Trazira dhe të shtëna në Bagdad, së paku 15 të vrarë - NACIONALE

Trazira dhe të shtëna në Bagdad, së paku 15 të vrarë

1 muaj më parë

nga NACIONALE

Të paktën 15 persona janë vrarë në përleshjet mes forcave irakiane të sigurisë dhe përkrahësve të klerikut të fuqishëm shiit, Moqtada al-Sadr, në kryeqytetin e Irakut, Bagdad.

Zyrtarët thonë se dhjetëra të tjerë janë lënduar, pasi protestuesit besnikë ndaj al-Sadr-it ia mësynë pallatit presidencial.

Dhuna filloi, kur kleriku njoftoi se është tërhequr nga politika. Blloku i tij e fitoi shumicën e ulëseve në kuvent në tetorin e vitit të kaluar, por ai ka refuzuar që të bisedojë me grupet shiite të përkrahura nga Irani për ta formuar qeverinë.

Si rezultat i këtij ngërçi, Iraku është përfshirë nga mungesa politike e stabilitetit që një vit.

Luftimet në rrugë shpërthyen gjatë natës. Një pjesë e madhe e luftimeve ka qenë e përqendruar përreth Zonës së Gjelbër, ku ndodhen ndërtesat qeveritare dhe ambasadat e vendeve të huaja. Për shkak të përleshjeve, stafi i ambasadës holandeze u detyrua që të vendosej në objektin e ambasadës gjermane.

Zyrtarët e sigurisë thanë se një pjesë e dhunës është mes Brigadave të Paqes, grup militant besnik ndaj klerikut al-Sadr, dhe pjesëtarëve të ushtrisë irakiane.

Lajme të ngjashme