Zbulohen lidhjet financiare me Abramovich, gjiganti holandez penalizohet me 18 pikë dhe largohet nga Eredivisie - NACIONALE

Zbulohen lidhjet financiare me Abramovich, gjiganti holandez penalizohet me 18 pikë dhe largohet nga Eredivisie

1 muaj më parë

nga NACIONALE

Vitesse Arnhem është dënuar me -18 pikë dhe ka rënë nga elita e futbollit holandez, pasi një hetim zbuloi lidhjen financiare të klubit me miliarderin rus, Roman Abramovich.

Vitesses kanë marrë një dënim me -18 pikë, dhe largimi i tyre më pas është konfirmuar zyrtarisht, pasi një hetim nga The Guardian dhe Byroja e Gazetarisë Investigative që zbuluan lidhje të supozuara financiare midis klubit holandez dhe Roman Abramovich, ish-pronarit të Chelseat.

Në mars të vitit 2023, gazeta raportoi se Abramovich, sipas dokumenteve, financoi fshehurazi Vitesse për vite dhe i dha klubit 117 milionë euro hua (100 milionë £/124 milionë dollarë).

Roman Abramovich

Vitesse ishte në fund të Eredivisie tashmë, por tani konfirmohet se janë larguar nga Eredivisie, ku ata kishin luajtur për 35 vjet. KNVB - organi drejtues i futbollit holandez - tha se zbritja e pikëve erdhi për shkak të "seriozitetit dhe shtrirjes së jashtëzakonshme" të shkeljeve të rregullave nga klubi. Ata dyshohet se kanë mbajtur informacione dhe kanë dhënë “të dhëna të pasakta” ​​gjatë hetimit.

KNVB pretendoi se kishte "indikacione" se Abramovich ende e kontrollonte Vitessen ose e kishte kontrolluar atë për një periudhë kohore. Vitesse nuk kanë mundur të dëshmojnë se oligarku nuk ka pasur ndikim dhe kanë thënë se zbritja ishte “e pashmangshme”, duke treguar se nuk kanë dëshirë të luftojnë sanksionin.

20240419 Shpejtësia

Vitesse ka ende katër ndeshje për të luajtur, por do të luajnë vetëm për krenari. Ata do të përballen me Fortuna Sittard, Utrecht, Heerenveen dhe Ajax përpara se të zbresin në një ligë më poshtë për sezonin e ri.

Lajme të ngjashme