Japonia përgatitet për tajfunin shkatërrues Manmadol - NACIONALE

Japonia përgatitet për tajfunin shkatërrues Manmadol

1 javë më parë

nga NACIONALE

Një nga tajfunet më të mëdhenjë që ka goditur ndonjëherë Japoninë, ka mërritur në ishullin jugor Kyushu.

Ky tajfun, pritët që të sjellë erëra prej të paktën 180km/h.

Të paktën 4 milion njerëy janë duke pritur që të largohën nga shtepitë e tyre pasi që priten përmbytje të mëdha dhe rrëshqitje dheu, ndërsa shërbimet e trenave, tragetet dhe qindra fluturime janë anuluar.

Kyushu është më jugori nga katër ishujt që përbëjnë pjesën kryesore të Japonisë dhe ka një popullsi prej më shumë se 13 milionë njerëz.

Agjencia Meteorologjike e Japonisë tha se tajfuni Nanmadol do të sillte shira të rrëmbyeshëm, stuhi përgjatë bregdetit dhe erëra aq të fuqishme sa që ekzistonte rreziku që shtëpitë mund të shemben./BBC

Lajme të ngjashme