Ka vdekur kozmonauti rus Valery Polyakov, mbajtësi i rekordit për qëndrimin më të gjatë në hapësirë - NACIONALE

Ka vdekur kozmonauti rus Valery Polyakov, mbajtësi i rekordit për qëndrimin më të gjatë në hapësirë

1 javë më parë

nga Lirim Krasniqi

Kozmonauti rus Valery Polyakov, i cili vendosi një rekord për qëndrimin më të gjatë në hapësirë ​​- 437 ditë, vdiq në moshën 80-vjeçare, njoftoi agjencia hapësinore Roskosmos.

Poljakov ishte një "hero" i Bashkimit Sovjetik dhe Rusisë, tha Roskosmos në një deklaratë.

Ky mjek dhe kozmonaut rus lindi në Tula më 27 prill 1942. Si mjek, ai punoi në Institutin e Problemeve Biomjekësore në Moskë, institucioni kryesor sovjetik për mjekësinë hapësinore.

Ai fluturoi në Mir në dy raste

Ai iu bashkua programit hapësinor Sovjetik në fillim të viteve '70. Si kozmonaut, ai fluturoi në stacionin hapësinor Mir në dy raste në vitet tetëdhjetë dhe nëntëdhjetë.

Gjatë misionit hapësinor Soyuz TM-18 nga viti 1994 deri në 1995, ai kaloi gjithsej 437 ditë, 17 orë dhe 58 minuta në hapësirë. Ai ende mban rekordin botëror për qëndrimin më të gjatë beqar në hapësirë.

Gjatë karrierës së tij, Poljakov kaloi gjithsej më shumë se 678 ditë në stacionin hapësinor, duke kryer eksperimente mjekësore atje dhe duke mbledhur të dhëna mbi ndikimin e fluturimit afatgjatë në hapësirë ​​në trupin e njeriut.

Megjithatë, ndryshe nga shumica e kolegëve të tij, ai kurrë nuk doli jashtë stacionit për një shëtitje në hapësirë.

Ai shkroi më shumë se 50 punime shkencore mbi mjekësinë hapësinore. Ai ka lënë pas gruan dhe vajzën e tij dhe dy nipërit. /Nacionale/

Lajme të ngjashme