Anthony Joshua njofton se nuk do të luftojë këtë vit: Kam nevojë të pushojë psiqikisht - NACIONALE

Anthony Joshua njofton se nuk do të luftojë këtë vit: Kam nevojë të pushojë psiqikisht

1 muaj më parë

nga NACIONALE

Anthony Joshua ka zbuluar se ka vendosur të mos luftojë këtë vit sërish në mënyrë që të pushojë psiqikisht pas humbjes nga Oleksandr Usyk në gusht.

Joshua ishte në kërkim që të rikthente titujt ndaj Usyk kur u përballë me ukrainasin për herën e dytë në Arabinë Saudite në gusht, por mori një tjetër humbje.

Duket qartë se i shkatërruar menjëherë pas shpalljes së vendimit, Joshua mori mikrofonin dhe bëri një shaka të çuditshme në ring, për të cilën më vonë kërkoi falje.

Ish-kampioni i botës dy herë ka pranuar se sjellja e tij pas ndeshjes tregoi se sa shumë do të thoshte revanshi për të, dhe bëri që miqtë t'i thoshin të mos nxitonte për t'u kthyer në rrethin katror.

“E patë pas luftimit tim të fundit, ajo më ndau. Kam pasur aq shumë hipur mbi të, për mua, tifozët britanikë, luftën e padiskutueshme, saqë me të vërtetë më ndau. Pra nga kapaciteti mendor, të afërmit e mi po më thonë: “duhet të pushosh psiqikisht”.

'Fizikisht, jam gati për të luftuar. Unë jam një luftëtar, më pëlqen kjo lojë, më pëlqen të konkurroj. Por në aspektin mendor, mendoj se njerëzit e kanë parë vërtet do të thotë shumë”, tha Joshua në një intervistë për “DAZN”.

Vetëm disa javë pas humbjes së tij ndaj Usyk, Joshua u thirr nga Tyson Fury për një përplasje potencialisht të madhe vendase në peshën e rëndë.

Negociatat mes dy skuadrave dukej se nisën mirë për një meç të 3 dhjetorit, me Joshua që fillimisht pranoi kushtet e Furyt.

Megjithatë, bisedimet u ndërprenë pas kësaj, me promotorin e Joshuas, Eddie Hearn, që pretendoi se ekipi i Fury nuk u përgjigj kur ata kthyen draftin e parë të kontratës, ndërsa kryenegociatori i Gypsy King, George Warren deklaroi se kampi i Joshuas ishte i qetë kur erdhi puna për të diskutuar propozimin.

Fury ishte gjithashtu shumë aktiv në rrjetet sociale gjatë kësaj periudhe, duke akuzuar Joshua se kishte humbur afate të shumta për të nënshkruar për luftën.

Joshua ka refuzuar të fajësojë Furyn për veprimet e tij në mediat sociale, por ka pranuar se përdorimi i kësaj metode për negociatat e zënkave mund të marrë kohë. Megjithatë, ai ende beson se lufta do të ndodhë përfundimisht.

Duke parë përpara për meçin e tij të radhës, Joshua tha: 'Duhej të isha në ring më 3 dhjetor. Kur thoni: "kur do të të shohim përsëri në ring?" ajo ishte data, por padyshim që nuk po ndodh.

“Por unë kam një ekip të mirë dhe duhet t'u lë disa gjëra atyre, sepse të gjitha ato gjëra të tjera, para dhe mbrapa dhe mediat sociale, kërkojnë shumë kohë. Por ju duhet të luani gjithashtu lojën.

“Dhe partneri im i kërcimit, i fundit që duhej të luftoja (Fury), ai është një partner i mirë kërcimi, ai merret me anën e mediave sociale dhe mendoj se ne bëjmë biznes të mirë në prapaskenë për të qenë të drejtë.

“Do të ndodhë, ne jemi në të njëjtën epokë. Ashtu si dy konkurrentë, dy luftëtarë. Ai është padyshim dikush që është një njeri luftarak.'

Fury tani ka pranuar të ndeshet me Derek Chisora-n për herë të tretë, ndërsa kundërshtari i radhës i Joshuas nuk dihet ende.

Megjithatë, 33-vjeçari duket i gatshëm të shmangë tundimin për të marrë një luftë 'akordimi', duke deklaruar se do të ishte i gatshëm të luftonte me Dillian Ëhyte, Otto Wallin ose Filip Hrgovic.

Lajme të ngjashme