvanit - NACIONALE

20 avionë luftarakë kinezë dhe 14 anije luftarake janë vendosur rreth Tajvanit

9 muaj më parë

nga Lirim Krasniqi

Kina vazhdoi të dërgojë avionë dhe anije ushtarake në zonat detare rreth Tajvanit të shtunën në hakmarrje për vizitën e kryetares së Dhomës së Përfaqësuesve të SHBA-së Nancy Pelosi në Tajvan në fillim të kësaj jave, duke vendosur 20 avionë dhe 14 anije që nga ora 17:00.

Një total prej 14 avionësh kaluan vijën mesatare të ngushticës së Tajvanit, sipas Ministrisë së Mbrojtjes Kombëtare të Tajvanit (MND), e cila dënoi ashpër ndërhyrjet dhe tha se do të ndërmarrë veprime për të mbrojtur sigurinë, demokracinë dhe lirinë e vendit.

Një ditë më parë, Kina vendosi 68 avionë luftarakë dhe 13 anije si pjesë e katër ditëve të stërvitjeve ushtarake me zjarr të vërtetë në gjashtë zona detare rreth Tajvanit që filluan të enjten, një ditë pasi Pelosi përfundoi vizitën e saj 19-orëshe në Tajvan.

Linja mesatare shërben si një kufi jozyrtar që ndan Tajvanin nga Kina dhe shkelja e tij përfaqëson një qëndrim më agresiv sesa fluturimet e shpeshta të Pekinit në zonën e identifikimit të mbrojtjes ajrore të Tajvanit gjatë dy viteve të fundit.

Në lajmet përkatëse, Agjencia e Lajmeve Ushtarake raportoi të shtunën se Forcat Ajrore të Tajvanit kanë vendosur sistemin e saj të mbrojtjes ajrore raketore Patriot Advanced Capability-3 (PAC-3) për të gjurmuar dhe monitoruar lëvizjet ushtarake kineze.

Komanda e Mbrojtjes Ajrore dhe Raketave është në gjendje t'u përgjigjet emergjencave në çdo kohë për të mbrojtur hapësirën ajrore të vendit, thuhet në raport.

Ndërkohë, Komanda e Mbrojtjes Kinmen e Ushtrisë të shtunën tha se tre mjete ajrore pa pilot u vunë re në afërsi të qarkut në det të hapur, i cili shtrihet vetëm disa kilometra nga qyteti bregdetar kinez i Xiamen.

Dronët u panë duke fluturuar mbi ujëra të kufizuara rreth ishullit kryesor të kontesë Kinmen dhe ishullit aty pranë Beiding, sipas komandës Kinmen, dhe Ushtria u përgjigj duke gjuajtur flakë paralajmëruese për t'i zmbrapsur.

Në një zhvillim tjetër të shtunën, vërtetësia e një fotografie ushtarake të Agjencisë së Lajmeve Xinhua e postuar në faqen e saj kryesore në internet, e cila thuhej në mbishkrimin që do të bëhej të premten, është vënë në pikëpyetje.

Sipas Huang, ose ushtari ose anija mund të ishin prerë në foto, e cila ishte me rezolucion shumë të ulët.

Tajvani ka akuzuar Kinën për përpjekje për të përdorur luftë psikologjike gjatë fushatës në shumë mënyra, duke përfshirë postimin e fotove të rreme të operacioneve të saj përmes mediave shtetërore. /Nacionale/

Lajme të ngjashme