Fury thotë se nuk do të pensionohet pa e rrahur Joshuan - NACIONALE

Fury thotë se nuk do të pensionohet pa e rrahur Joshuan

10 muaj më parë

nga NACIONALE

Tyson Fury thotë se “duhet të luftojë” me patjetër me bashkëkombësin e tij, Anthony Joshua, përpara se të pensionohet.

Negociatat mbi një ndeshje të mundshme midis kampionit të WBC, Fury, dhe ekipit të ish-kampionit të unifikuar Joshua u ndërprenë në shtator, pasi ky i fundit nuk nënshkroi marrëveshjen sipas Furyt.

Në vend të kësaj, Fury, 34 vjeç, do të mbrojë titullin e tij kundër Derek Chisora ​​në Londër më 3 dhjetor.

"Unë nuk mendoj se mund të tërhiqem sot, sepse kam nevojë për meçin kundër Joshuas," tha Fury gjatë një podcasti.

"Ne jemi përpjekur ta bëjmë atë luftë për vite me radhë. Është lufta që njerëzit duan ta shohin. Është lufta që unë dua ta shoh si një tifoz boksi."

Diskutimet mbi një përballje të mundshme midis Fury dhe Joshua u mbajtën pas humbjes së 33-vjeçarit në një luftë të dytë kundër Oleksandr Usyk në gusht.

Menjëherë pas meçit, Fury sfidoi Joshuan në një përleshje përmes një video në rrjetet sociale, të cilën Joshua e pranoi, duke thënë se do të ishte "gati në dhjetor".

Negociatat përfunduan me të dyja palët që fajësuan njëra-tjetrën për mosrealizimin e meçit.

Takimi i Furyt me Chisoran, 38 vjeç në stadiumin e Tottenham Hotspur do të jetë takimi i tretë mes dyshes, me Fury që fitoi në 2011 dhe 2014.

Tyson Fury vs. Derek Chisora 3: What happened the first two times Del Boy took on the Gypsy King? | Sporting News United Kingdom

Fury fitoi titullin WBC, së bashku me rripin e Unazës, i cili ishte vakant, pas fitores së dytë kundër Deontay Wilder në vitin 2020.

Në atë kohë, Joshua mbante titujt tjerë në kategorinë e peshave të rënda, përpara humbjes së tij të parë nga Usyk në vitin 2021.

Pavarësisht të gjitha përballjeve të mundshme për Furyn në vitin 2023, ai thotë se Joshua mbetet në krye të prioriteteve të tij.

“Për katër apo pesë vitet e fundit, ka ekzistuar ky përbindësh me tre koka: unë, Wilder dhe Joshua”, tha Fury.

Anthony Joshua takes aim at Tyson Fury and Deontay Wilder in cryptic post | Boxing | Sport | Express.co.uk

“Joshua dhe Wilder janë vrarë, dhe unë jam i fundit në këmbë. Papritur, ju keni disa njerëz të rinj që vijnë tani, siç janë: Joe Joyce e Daniel Dubois.

Tani ka një kohë ndryshe, gjaku të ri që nuk ishte atje pesë vjet më parë dhe është sikur 'a mund ta rrahësh këtë person?'

Por unë mendoj se do të ishte një parodi absolute nëse unë dhe Joshua nuk do të luftonim në këtë epokë”.

Lajme të ngjashme