Blinken thotë se Rusia "shkatërroi" rendin ndërkombëtar - NACIONALE

Blinken thotë se Rusia "shkatërroi" rendin ndërkombëtar

1 vit më parë

nga Miranda Shala

Në një takim të Këshillit të Sigurimit të Kombeve të Bashkuara të enjten, Sekretari Amerikan i Shtetit Antony Blinken tha se "vetë rendi ndërkombëtar që ne jemi mbledhur këtu për të mbështetur po copëtohet para syve tanë" nga lufta e Rusisë kundër Ukrainës.

Bota “nuk mund ta lejojë presidentin Putin të ikë”, u tha Blinken kolegëve të tij diplomatë.

Komentet e tij erdhën në mes të një jave veprimesh përshkallëzuese nga Moska, duke përfshirë mobilizimin e dhjetëra mijëra trupave dhe "referendume të rreme" të planifikuara në pjesët e pushtuara nga Rusia të Ukrainës.

“Ajo që Presidenti Putin zgjodhi këtë javë, për të hedhur benzinë ​​në zjarrin që ai ndezi tregon përbuzjen e tij të plotë për Kartën e OKB-së, Asamblenë e Përgjithshme të OKB-së dhe këtë Këshill”, tha Blinken.

Lajme të ngjashme