Trupat ukrainase çliruan 4 fshatra në jug nga pushtimi rus - NACIONALE

Trupat ukrainase çliruan 4 fshatra në jug nga pushtimi rus

4 javë më parë

nga NACIONALE

Sipas një zyrtari ushtarak ukrainas duke folur për CNN, trupat ukrainase kanë çliruar katër fshatra në rajonin jugor të Khersonit nga pushtimi rus. Kherson është "qëllimi i tyre kryesor", vazhdoi personi.

“Operacioni filloi natën me granatime masive të pozicioneve ruse”, tha burimi, të cilin CNN nuk e përmend për arsye sigurie.

"Pravdyne ishte objektivi i goditjes kryesore të sulmit. Ata u larguan pasi ne sulmuam këmbësorinë e tyre nga Republika Popullore e Donetskut dhe Republika Popullore e Luhanskut. Ata shpëtuan ndërsa forcat zbarkuese ruse i ndoqën", tha një burim për CNN.

“Tani kemi çliruar katër fshatra. Linja e tyre e parë e mbrojtjes është thyer në tre vende. Shumë prej tyre u vranë dhe u kapën, dhe shumë automjete ushtarake [ruse] [u shkatërruan]. Ne do të shohim se si do të shkojë nga këtu. Objektivi ynë është Kherson”, sipas burimit." - raportohet të ketë thënë burimi ushtarak.

Lajme të ngjashme