Tifozët e Iranit qajnë, pasi ekipi i tyre detyrohet ta këndojë himnin në Kupën e Botës - NACIONALE

Tifozët e Iranit qajnë, pasi ekipi i tyre detyrohet ta këndojë himnin në Kupën e Botës

1 javë më parë

nga NACIONALE

Irani për dallim nga ndeshja e parë e tyre në Botëror ku refuzuan, sot në ndeshjen e dytë kundër Uellsit në kuadër të grupeve ka kënduar himnin. Kjo raportohet se erdhi si shkak nga presioni i regjimit islamik atje, teksa tifozët e Iranit kanë shpërthyer në lot.

Lojtarët e Iranit u duk se u tërhoqën nga protesta e tyre pas presionit nga regjimi islamik, me arrestimin që iu bo lojtarit më të famshëm iranian, Voria Ghafouri.

Para fillimit të ndeshjes së tyre kundër Anglisë në fazën e parë të hënën, lojtarët qëndruan të heshtur ndërsa bërtitjet mbushën terrenin, teksa sot ata shpërthyen në lot.

Një grua iraniane mbulon gojën teksa qan gjatë himnit kombëtar iranian të premten

Refuzimi i tyre i mëparshëm për të kënduar ishte një shfaqje solidariteti me protestuesit në vendin e tyre, qindra prej të cilëve janë vrarë në përleshjet me shërbimet e sigurisë qeveritare për vdekjen e Mahsa Amini - një grua që vdiq në paraburgim pasi u arrestua nga policia morale e Teheranit.

Por shumë tifozë iranianë në tribuna shfaqnin ende slogane në mbështetje të protestave të premten, duke tërhequr vëmendje të veçantë për çështjet e të drejtave të njeriut dhe gjendjen e vështirë të grave që mbizotëron në atë shtet.

Një iranian duket se qan në stadium ndërsa ekipi i futbollit iranian tërhiqet nga protesta e tyre pasi nuk këndoi himnin kombëtar të vendit të tyre në ndeshjen e tyre të parë në grup.

Autoritetet e Katarit patën një problem të me një tifoze grua, e cila e kishte lyer fytyrën e saj të bardhë me lot të përgjakshëm që derdheshin nga sytë e saj. Ajo mbante lart një fanellë futbolli iraniane që tregonte emrin e Mahsa Amini dhe numrin 22 - mosha e saj kur vdiq.

Jashtë stadiumit, tifozët iranianë brohorisnin: 'Liri për Iranin, Jo Republikës Islamike' – një qortim i drejtpërdrejtë për qeverinë dhe shoqërinë teokratike të Iranit, ku gratë nuk gëzojnë të njëjtat të drejta si bashkëqytetarët e tyre burra.

Zyrtarët e policisë së Katarit gjithashtu u kundërshtuan me tifozët që valëvitnin flamujt iranianë me kryqe të zeza, duke i konfiskuar ata teksa hynin në stadiumin Ahmad Bin Ali.

Zyrtarët e policisë së Katarit gjithashtu u kundërshtuan me tifozët që valëvitnin flamujt iranianë me kryqe të zeza

Imazhet dukeshin se tregonin policinë duke u kërkuar tifozëve të hiqnin flamujt ndërsa ata shtypnin protestat në terren.

Lajme të ngjashme