Dorëzohet dosja e Vettingut në Kuvend - NACIONALE

Dorëzohet dosja e Vettingut në Kuvend

3 javë më parë

nga NACIONALE

Kryeministri Kurti dhe ministrija e Drejtësisë, Albulena Haxhiu kanë dorëzuar dokumentin e Vettingut në Kuvendin e Kosovës.

Të dytë u pritën nga kryetari, Konjufca.

Kjo dosje sipas Kurtit e Haxhiut po bëhet për shkak se prokurorët dhe gjyqytarët nuk kanë kryer detyrat e tyre me rastin e dhunimit të 11-vjeçare.

Strategjia për sundimin e ligjit, reforma në këshillin prokurorial, Projektligjin për Byronë për Konfisikimin e pasurisë së pajustifikueshme, janë disa nga pikat që kemi punuar që 1 vjet e gjysmë qeveri. Tani pas një pune intenzive dhe pak konsultimeve me grupet paralamentare sot po e dorëzojmë dosjen e dokumenteve të Vettingut. Kjo dosje përfshinë amandamenetet kushtetuese për Vettingut, projekltigjin për Vettingun, dokumentet shpjegues për Vettingun”, ka thënë ajo në konferencën e përbashkët me kryeminstrin, Albin Kurti.

Lajme të ngjashme