Eddie Hearn emëron kundërshtarin e ri për Anthony Joshua nëse Dillian Whyte humbet luftën e radhës - NACIONALE

Eddie Hearn emëron kundërshtarin e ri për Anthony Joshua nëse Dillian Whyte humbet luftën e radhës

1 muaj më parë

nga NACIONALE

Eddie Hearn këmbëngul se boksieri i peshave të rënda amerikane Jermaine Franklin do të “gozhdohet” për të luftuar Anthony Joshua nëse ai mposht Dillian Whyte në përballjen e tyre në nëntor.

Joshua e ka shtyrë rikthimin e tij në ring përsëri në shkurt ose mars 2023 me Hearn që e quajti Whyte si "fronimtarin" për të luftuar ish-kampionin në një rimeç të thrillerit të tyre të vitit 2015.

Si Joshua ashtu edhe Whyte e kanë mirëpritur me padurim mundësinë e një takimi të dytë – me të parën që fitoi të parën përmes një nokauti në raundin e shtatë shtatë vjet më parë.

"The Body Snatcher" megjithatë së pari duhet të kapërcejë Franklinin e pamposhtur më 26 nëntor në “Wembley Arena”. Whyte do të largohet nga ajo humbje shkatërruese me nokaut ndaj Tyson Fury në prill, duke kërkuar të rikthehet në foton e titullit botëror.

Por nëse Franklin vjen në Londër, Hearn paralajmëron se do të jetë ai në krye të radhës për një luftë fitimprurëse kundër Joshuas.

“Këto janë netët për të cilat ata punojnë, është një mundësi e artë. Tani i ka mbaruar atij. Nëse ai është mjaft i mirë, ai fiton luftën, nëse nuk është ai do të eliminohet, por ai ka një shans për të ndryshuar jetën e tij”.

“Nëse ai mund Dillian Whyte, ai duhet të fitojë një goditje në titullin botëror të peshave të rënda, kështu që kjo është ajo që është në linjë për të”.

‘Ai ka gjithçka për të fituar. Jo shumë njerëz dinë për Jermaine Franklin në Mbretërinë e Bashkuar, ata e dinë për të në boksin amerikan, por njerëzit e shohin këtë si një luftë rikthimi për Dillian Whyte që të përgatitet për Anthony Joshua ose Deontay Wilder.

“Por ekipi i tij po e shikon si një shans të jetës për t'i dhënë një goditje ndaj Anthony Joshuas.

“Dua të them, nëse Jermaine Franklin mposht Dillian Whyte, ai është gozhduar shumë për të luftuar Anthony Joshua-n dhe për të fituar miliona e miliona dollarë. Pra, kjo është ajo për të cilën ai po lufton. Ai është një djalë i ri i uritur, ai kurrë nuk ka pasur ato lloj pagesash dhe ai ka një shans për ta shfrytëzuar atë” , tha Hearn për IFL TV.

29-vjeçari Franklin i ka fituar të 21 meçet e tij profesionale, 14 me nokaut.

Ndërsa ai ka shënuar fitore ndaj operatorëve të zgjuar dhe me përvojë në Rydell Booker dhe Jerry Forrest, ai ende nuk ka luftuar jashtë SHBA-së dhe nuk ka dalë kundër dikujt në nivelin e Whyte.

Lajme të ngjashme