NBA-ja pezullon yllin e Lakers me tri ndeshje për shkak të një incidenti - NACIONALE

NBA-ja pezullon yllin e Lakers me tri ndeshje për shkak të një incidenti

1 javë më parë

nga NACIONALE

Ylli i Los Angeles Lakers, Patrick Beverley, është pezulluar për tre ndeshje për shkak të një incidenti me qendrën e Phoenix Suns, Deandre Ayton, ku ky i fundit nuk ishte duke shikuar dhe e bëri atë të rrëzohej në fushë në ndeshjen e LA kundër Suns të martën, njoftoi NBA.

Në deklaratën e ligës më të fortë të basketbollit në botë, që i atribuohet zëvendëspresidentit ekzekutiv dhe kreut të operacioneve të basketbollit Joe Dumars, pezullimi u shpjegua si "bazuar pjesërisht në historinë e akteve josportive të Beverleys".

Pezullimi është pa pagesë nga NBA dhe do t'i kushtojë Beverleyt 268,965 dollarë pagë si dënim nga klubi, sipas zyrës ESPN-së.

Beverley do të mungojë në ndeshjet kundër San Antonio Spurs të premten dhe të shtunën dhe gjithashtu ndeshjen e tyre në shtëpi të hënën kundër Indiana Pacers.

34-vjeçari për shtyrjen e tij u vlerësua me gabim teknik dhe u përjashtua për sulm ndaj Ayton pasi ky i fundit po qëndronte mbi lojtarin e Lakers, Austin Reaves , ndërsa Reaves ishte në parket pas një faulli flagrante nga rojtari i Suns, Devin Booker. Sekuenca ndodhi katër minuta pa përfunduar ndeshja ku Lakers humbi 115-105 ndaj Phoenix.

Suns react to yet another Pat Bev shove in the back - Bright Side Of The Sun

Pas ndeshjes, Beverley tha se ishte "me siguri" i shqetësuar se liga do ta disiplinonte atë për veprimet e tij dhe shtoi se ai do të pranonte dënimin që ishte dhënë.

"Shumë joprofesionale për veten time. Patjetër që mund të kisha reaguar në një mënyrë tjetër," tha ai. "Pra, po, unë jam një djalë i madh. Do t'i pranoj vendimet sido që të vijnë."

Megjithatë, pak para se pezullimi të shpallej në pasditen e Falënderimeve, Beverley shkroi në Twitter me një ton tjetër.

Përpara incidentit të së martës, në finalet e Konferencës Perëndimore të vitit 2021 me Suns pranë mposhtjes së LA Clippers në një udhëtim, Beverley në radhët e Clippers shtyu yllin tjetër të Suns, Chris Paul pas shpine.

Patrick Beverley Reveals Why He Shoved Chris Paul - Sports Illustrated LA Clippers News, Analysis and More

Beverley ka mesatarisht 4.1 pikë, 3.9 rebounds dhe 2.9 asistime në 14 ndeshjet këtë sezon për Lakers. Ai është duke gjuajtur në nivelet më të ulëta të karrierës nga dy pikë (26.6%) dhe nga vija e 3 pikëve (23.8%).

Lajme të ngjashme