SHBA nuk do ta etiketojë Rusinë sponsor të terrorizmit - NACIONALE

SHBA nuk do ta etiketojë Rusinë sponsor të terrorizmit

8 muaj më parë

nga Lirim Krasniqi

Presidenti amerikan Joe Biden ka vendosur të mos e caktojë Rusinë si shtet sponsor të terrorizmit, tha zëdhënësja e Shtëpisë së Bardhë Karine Jean-Pierre.

Të hënën, Biden tha se Rusia nuk duhet të shpallet një sponsor shtetëror i terrorizmit, të cilin Ukraina, e cila është objektivi i agresionit rus, e ka mbrojtur si teori.

Nga ana tjetër, Rusia paralajmëroi se një veprim i tillë i Uashingtonit do të çonte në ndërprerjen e lidhjeve amerikano-ruse.

Përcaktimi i Rusisë si një sponsor shtetëror i terrorizmit mund të vonojë eksportet e ushqimit dhe kështu të rrezikojë kontratat për dërgesat e grurit në botë përmes porteve të Detit të Zi, tha Jean-Pierre. /Nacionale/

Lajme të ngjashme