Legjenda e Brazilit dhe Katalunasve thotë se Mourinho është më i përshtatshëm për Barcelonën se Guardiola - NACIONALE

Legjenda e Brazilit dhe Katalunasve thotë se Mourinho është më i përshtatshëm për Barcelonën se Guardiola

1 muaj më parë

nga NACIONALE

Legjenda braziliane, Rivaldo, ka treguar se pse Barcelona e ka më lehtë të sigurojë Jose Mourinhon se Pep Guardiolën në rolin e trajnerit, madje e ka mbështetur portugezin, duke thënë se mund të bëjë punë shumë të mirë.

Ndryshimi i trajnerit mbetet primare te Barcelona pasi legjenda e klubit Xavi përgatitet të largohet në fund të sezonit. Është raportuar që ai do të bindet të qëndrojë, por tani për tani do të kërkohet një pasardhës për sezonin 2024-25.

Pep Guardiola trofeu i Champions League Manchester City 2023

Emra të ndryshëm janë shtuar në listë, me disa që sugjerojnë se Guardiola mund të joshet për një kthim. Një marrëveshje e tillë duket e pamundur, me një kontratë në Angli të marrë parasysh, por Mourinho është në mesin e atyre që aktualisht janë pa punë pasi u largua nga Roma në Serie A në janar.

Ai ka kaluar më parë kohë si trajner i Real Madridit, së bashku me periudhat te Chelsea dhe Manchester United, por gjithashtu krenohet me lidhjet me Barçën dhe Rivaldo beson se ai është një opsion që ia vlen të eksplorohet. Legjenda e Katalunasve ka thënë për Betfair: “Nuk e shoh Guardiolën që t'i bashkohet Barcelonës së shpejti. Mendoj se i vetmi shans real do të ishte kur ai dëshiron të kthehet në shtëpi dhe të shijojë më shumë jetën familjare, gjë që është më e lehtë për të në Barcelonë, dhe mund të jetë trajner i ekipit në të njëjtën kohë. Kështu që sot varet shumë më tepër nga ai, por mendoj se është shumë e vështirë për sezonin e ardhshëm. Ai po bën mirë në Angli dhe mendoj se ky rikthim do të varet gjithashtu nga gjendja financiare e klubit dhe nëse ata mund të sjellin lojtarë për Guardiolën”.

Mourinho Roma

Ikona braziliane shtoi: “Ka shumë tifozë që nuk pranojnë lojtarë apo trajnerë që luanin ose drejtonin ekipin e tyre rival. Por Jose Mourinho ka qenë tashmë në Barcelonë, me Sir Bobby Robson, dhe ai është një person i madh. Natyrisht, intensiteti i tij si trajner ndonjëherë është i diskutueshëm me tifozët që mund të jenë shqetësim që në fillim, por ai është një trajner fitues. Duke marrë parasysh që ai është pa klub dhe situatën në Barcelonë, për mendimin tim, është më e lehtë për të që t'i bashkohet ekipit sesa Guardiola tani, dhe mendoj se do të ishte një nënshkrim i mrekullueshëm për Barcelonën, edhe pse disa tifozë nuk e duan emrin e tij të lidhur me klubin e zemrës. Pa dyshim, ai do të bënte një punë të shkëlqyer, ai e njeh ekipin, ligën spanjolle, Ligën e Kampionëve dhe ka shumë përvojë”.

Mourinho e ka lënë veten të hapur ndaj ofertave që nga ndërprerja e lidhjeve me Romën, me interesin e supozuar nga Liga Pro Saudite që është shmangur për momentin. Ai ka parë gjithashtu një rikthim në Premierligë të spekuluar, me verën e vitit 2024 që pritet ta gjejë atë në krye të një skuadra të madhe.

Lajme të ngjashme