The Times: David Beckham i hapur të negociojë për blerjen e Man United - NACIONALE

The Times: David Beckham i hapur të negociojë për blerjen e Man United

1 javë më parë

nga NACIONALE

Legjenda e Manchester Unitedit, David Beckham është i hapur për të zhvilluar bisedime me çdo blerës të mundshëm të Manchester United.

Beckham nuk është në gjendje të përballojë blerjen e vetë gjigantëve të Premierligës, por mund të jetë pjesë e një konsorciumi investimi për të blerë klubin.

Përfshirja e Beckham mund të jetë e dobishme për çdo blerës të mundshëm duke pasur parasysh historinë e tij të gjatë me klubin

Sipas “The Times”, Beckham është i hapur për të zhvilluar bisedime me ofertuesit e mundshëm për Manchester United.

Blerësit e mundshëm mund të përdorin ish-lojtarin për të rritur shanset e tyre për të fituar luftën e ofertave për United.

Historia e Beckham me United dhe marrëdhënia me besnikët e “Old Trafford” mund të lëvizë votën në favor të atyre që ai zgjedh të jetë partner.

“The Times” shton se Beckham është afruar nga 'investitorë të ndryshëm' në të kaluarën, por bisedimet nuk përparuan kurrë.

Ish-kapiteni i Anglisë thuhet se është më i hapur se kurrë për të diskutuar një marrëveshje pasi United konfirmoi se pronarët e tyre amerikanë ishin të hapur për të shitur klubin të martën.

Familja Glazer - e cila është përballur me kundërshtime të konsiderueshme gjatë mandatit të tyre - njoftoi të martën se do të ishte e gatshme të shesë klubin pas 17 vitesh në krye.

Deklarata u hodh në faqen e internetit të United - ashtu si tregtimi në Bursën e Nju Jorkut, ku klubi është i listuar, përfundoi gjatë ditës.

Në deklaratë, klubi tha se bordi i drejtorëve po fillonte një proces 'të projektuar për të rritur rritjen e ardhshme të klubit' me synimin për të maksimizuar mundësitë brenda dhe jashtë fushës.

Deklarata vazhdoi duke thënë se Glazers do të shqyrtojnë të gjitha opsionet, duke përfshirë 'investime të reja në klub, një shitje ose transaksione të tjera'.

Kjo u pasua nga një citim nga Avram dhe Joel Glazer, bashkëkryetarët ekzekutivë të United, të cilët thanë 'ne do të vlerësojmë të gjitha opsionet'.

Deklarata përfundoi me paralajmërimin se 'nuk mund të ketë siguri' se çdo shitje ose investim do të vijë nga procesi.

Sportsmail më parë zbuloi se si Sir Jim Ratcliffe ishte lidhur me blerjen e Manchester United.

Miliarderi britanik, i cili themeloi gjigantin kimik Ineos, ishte një nga të parët që shprehu interes për blerjen e klubit kur flitej për një shitje më parë në verë.

Në atë kohë, megjithatë, Glazers nuk kishin ndërmend ta shitnin Manchester Unitedin.

Tani ai do të përgatisë një qasje të re pasi pronarët e papëlqyeshëm të United zbuluan se janë të hapur për oferta, megjithëse besohet se ka shqetësime mbi çmimin e mundshëm të kërkuar.

Ratcliffe është i kujdesshëm në lidhje me pagesën e tepërt mes raporteve që pretendojnë se Glazers mund të kërkojnë të paktën 5 miliardë funte për aksionet e tyre kontrolluese në United, me ndërmjetësit Raine Group që pritet të shtyjnë për një çmim përtej vlerës natyrore të klubit.

70-vjeçari ka përvojë në marrëdhëniet me Raine pas përpjekjes së tij të dështuar për marrjen e Chelsean në verë, e cila dështoi kur oferta e tij u dorëzua shumë vonë pasi priti që çmimi të binte.

Megjithatë, qëllimi i tij për të blerë United - klubin që ai e ka mbështetur që kur ishte fëmijë - thuhet se është serioz dhe Ineos ka të ngjarë të ketë bërë tashmë kujdesin e duhur ndaj “Djajve të Kuq”, duke pasur parasysh rregullin e tyre për të marrë përsipër vetëm kompanitë që mund të rritet ndjeshëm në vlerë pas tre vjetësh.

Ratcliffe mund të jetë i interesuar në partneritet me Beckham - i cili luajti për United nga ditët e tij të rinisë derisa nënshkroi me Real Madridin në 2003.

Beckham konsiderohet si një legjendë e Manchester United. Ai ishte pjesë e Klasës së '92 që fitoi Kupën e të Rinjve FA së bashku me Ryan Giggs, Nicky Butt, Paul Scholes dhe Gary Neville.

Ai vazhdoi me 394 paraqitje për 11-shen e parë dhe shënoi 85 gola. Një nga më të shquarit e tij erdhi në sezonin 1996-1997, kur ai gjeti rrjetën nga pjesa e parë e një “Selhurst Park”.

Beckham bëri kalimin në Real Madrid në verën e vitit 2003, por i mbajti tifozët në krah duke ndihmuar United të fitonte një tjetër medalje në Premierligë. Ai madje shënoi një goditje dënimi sensacionale kundër Evertonit në ndeshjen e tij të fundit përpara se të largohej.

Si rezultat, Beckham u largua nga klubi me 11 trofe – duke përfshirë gjashtë tituj të Premierligës dhe tripletën.

Lajme të ngjashme