Shfaqen pamjet e arrestimeve të protestuesve në Rusi - NACIONALE

Shfaqen pamjet e arrestimeve të protestuesve në Rusi

2 javë më parë

nga NACIONALE

Në Rusi, sot në mëngjes nisën protestat e para kundër mobilizimit të urdhëruar nga Presidenti Vladimir Putin.

Videot e qytetarëve që protestojnë në lindje të vendit - në Novosibirsk, Irkutsk, Tomsk dhe qytete të tjera - po përhapen në rrjetet sociale.

Kudo që shfaqen protestuesit, përveç policisë së rregullt, shfaqen edhe forca të trazirave, me helmeta në kokë, të cilët arrestojnë njerëzit duke i tërhequr zvarrë ose më mirë duke i nxjerrë nga rruga.


Arrestimet e para

Janë shfaqur videot që tregojnë arrestimet e para dhe tashmë janë përmendur dhjetëra të arrestuar. Të paktën 12 persona u arrestuan në Irkutsk.

Në video shihet se policia hedh përtokë disa persona gjatë arrestimeve.

Këto shifra mund të rriten ndjeshëm sonte pasi lëvizja kundër luftës Vesna ka bërë thirrje për protesta në qytete dhe qyteza anembanë Rusisë në orën 19:00 me orën lokale.

"Ju nuk duhet të vdisni për Putinin. Ju nevojiten në Rusi ata që ju duan. Për autoritetet, ju jeni vetëm mish për top dhe do të shpërdoroheni pa asnjë kuptim dhe qëllim", u thanë organizatorët rusëve.

Lajme të ngjashme