Për shkak të shpërndarjes së armëve - Rusia dëshiron të pushtojë më shumë territore ukrainase - NACIONALE

Për shkak të shpërndarjes së armëve - Rusia dëshiron të pushtojë më shumë territore ukrainase

1 muaj më parë

nga Lirim Krasniqi

Udhëheqja ruse po kërcënon të gërmojë më thellë në vend lidhur me furnizimin me armë perëndimore me rreze të gjatë veprimi në Ukrainë.

Qëllimi duhet të jetë mbajtja e armëve perëndimore sa më larg territorit rus, përfshirë zonat e aneksuara, tha ministri i jashtëm rus Sergej Lavrov në një intervistë për televizionin rus të enjten. Deklarata është një reagim ndaj planeve të SHBA për të pajisur Kievin me raketa që kanë një rreze veprimi prej 150 kilometrash.

Rusia pushtoi Ukrainën pothuajse një vit më parë dhe ka pushtuar rreth 18 për qind të vendit fqinj deri më sot.

"Nëse Ukraina merr më shumë armë me rreze të gjatë nga Perëndimi, atëherë do të duhet të pushtojmë më shumë territore të Ukrainës. Në mënyrë që forcat e armatosura të Ukrainës "të mos përbëjnë më kërcënim për territoret tona", thotë Lavrov.

Lavrov theksoi përsëri se Rusia pretendon rajonet ukrainase Kherson, Donetsk, Luhansk dhe Zaporizhia, të cilat i aneksoi në vjeshtë, megjithëse nuk i kontrollon plotësisht rajonet edhe sot e kësaj dite. Furnizimet perëndimore me armë nuk do të ndryshonin qëllimet e kapjes së plotë të rajoneve. /Nacionale/

Lajme të ngjashme