Tyson Fury konfirmon planin për t'u përballur me Hafthor 'Thor' Bjornsson në Londër - NACIONALE

Tyson Fury konfirmon planin për t'u përballur me Hafthor 'Thor' Bjornsson në Londër

3 javë më parë

nga NACIONALE

Tyson Fury ka konfirmuar se është në bisedime për të bërë rikthimin e tij në ring në një ndeshje ekspozuese kundër ish-kampionit të njeriut më të fortë në botë, Hafthor 'Thor' Bjornsson.

Fury, 33 vjeç, nuk ka luftuar që kur njoftoi tërheqjen e tij nga boksi profesionist në prill, pasi mbrojti titullin e tij të peshave të rënda WBC kundër Dillian Whyte në “Wembley”.

Por 'The Gypsy King' tani ka zbuluar se ai është në bisedime për t'u përballur me Bjornsson, i cili luajti "The Mountain" në "Game Of Thrones" të HBO-së, me negociatat që po zhvillohen që lufta të zhvillohet në një stadium futbolli në Londër në nëntor.

“Do të ishte pak argëtuese”.

“Do të ishte mirë të hyje aty para, të themi, 70,000 tifozëve dhe t'i tregosh se çfarë është boksi, ta bëj të humbasë dhe ta nokautoj.

“Ne jemi duke folur me ekipin e tij për momentin dhe kjo është padyshim diçka për të cilën jam i interesuar”, tha Fury për “The Telegraph”.

Fury ende nuk ka hequr dorë nga titulli i tij në WBC dhe shpreson se ai do të rikthehet në boksin profesionist për t'u përballur me fituesin e revanshit të Anthony Joshua me Oleksandr Usyk.

Usyk do të mbrojë rripat e tij WBA, WBO dhe IBF kundër Joshua në Jeddah, Arabia Saudite muajin e ardhshëm.

Megjithatë, Fury e ka hedhur poshtë mundësinë e përballjes me fituesin në një luftë të padiskutueshme për titull.

“Nuk jam shumë i shqetësuar për Anthony Joshua dhe Usyk në Arabinë Saudite muajin e ardhshëm, kushdo që të fitojë, sepse unë kam arritur gjithçka që kam dashur si boksier profesionist, i pamposhtur dhe i kam fituar të gjitha rripat”.

"Ka shumë gjëra të tjera që mund të vazhdoj dhe të bëj", shtoi ai.

Gjiganti islandez Bjornsson bëri debutimin e tij në boks në vitin 2021 dhe tani mban një rekord të pamposhtur prej 2-0-2.

Ai së fundmi mundi ish-rivalin e tij të fortë Eddie Hall me vendim unanim në një luftë të quajtur "Ndeshja më e rëndë e boksit në histori".

Bjornsson, i cili ishte në ring në fitoren e Fury ndaj Whyte, ka konfirmuar gjithashtu se bisedimet janë duke u zhvilluar për një luftë mes dyshes.

“E di që janë duke u zhvilluar disa negociata dhe disa bisedime, por asgjë nuk është e plotë”.

"Nëse do të ndodhte, unë me kënaqësi do të hyja në ring dhe do ta luftoja me kënaqësi", tha ai për iFL TV.

Duke folur përpara fitores së tij ndaj Hall në mars, Bjornsson tha se ai kishte studiuar Fury për ta ndihmuar atë të përgatitej për luftën.

"Ka shumë djem për të cilët shikoj. Lennox Lewis, Tyson Fury... shumë e shumë të tjerë që janë aktivë sot", nënvizoi Bjornsson për “SPORTbible”.

Lajme të ngjashme